Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: mistrz1 »

Utwórz partycję rozszerzoną i na niej to, co napisałeś. Z tym swapem to chyba trochę przesadziłeś. Z Ubuntu będziesz widział pozostałe partycje i będziesz mógł z nich korzystać, bo Linux widzi wszystko, a Windows tylko siebie. :-D
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
GrzybekHC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2013, 03:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: GrzybekHC »

Kierowałem się poradą: swap tyle ile ramu :D To może jednak 2GB będzie wystarczające?
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: mistrz1 »

Mam 2GB RAM i dałem 512 MB swap i u mnie wystarcza. A używam laptopa do tego, o czym Ty pisałeś, czyli internet, muzyka, filmy.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
GrzybekHC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2013, 03:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: GrzybekHC »

OK, już natrafiłem na problem. Oprócz C,D,E Win7 stworzył sobie 100MB zastrzeżoną partycję co powoduje, że mam 4 podstawowe i nie mogę stworzyć rozszerzonej. Czy istnieje zatem sposób aby połączyć np. C i D bez utraty danych na nich i konieczności wymiany Windowsa najpierw? Gparted by sobie z tym poradził bez większych konsekwencji?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Program gparted wiele potrafi. Dwóch partycji połączyć nie można. Można jednak usunąć D:\ i o uzyskane wolne miejsce powiększyć C:\ (bez utraty danych). Możesz też usunąć tę małą partycję windowsową (chodzi o te 100MB) i podzielić dysk tak, jak chcesz. Dla Windowsa zostaw tylko jedną - wtedy już nie utworzy on tej małej partycji. Instalator windowsowy tworzy małą partycję tylko wtedy, gdy ma na to miejsce. Ja mam Windowsa 7 bez tych 100MB, bo nie pozwoliłem instalatorowi na jej tworzenie.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2013, 22:33 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
GrzybekHC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2013, 03:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: GrzybekHC »

Na D mam programy z których korzystam na windzie więc raczej odpada usunięcie. A wywalenie tej małej nie będzie miało zgubnych skutków przy starcie systemu? Bo gparted w Flags pokazuje "boot" przy niej, więc będzie wtedy normalnie Win7 startował?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Windę trzeba będzie od nowa stawiać

-- 2 lut 2013, o 22:35 --

Przez małą i niepotrzebną partycję masz związane ręce.
GrzybekHC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2013, 03:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: GrzybekHC »

No tak myślałem, niestety płytkę z windowsem mam w drugim mieszkaniu więc będzie trzeba odłożyć zabawę na parę dni. Niemniej dziękuję za wszystkie wskazówki :)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Z tej małej i z tej C:\ zrobisz jedną i wtedy instaluj na niej Windows. Usadowi się on na jednej i nie będzie próbował tworzyć niczego więcej. Dodam jeszcze, że w programie gparted możesz zmieniać rozmiar partycji, możesz je przesuwać w lewo i prawo, możesz zmieniać system plików - tylko rób to uważnie.
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Zielony dziadzio »

Witam. Nie chciałem tworzyć nowego wątku, by nie śmiecić. Króciutko o zestawie:
procesor - intel i5 750 / 2.67GHz
RAM - 4 GB
HDD - 1TB + 300GB (1TB - C_system, D_plikwym., E, G, I, J, K) + (300GB - F(80GB)_pliki AppData i inne, K(218GB)_wolny)
karta graf - Radeon HD 6900
obecny sys. - win 7 Ultimate
Teraz do rzeczy. Obraziłem się na Microsoft, ponieważ zakupiłem Win 7 Ultimate na ebay we Francji i po pół roku od aktywacji zablokowano mi klucz syst. twierdząc, że system nieoryginalny. Z linuxem nie miałem jeszcze do czynienia - czyli jestem ZIELONY jak trawa. Kompa używam do pracy, internetu i gier (np.TANKI). Na windzie mam takie programy: płatnik, antywirus GDATA, Rodos2010, Fakt-księgowość, DrzewoGenealogiczne, Microsoft Office2010, Opera, Foxit Reader i wiele innych.
Moje pytanie: 1) czy da się zainstalować ubuntu lub coś innego, by nie stracić obecnych danych i dostępu do wymienionych wyżej programów (Microsoft Office nie istotny)?
2) czy da się zaadaptować powyższe programy (może są w wersji linuxowej)? Po pozytywnym kontakcie z ubuntu zrezygnuję z windy
3) czy da się grać pod linuxem?
4) czy pod linuxem używa się programów antywirusowych?
5) czy każdym katalogom można nadawać nazwy własne?
Wiem - lamerskie pytania. Na wiele pytań znalazłem odpowiedzi ale chciałbym jeszcze to potwierdzić zanim coś zepsuję i się zrażę do linuxa (nie chcę już karmić Microsofta).
- linuxa chciałbym zainstalować na dysku mniejszym, partycji K o wielkości 218GB - obecnie NTFS
Dla cierpliwych w czytaniu mojego elaboratu - proszę o każdą sugestię i pomoc w starcie z linuxem (mile widziane są pomocne linki)
- z porad wyczytałem: partycja sys. ubuntu - 8-15GB; swap - tyle co RAM lub 2x tyle (4-8GB); katalog dom - minimum 1-2GB
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: linuxozaurus »

Ad1 da się tylko nie znam podziału na partycje twoich dysków.

Antywirus ci nie jest potrzebny na minucie
Program do prowadzenia firmy prokomuję komercyjny program Lefthand
http://lefthand.pl/pl/
M$ Office zastąpisz Libre Officem
Operę masz w wersji na Linuxa

Ad3 da się
Ad4 nie ma potrzeby

Co co podziału części przeznaczonej na Linuxa
/ root 20 GB (może być mniej 15GB)
SWAP 5GB (wystarczy ci)
Reszta to masz jako wielkie home
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Zielony dziadzio »

Dzięki za odpowiedź. Jutro będę zaczynał.
Szorstki
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2006, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Szorstki »

Witam :) ja z partycjonowaniem sobie poradziłem, ale jako że drugi system, to Win8, GRUBa wrzuciłem na partycję z Windowsem, a nie na windowsową partycję pomocniczą (tworzy sobie taką ok. 100MB).
/dev/sda1 * 2048 206847 102400 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 206848 123086847 61440000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 123086848 586145789 231529471 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4 586145790 976771071 195312641 5 Rozszerzona
/dev/sda5 586145792 761929727 87891968 83 Linux
/dev/sda6 761931776 976771071 107419648 83 Linux
sda1 to pomocnicza windowsa
sda2 to windows

poskutkowało to tym, że wybranie w loaderze "Windows 8" odpala jeszcze raz GRUBa :/ Potem, zanim zdążyłem coś z tym zrobić moje Ubuntu padło (po próbie uruchomienia przełączania grafik Intel Gen1/ATI). Zainstalowałem je od nowa, bo reset konfiguracji X'ów nic nie dawał, a ustawienie na sztywno ATI w BIOSie co prawda pozwoliło wyświetlić ekran logowania, gdzie konto Gość działało bezbłędnie, ale logując się na swoje byłem automatycznie wylogowywany - ekran mignął tylko na chwilę, potem znowu logowanie (wtf?!).
Tak więc, są dwa GRUBy: jeden aktywny na sda1 i drugi na sda2, nie pozwalający Windowsowi się odpalić. Próbowałem

Kod: Zaznacz cały

sudo lilo -M /dev/sda2 mbr
ale dostaję tylko
Fatal: /dev/sda2 is not a master device with a primary parition table
To samo jest w przypadku sda1, działa tylko dla sda - a więc usuwa chyba tego głównego GRUB'a?

W ostateczności mam iso z Win8, ale nie wiem czy da się tam dostać do jakiegoś terminala, reinstalacja średnio mi się widzi :P Da się to ogarnąć jakoś w miarę bezboleśnie?
m4rtin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 27 gru 2007, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: m4rtin »

Witam! Panie i Panowie potrzebuje pomocy w instalacji Ubuntu. Nie wiem co do tej pory robiłem źle (ale widze ze masa ludzi ma problemu z grubem) ale każda próba instalacji Ubuntu kończyła się totalnym formatem całego dysku ponieważ wywalało mi wszystkie partycje. System instalował się bez problemu, lecz po jej zakończeniu GRUBA nie było i Windows Loadera także. Przy próbie odzyskania z Recovery Win 7 nie znajdował partycji a w instalatorze Win "nie można zainstalować na tym dysku....." Jakoś sobie z tym poradziłem, system postawiłem po w/w totalnym formacie. Część danych odzyskałem, z tego co podejrzewam możliwe, że partycjonowanie było wadliwe. Jest to nowy laptop. 1TB pamięci. Partycje robiłem ręcznie mniej wiecej takie: root - 50 gb, /home - 30gb, SWAP 3gb (8 GB ramu, przeciez nie zrobie 16?, a i tak mysle ze to bez znaczenia przy tej ilosci pamięci ), gdzie mial być instalowany bootloader pozostawialem na opcji domyślnej.
Jakie w tej chwili mam partycje - https://www.dropbox.com/s/pyy3o7jbga5saa1/partycje.png

Jak zainstalować to przeklęte Ubuntu aby po skończonej instalacji odpaliło się pięknie okienko GRUBA z wyborem Windows albo Linux. Opcja przesiadki całkowitej na linuxa odpada bo pracuje na Win 7. ?
Mam nadzieje, że wszystko ująłem wiele rzeczy moge nie pamietać bo to było jakiś czas temu ale nie poddaje się chce poznać linuxa. Jeśli to nie pójdzie wrócę do Archa na netbooku przy win 7 smigałjak opętany
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: bear7 »

Na dysku masz już utworzone 3 partycje podstawowe, a możesz mieć tylko 4, aby nie było problemów z boot-owaniem Windows-a. W nieprzydzielonym miejscu, utwórz najpierw partycję rozszerzoną i wewnątrz tej partycji zrób SWAP, /, /home.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Lypa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 01 mar 2013, 21:34
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Lypa »

Witam!
Mam problem z instalacją Ubuntu.
Otóż mam już zainstalowany system Win7. Problem polega na tym, że przy próbie zainstalowania Ubuntu instalator nie wykrywa Win7, ani właściwie żadnej partycji. fdisk -lu wypluwa coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -lu

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 121601, w sumie sektorów: 1953525168
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Identyfikator dysku: 0x5dcfcb19

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   209715199   104754176    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       272629760   482344959   104857600    1  FAT12
/dev/sda4       209715201  1953519615   871902207+   f  W95 Rozsz. (LBA)
Partycja 4 nie zaczyna się na granicy bloku fizycznego.
/dev/sda5       209715264   272629759    31457248    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       482345024   692060159   104857568    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda7       692060224  1322844159   315391968    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda8      1322844224  1953519615   315337696    7  HPFS/NTFS/exFAT

Wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności, co na dysku
Czy ktoś wie, na czym polega problem - i jak można go (w miarę bezboleśnie - BARDZO nie chciałbym musieć instalować od początku całego Win7) rozwiązać? Byłbym wielce zobowiązany.
KlockiLego
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2013, 11:53

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: KlockiLego »

Dzień dobry,

Potrzebuje pomocy z racji tego, że nigdy tej operacji nie wykonywałem. To co udało mi się przeczytać, nie odpowiada na moje wszystkie pytania.

Dwa nowe dyski. OCZ Vertex 128GB i Kingstone V300 60GB.

Mam zamiar zrobić coś takiego:

OCZ Vertex - Windows 7 -> jedna partycja -> C-> na system + jeden użytkownik.

Da się zainstalować Win 7 bez użytkownika (TUX)?
Gdzie jest katalog administratora?
To co instaluje zapisuje się na koncie admina czy TUXa?

Kingstone V300 - Ubuntu ->/root - wiadomo + jeden użytkownik - /home/TUX

Jak to zrobić.
W jakiej kolejności instalować?
Czy w takiej sytuacji potrzebny jest GRUB? Jak tak, to jak i kiedy go instalować?
Nie ukrywam, chętnie zastąpiłbym go "Boot option" wywoływaną klawiszem F7.

Chciałbym, żeby dyski działały po prostu niezależnie od siebie i systemy również. Proszę o pomoc.

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/z1 ... jpg?screen

Pozdrawiam

//bear7: Niedopuszczalny rozmiar grafiki - szczegóły w regulaminie forum.
Awatar użytkownika
Any Key
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 lut 2009, 21:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Ręczne partycjonowanie dla początkujących - co trzeba wiedzieć

Post autor: Any Key »

Witam.

W tym temacie chciałem zebrać jak najwięcej informacji o tym, jak nie doświadczona osoba (jak ja), będzie mogła sobie poradzić z tworzeniem partycji pod Linuxa, z uwzględnieniem partycji do opcjonalnej instalacji "Okienek".

Z góry zakładam, że osoba czytająca ten post nie wie, co to jest: "/root" , "/home" , "swap" , system plików, czy w niektórych przypadkach partycja.

Celem tego Tematu ma być przeprowadzenie takich osób (również mnie), "za rączkę" przez ręczne formatowanie i partycjonowanie dysku z LiveCD.
Wytłumaczenie (przynajmniej poglądowe) całego przebiegu formatowania ręcznego, czyli co trzeba zrobić, żeby uzyskać optymalny efekt.

Teraz chciał bym zacząć od siebie (ale ze mnie narcyz :P )

Historia, nie wymagane:
Już od kilku dni kroczę powoli przez nieco kręte ścieżki Ubuntu 12.04 LTS z polskim remixem. Na samym początku całkowicie nie wiedziałem co mam robić, więc wszystko pochrzaniłem, nie pytajcie się mię co dokładnie, bo sam nawet tego nie wiem. Chcą to jakoś odkręcić wsadziłem płytkę z WinXP do napędu, z zamiarem wyczyszczenia całego dysku, stworzenia partycji na "Łindołsa" , dane i na przyszłego Linuxa. I jak to zawsze bywa, coś się musiało w tym momencie zepsuć. Po kilkudziesięciu razach użycia płyty w okienkami, takowa płytka staje się dość mocno porysowana a czytniki płyt nie zawsze takie rysy "lubią", wiec cała instalacja (kilkukrotnie rozpoczynana) nie zakończyła się sukcesem. Zniechęcony i dość poddenerwowany chciałem wyrzucić komputer przez zamknięte okno, ale wpadłem na pomysł, że sformatuje dysk podczas instalacji Linuxa. Zamontowałem LiveCD na pamięci Flash i uruchomiłem całą procedurę. Z powodu braku jakiejkolwiek wiedzy na temat formatowania i partycjonowania ręcznego z pod Linuxa sformatowałem dyska automatycznie, co spowodowało pojawienie się partycji systemowej i partycji swap. po zakończeniu instalacji Ubuntu na ww. partycji chciałem podzielić sobie dysk na kilka mniejszych części: partycja na Linuxa, partycja na WinXP, partycja na dane, partycja swap (chyba wymagana). Ściągnąłem i zainstalowałem program GParted, ale nic nie udało mi się nim zdziałać.
Chę się dowiedzieć jak podczas ręcznego formatowania/partycjonowania dysku utworzyć:
>HDD 320Gb (ok 300 widoczne)
>>10-20 Gb - Linux [ext3 lub ext4]
>>15-20 Gb - WinXP [FAT32 lub NTFS]
>>reszta dostępna - dane [FAT32]
>>swap (jeżeli wymagane)

Raczej nie będę używał opcji Hibernacji (nigdy tego nie robiłem).
Powiedzcie (napiszcie) Mi dokładnie co mam zrobić, co wybrać i gdzie to mam wpisać/wyklikać podczas zamierzonej ponownej instalacji Linuxa.

//bear7: Wątek przeniesiony i połączony.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Ręczne partycjonowanie dla początkujących - co trzeba wiedzieć

Post autor: Dwimenor »

Podczas instalacji Ubuntu dochodzisz do kroku partycjonowania. Wybierz opcję ręcznego podziału (zaawansowany podział, albo jakoś tak. Ostatnia opcja do wyboru). Uruchomi ci się gparted gdzie sobie wszystko ładnie wyklikasz.

Ja bym najpierw zainstalował Windowsa, każąc mu zając na C: cały dysk twardy. Potem instalował Linuksa i podczas partycjonowania zrobił tak:
1. Zmniejszyć partycję windowsa do żądanego rozmiaru
2. Na pozostałym miejscu zrobić partycję rozszerzoną
3. Na tej partycji rozszerzonej:
20 giga na / typ:ext4
600 megabjatów na swap
cała reszta na /home typ:ext4

Chcesz wersję z fotkami? Jestem w dobrym humorze i mogę "przeklikać" na maszynie wirtualnej ;)
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ręczne partycjonowanie dla początkujących - co trzeba wiedzieć

Post autor: bear7 »

Any Key pisze: W tym temacie chciałem zebrać jak najwięcej informacji o tym, jak nie doświadczona osoba (jak ja), będzie mogła sobie poradzić z tworzeniem partycji pod Linuxa, z uwzględnieniem partycji do opcjonalnej instalacji "Okienek".
Any Key pisze: Chę się dowiedzieć jak podczas ręcznego formatowania/partycjonowania dysku utworzyć:
>HDD 320Gb (ok 300 widoczne)
>>10-20 Gb - Linux [ext3 lub ext4]
>>15-20 Gb - WinXP [FAT32 lub NTFS]
>>reszta dostępna - dane [FAT32]
>>swap (jeżeli wymagane)
Jeden taki wątek już jest i ma się dobrze - nie ma powodu zakładać nowego. Proponuję przed zadaniem pytania, poszukać odpowiedzi na forum, poczytać i ewentualnie wtedy zapytać.

A co do:
Any Key pisze: Z góry zakładam, że osoba czytająca ten post nie wie, co to jest: "/root" , "/home" , "swap" , system plików, czy w niektórych przypadkach partycja.

Celem tego Tematu ma być przeprowadzenie takich osób (również mnie), "za rączkę" przez ręczne formatowanie i partycjonowanie dysku z LiveCD.
Wytłumaczenie (przynajmniej poglądowe) całego przebiegu formatowania ręcznego, czyli co trzeba zrobić, żeby uzyskać optymalny efekt.
Myślę, że przewodnik Ubuntu 12.04 w takim wypadku, powinien być podstawową lekturą. Omawia wszystko to, o co pytasz: co jest /root, /home, /swap oraz "za rączkę" przeprowadza przez proces formatowania dysku.

Dlatego wątki połączyłem...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości