Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Doze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2017, 22:34

Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: Doze »

Jak uruchomić hibernacje w 18.04 LTS? Czy może ktoś podpowiedzieć rozwiązanie? Przy okazji, jak dałem na SWAP 2GB, a mam 4GB ramu, to może być problem z hibernacją?
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: Spass »

Tak. Żeby hibernacja działała potrzebna jest partycja swap o rozmiarze minimalnie tak dużym, jak ilość pamięci RAM.
https://help.ubuntu.com/community/SwapF ... _I_need.3F

Istnieją sposoby, żeby hibernować do "swap file", ale jest z tym trochę roboty, poszukaj.
sudo apt purge snapd
Doze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2017, 22:34

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: Doze »

Dobra, to partycje i system mogę jeszcze raz zainstalować i przydzielę na SWAP 6GB. Tylko co mam zrobić, żebym widział przycisk od hibernacji przy wyłączaniu.
Doze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2017, 22:34

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: Doze »

Przeinstalowałem system i powinno teraz być 8GB na SWAP. Miałem problemy z boot i grub, ale raczej powinno już być ok. Jakieś sugestie jak uruchomić hibernacje, żeby była przy przycisku "shutdown". Przy 14.04 udało mi się to zrobić.
Awatar użytkownika
xon00
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2017, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: xon00 »

na 16.04 hibernował się z 2 GB swap mam 8 gb to teraz na 18.04 muszę robić partycje 16 GB swap bez sens ??
Doze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2017, 22:34

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: Doze »

Nie rozumiem Cię. Na 16.04 miałem swap jak teraz, czyli 8GB + inne partycje standardowe jak w lapku od della. Wszystko to wykasowałem i zrobiłem od nowa. Ramu mam cały czas 4GB.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: mario_7 »

Na Ubuntu 17.10 hibernację można było włączyć tak: https://help.ubuntu.com/17.10/ubuntu-he ... rnate.html
Oficjalnej dokumentacji dla 18.04 na ten temat nie ma, więc może jest to wyłączone. Trzeba by przejrzeć launchpada - pewnie będą tam jakieś informacje.
Doze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2017, 22:34

Re: Ubuntu 18.04 - Hibernacja

Post autor: Doze »

mario_7 dzięki za odpowiedz i jakiś kierunek.

sudo systemctl hibernate działa o tyle, że laptop się wyłącza, ale potem wstaje "normalnie", czyli nie ma hibernacji. Jeżeli chodzi o sudo apt purge btrfs-tools, to tego nie mam zainstalowanego. Zresztą wrzucam cały dysk z gparted jak wygląda. Jak pisałem, miałem problem z bootowaniem/grub jak wywaliłem wszystko i musiałem kombinować, aby ten swap i /home móc manualnie ustawić na innych partycjach. Jestem linuxowym noobem, więc wszystkie błędy mogłem popełnić, nawet te najbardziej oczywiste dla bardziej zaawansowanych.

Obrazek

Tak całkiem z innej beczki, to zastawia mnie czemu dyski nie mają oznaczeń "/" "/home" itp. W każdym razie działa to pod systemem. Zdjęcie zrobione na gparted z linuxa USB.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości