Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Szymon »

Witam wszystkich forumowiczów.
Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu podobnego problemu. Wczytywanie sytemu dochodzi do wiersza "Started Update UTMP About System Runlevel Changes" i dalej nic się nie dzieje :(
Próbowałem z CRTL+alt + F2 logować się i aktualizować ale to nie pomogło. Czy jakiś magik podsunie mi księgę czarów by zdjąć z lapka zły urok???
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po starcie

Post autor: lcoyote »

Szymon pisze: 29 cze 2018, 11:24 Witam wszystkich forumowiczów.
Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu podobnego problemu. Wczytywanie sytemu dochodzi do wiersza "Started Update UTMP About System Runlevel Changes" i dalej nic się nie dzieje :(
Próbowałem z CRTL+alt + F2 logować się i aktualizować ale to nie pomogło. Czy jakiś magik podsunie mi księgę czarów by zdjąć z lapka zły urok???
===================
A sprawdziłeś sumy kontrolne zassanego obrazu przed wypaleniem DVD lub tworzeniem bootowalnego Pendrive?
Załączniki
Capture d’écran_2018-06-29_14-38-03.png
Program do sprawdzania sum kontrolnych ISO
(30.84 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po starcie

Post autor: Szymon »

Z pytania nie wiele rozumiem :) jestem laikiem w linuksie. Nic nie sprawdzałem poprostu z starszej wersji aktualizowałem do 18.04 i wszystko było okey. Jest jedna rzecz która nie daje mi spokoju, otworzyłem wideo klip z linku na you tube w fire foxie i się bardzo krzaczył i zamiast otworzyc przez chrome odrazu zmieniłem sterownik karty graficznej z domyślnej na nvidia co nie poprawiło działania firefoxa ale tego nie cofnąłem i wieczorkiem wyłączyłem lapka a włączyć się już nie da:( przynajmniej narazie. No i tyle z mej historii. Pytanie do pytania jeśli nie sprawdziłem to czy jeszcze mogę sprawdzić lub co mogę jeszcze spróbować
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po starcie

Post autor: lcoyote »

Szymon pisze: 29 cze 2018, 15:03 Z pytania nie wiele rozumiem :) jestem laikiem w linuksie. Nic nie sprawdzałem poprostu z starszej wersji aktualizowałem do 18.04 i wszystko było okey. Jest jedna rzecz która nie daje mi spokoju, otworzyłem wideo klip z linku na you tube w fire foxie i się bardzo krzaczył i zamiast otworzyc przez chrome odrazu zmieniłem sterownik karty graficznej z domyślnej na nvidia co nie poprawiło działania firefoxa ale tego nie cofnąłem i wieczorkiem wyłączyłem lapka a włączyć się już nie da:( przynajmniej narazie. No i tyle z mej historii. Pytanie do pytania jeśli nie sprawdziłem to czy jeszcze mogę sprawdzić lub co mogę jeszcze spróbować
=======================
Sumy kontrolne; Polega ona na wyznaczeniu wartości pewnej funkcji matematycznej (zwanej właśnie sumą kontrolną) dla zbioru znajdującego się na serwerze, a następnie porównaniu jej z wielkością obliczoną dla pliku pobranego na dysk lokalny.
Poczytaj o 18.04 i moja rada; Powrót do 16.04.4 (ja preferuję Xubuntu, które możesz ściągnąć stąd https://xubuntu.org/release/16-04/
Xubuntu ma mniejsze wymagania niż Ubuntu (zatem szybciej chodzi)
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f= ... 8#p1026178
A o sumach kontrolnych poczytaj tutaj
https://www.chip.pl/2005/07/suma-sumie-nierowna/
Poproś kogoś z Twojej okolicy, to może troszkę Tobie pomoże w poznaniu Linux, użytkownicy Linux - to w większości ludzie, którzy innym pomagają. Są także organizowane bezpłatne sympozja.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po starcie

Post autor: Szymon »

Co do wymagań sprzętowych to jakoś nie wydaje mi się by mój stary lapek miał jakieś braki.
Przesiadka na inny system lub wersję linuxa jest jakimś rozwiązaniem ale nie oto mi chodzi.
W dalszym ciągu Bober 18.04 wczytuje sie do wiersza "Started Update UTMP About System Runlevel Changes" i dalej nic :(
Czy ktoś ma pomysł jak wskrzesić ubuntu do życia ???
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po starcie

Post autor: lcoyote »

Szymon pisze: 01 lip 2018, 16:34 Co do wymagań sprzętowych to jakoś nie wydaje mi się by mój stary lapek miał jakieś braki.
Przesiadka na inny system lub wersję linuxa jest jakimś rozwiązaniem ale nie oto mi chodzi.
W dalszym ciągu Bober 18.04 wczytuje sie do wiersza "Started Update UTMP About System Runlevel Changes" i dalej nic :(
Czy ktoś ma pomysł jak wskrzesić ubuntu do życia ???
===================
Poczytaj co pisałem wcześniej :clap:
Laptop o podobnych parametrach jak ten, którego i ja używam (Lenovo G585) i spełnia wszystkie wymagania. Zrozum jednak, że według wielu (nie tylko wg. mnie) lepszym rozwiązaniem jest instalacja (na razie) 16.04.4 i lżejszego Ubuntu a wybrać jest w czym.
Tutaj strona do pobrania dowolnego Ubuntu; https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes/
i koniecznie pamiętaj (jak pisałem) o sprawdzeniu sum kontrolnych zassanego obrazu ISO
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: mario_7 »

@Szymon, jeśli dobrze rozumiem możesz zalogować się do systemu w konsoli Ctrl+Alt+F2 - spróbuj zatem ręcznie uruchomić tryb graficzny poleceniem startx - działa? jakie widać komunikaty?
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Szymon »

mario_7 pisze: 08 lip 2018, 19:58 @Szymon, jeśli dobrze rozumiem możesz zalogować się do systemu w konsoli Ctrl+Alt+F2 - spróbuj zatem ręcznie uruchomić tryb graficzny poleceniem startx - działa? jakie widać komunikaty?
Na dzień dzisiejszy problem wygląda tak że użyłem czarów z obcojęzycznego plemenia :mrgreen: , gdzieś miedzy wypowiadanymi wierszami zaklęcia padły słowa "sudo systemctl set-default multi-user.target" i tak teraz mój nieszczęsny bober nie wiesza się a prosi o login i hasło bez środowiska graficznego a czy po logowaniu w pełni działa i jest funkcjonalny tego nie wiem :/
Wpisałem wers egzorcyzmu " startx" i z przerażeniem ujrzałem scenę z Mortal Kombat - bo mi fatal server error wyskoczył.
Dorzucam foto lapka
https://zapodaj.net/b9c7f78a06825.jpg.html
https://zapodaj.net/11c7a7adf6c13.jpg.html
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: mario_7 »

Pokaż wynik polecenia dmesg oraz zawartość pliku Xorg.0.log wskazanego w komunikacie ze zdjęcia.

Czy karta graficzna Nvidia działa przy uruchomieniu systemu z pendrive w trybie live?
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Szymon »

mario_7 pisze: 11 lip 2018, 00:30 Pokaż wynik polecenia dmesg oraz zawartość pliku Xorg.0.log wskazanego w komunikacie ze zdjęcia.

Czy karta graficzna Nvidia działa przy uruchomieniu systemu z pendrive w trybie live?
Wyniki polecenia dmesg - lista bardzo długa mam pytanie czy przeglądam ją poprzez dmesg -h wybierając np dmesg | grep: kern, debug, err syslog, itp itd ( i tu nie wiem na co mam zwrócić uwagę) czy listę tą przegląda się w inny sposób i czego mam szukać?
Zawartość pliku Xorg :( albo otrzymuje komunikat że taki katalog istnieje i tylko to albo że nie mam do niego dostępu. Poproszę o 3 grosze jak się do tego dobrać
Czy karta graficzna Nvidia działa. Na tą chwilę nie mam takiego pena i zanim popytam google jak go zrobić chciałbym wiedzieć jak odpowiedzieć na pierwsze dwa pytania :/
Normalnie czarna magia dla mnie :evil:
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: mario_7 »

Skorzystaj z polecenia pastebinit - tutaj bardzo łopatologiczna instrukcja: https://askubuntu.com/questions/152371/ ... ith-others

Co do pliku Xorg.0.log - jest on w katalogu domowym, więc uprawnienia raczej nie powinny być problemem.
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Szymon »

Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: mario_7 »

Z jakiegoś powodu zładują się dwa sterowniki graficzne - nvidia (własnościowy) oraz nouveau (otwarty). Usuń ten drugi - może będzie lepiej:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt remove xserver-xorg-video-nouveau
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Szymon »

Usunąłem, zrestartowałem, zalogowałem się i wklepałem startx - chwilowy brak pożądanego efektu :/
Xorg - http://paste.ubuntu.com/p/7xtgHpZnfN/
dmesg - http://paste.ubuntu.com/p/PcQSxtjZrb/
mario_7 a jak usunąć własnościowy i przywrócić otwarty ???
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Tomfoc »

Jeżeli usunąłeś sterownik otwarty komendą

Kod: Zaznacz cały

sudo apt remove xserver-xorg-video-nouveau
to go teraz zainstaluj komendą

Kod: Zaznacz cały

sudo apt install xserver-xorg-video-nouveau
Zmiany sterownika spróbuj dokonać narzędziem graficznym o nazwie "Oprogramowanie i aktualizacje" - karta "Dodatkowe sterowniki".
Awatar użytkownika
Szymon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2018, 10:50
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: Szymon »

Tomfoc mój 18.04 działał bez zarzutu do czasu kiedy nie zmieniłem sterowników z graficznych z nouveau na Nvidie (przynajmniej tak mi się wydaje) po wyłączeniu i ponownym włączeniu było jak w tytule system wczytywał się do pewnego momentu. Na tą chwilę mogę zalogować się do Ubuntu ale bez środowiska graficznego które usilnie chciał bym przywrócić. Dzięki za poradę jak przywrócić sterownik ale o zmianach narzędziami graficznymi mogę jeszcze tylko pomarzyć. Czy w ogóle wyrzucenie serownika nvidia i instalacja noveau ma jakikolwiek sens i mogło by rozwiązać problem ??? Cierpliwie też czekam na to co powie mario_7 bo on wydaje się rozczytywać i rozumieć wszelkie raporty błędów jakie kazał mi zamieścić w temacie.
:rolleyes:
Samsung NP450R5E
IntelCore i5-3230M
8GB RAM
NVIDIA GeForce 710M 2048 MB
500GB HDD
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 zawiesza się po "Started Update UTMP About System Runlevel Changes"

Post autor: mario_7 »

Problemem jest to, że sterownik nvidia zgłasza błąd:
[ 96.140] (II) NVIDIA: Using 6144.00 MB of virtual memory for indirect memory
[ 96.140] (II) NVIDIA: access.
[ 96.175] (EE) NVIDIA(0): Failed to allocate software rendering cache surface: out of
[ 96.175] (EE) NVIDIA(0): memory.
[ 96.175] (EE) NVIDIA(0): *** Aborting ***
[ 96.175] (EE)
Fatal server error:
[ 96.175] (EE) NVIDIA: A GPU exception occurred during X server initialization(EE)
[ 96.175] (EE)
Please consult the The X.Org Foundation support
at http://wiki.x.org
for help.
[ 96.175] (EE) Please also check the log file at "/var/log/Xorg.0.log" for additional information.
[ 96.175] (EE)
[ 96.251] (EE) Server terminated with error (1). Closing log file.
Ciężko powiedzieć skąd ten problem...

Masz może plik /etc/X11/xorg.conf ? Albo jakieś pliki w katalogu /etc/X11/xorg.conf.d/ ?

Mam jeszcze jedno podejrzenie - ponoć biblioteka libglamoregl.so, która jest ładowana w twoim przypadku, jest w konflikcie ze sterownikiem Nvidia. Teoretycznie przy sterowniku Nvidia ta biblioteka nie powinna się ładować, a u ciebie to robi... Może właśnie któryś z powyższych plików ją wymusza...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości