BIOS nie widzi dysku z Ubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Mroovkoyad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 22 paź 2016, 16:56
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

BIOS nie widzi dysku z Ubuntu

Post autor: Mroovkoyad »

Mam dwa dyski w laptopie. Jeden na Ubuntu 16.04, drugi na Win10. Ostatnio postanowiłem przeinstalować oba systemy.
Przeinstalowałem Win10 (przy okazji formatując dysk z Linuxem). Następnie wyciągnąłem dysk z Win10 i zainstalowałem Ubuntu, po czym znów zamontowałem dysk z Win 10.
Przystąpiłem do ustawiania świeżej instalacji Ubuntu. Wszystko szło dobrze, aż postanowiłem przełączyć sprzęt ze zintegrowanej karty graficznej, na kartę nVidia. W tym miejscu wyskoczyło jakieś okienko ostrzegające o wyłączeniu Secure Boot i proszące o hasło dla tej operacji. Uznałem, że zrobię to później i chciałem wyjść. Ale się nie dało i doszło do zawieszenia systemu. Tu zaczęły się problemy.

W efekcie po kolejnym restarcie BIOS nie widzi dysku z Ubuntu ani żadnego pędraka, a jedynie dysk z Windowsem, po wyciągnięciu którego przy uruchamianiu wyświetla się napis "no bootable device".
Po przełączeniu BIOSa z UEFI na Legacy widzi wszystkie dyski, ale w tym trybie chodzi dziwnie i Ubuntu się odpala, ale zawiesza przy kliknięciu w ustawienia lub próbie zamknięcia/restartu. Wcześniej, na UEFI, pomagało dodanie do gruba "nomodeset" od razu po instalacji. Teraz na Legacy nie pomaga.

Oczywiście próbowałem przywracać domyślne ustawienia BIOSU, a także z poziomu Windowsa zaktualizowałem BIOS, ale nic się nie zmieniło.

Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: BIOS nie widzi dysku z Ubuntu

Post autor: kobrawerde »

Na początku to w BIOS wyłącz opcję: Secure Boot ( jeśli faktycznie takową posiadasz )
Zawieszenie pewnie jest efektem problemów z kartą grafiki nVidia .... opcja nomodeset dodana do gruba uruchamiała system ze sterami nouveau ( otwarto-źródłowymi ) może konieczne jest spróbowanie najnowszych driverów ze strony firmy nVidia o rozszerzeniu .run ?
Ps. a po co taka kombinacja z tymi dyskami ? ...czy coś było nie tak instalując po kolei Win + Ubuntu ? ...o ile pamiętam instalując w takiej kolejności Ubuntu zainstaluje się w opcji uefi bo windows 10 instaluje się standardowo na partycjach gpt.
Mroovkoyad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 22 paź 2016, 16:56
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: BIOS nie widzi dysku z Ubuntu

Post autor: Mroovkoyad »

Problem chyba rozwiązany. Trzeba było dodać plik grub64. efi do zaufanych w BIOsie.
Następnie pojawił się kolejny problem, bo chciałem zainstalować Ubuntu od nowa, a przy próbie rozpoczęcia innstalacji z pędraka wyskakiwał komunikat o nieznalezieniu pliku mmx64. efi. Pomogła zmiana nazwy pliku grub64. efi.

Teraz wygląda na to, że wszystko działa jak poprzednio, ale wcześniej instalacje nie fundowały takich przygód.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości