Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Fajnie. Dzięki za poradnik:)
Mam tylko jedną uwagę : co daje polecenie "sync"
Rozumiem z tego,ze usuwając partycje swap i extended usuwam Ubuntu, nastepnie instaluje W7 , następnie Ubuntu oraz aktualizuje Gruba, bo zapewne W7 go nadpisze po swojemu??
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

Wszystko jest napisane po kolei. Przeczytaj uważnie jeszcze raz albo nawet 2, a nawet sobie to rozrysuj. Mówię serio.
Polecenie sync po zakończeniu kopiowania daje pewność, że kopiowane dane zapiszą się na dysku, nic nie zostanie zapomniane. Potrwa to najwyżej kilka sekund, czasem tylko ułamek sekundy. Polecenie nie wyświetli żadnego komunikatu.
Czasem się widzi że ktoś się zali, że odpiął pendrive'a na którego kopiował pliki, a potem się okazało, że część plików zniknęła lub została uszkodzona. Sync pomaga zapobiegać takim sytuacjom.
także = też
tak że = więc
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Jeszcze jedno: Czy istnieje możłiwość aby po instalacji Ubuntu przywrócić go jakoś do stanu jaki mam obecnie, chodzi mi o ustawienia oraz zainstalowane dodatki w tym TLP Mode gdyż sam system działa mi rewelacyjnie i nie chciałbym tego stracić ??
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

Po zmniejszeniu sda1, w wolnym miejscu zrób partycję dla Windowsa i partycję na pliki. Swapa i extended nie ruszaj.
Po instalacji Windowsa, z poziomu Live CD/USB będziesz musiał przywrócić GRUB2 na /dev/sda (bez numerka). Oraz będziesz musiał ręcznie dodać wpis do /etc/fstab w Ubuntu aby automatycznie widział partycję na pliki.
Chciałem uniknąć sytuacji, w której Windows nie jest na pierwszej partycji, ale tak też może być.

Chociaż sposób szybszy, nie zapomnij o zabezpieczeniu najważniejszych danych przed zmianami w partycjach.
także = też
tak że = więc
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Tylko ze po tym co napisałeś będzie:

sda1 /boot dla Ubuntu
sda2 dla win7
sda3 na pliki win7/Ubuntu
sda4 extended
-----sda5 linux swap

w niczym nie przeszkodzi "rozbieżność" miedzy sda1 -sda4 dla Linuxa i gdzie wtedy będzie"katalog domowy"widział Linux, bo obecnie siedzi on na sda1.
Bo jesli dałoby sie przywrócić Ubuntu z kopi po ponownej instalacji o jakiej mówiłeś na początku to wole aby win był na poczatku partycji a dalej linux.
Potrzebuje stabilności gdyż potrzebuje Win do 3ds Max , a na codzien nie mam siły już do Win, dlatego podoba mi sie ubuntu. Wybacz,że tak zawracam głowę, ale jestem nowicjuszem.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

"Rozbieżność" w niczym nie przeszkodzi. A katalog domowy masz na partycji systemowej / bo nie wydzieliłeś sobie osobnej. To w niczym nie przeszkadza, dopóki nie zajdzie potrzeba przeinstalowania Ubuntu. Wtedy trzeba pomyśleć o skopiowaniu ustawień z katalogu /home jeśli chce się je zachować.
także = też
tak że = więc
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Ok.
Jadę drugim sposobem (zostawiam swap i extended).

Mogę liczyć na pomoc w przywróceniu Gruba i zmiany /etc/fstab?

-- 2 lut 2015, o 14:00 --

Nie mogę jeszcze dodatkowo wydzielić jednej partycji wiecej aby Ubuntu przeniosł katalog domowy na nowo utworzoną partycję bez ponownej instalacji? tak na wyrost pytam:)
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

Da się, ale wtedy musisz ruszyć swap i extended i zrobić miejsce na /home wewnątrz extended. Możesz mieć najwyżej 3 primary i 1 extended, a wewnątrz extended - ile chcesz. No i do tego potem dochodzi przenoszenie /home z / do extended (odpowiednie kopiowanie, zmiany w fstab).
Mogę liczyć na pomoc w przywróceniu Gruba i zmiany /etc/fstab?
O przywracanie GRUB2 ktoś pyta co najmniej 2 razy w tygodniu na forum. W sieci tego jak mrówków. O edycji fstab też znajdziesz. Najpierw zainstaluj, może nie trzeba będzie edytować fstab (nie mam Windowsa aby sprawdzić), jedyna niedogodność to konieczność kliknięcia w ikonkę napędu (tej partycji na pliki) aby się zamontowała.
także = też
tak że = więc
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Mam juz gotowe partycje pod W7.

http://zapodaj.net/9fde42d9fc40b.png.html
Czy są one dobrze pomontowane, gdyż nie mogłe odpalić płyty z Windowsem , bios ustawiony.
Ogólnie Ubuntu ma jakiś problem z nagraniem płyty z systemem oraz pokazuje mi ze dysk jest pusty ?! Czy o czymś zapomniałem, czy ubuntu nie rozpoznaje .iso itp. Tak samo nie startuje płyta po bootowaniu z niej.

-- 2 lut 2015, o 21:44 --

Problem moze bierze się z tego iż nowe partycje nie mają mozliwośći kliknięcia "zamontuj" w menu kontekstowym Gparted, lecz Ubuntu widzi je w systemie
Awatar użytkownika
hulaka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 14 lip 2011, 17:56
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: hulaka »

Witam. Krotka pilka;

Instaluje sobie Xubuntu na lapku, wedle tego poradnika;
viewtopic.php?f=146&t=175094

Wszystko spoko tylko, ze nie zamontowalo mi automatycznie tej partycji EFI, co z poczatku utrudnilo caly proces. W koncu sam zrobilem ta partycje. I ok... tylko, ze nie jestem do konca pewien jakie wlasciwosci powinna miec ta partycja - logiczna, podstawowa? Do tego ona jest zrobiona jakby na kanwie partycji, na ktorej bedzie Xubuntu.

http://oi62.tinypic.com/23udgrk.jpg

Nie wiem ogolnie czy to sie wszystko kupy bedzie trzymac?

PS Teraz tak se mysle, ze moze to sda1 to byla ta partycja rozruchowa? No tyle ze ona nie byla jako taka podpisana. A nawet jak się ją zmieni na efi - to nic nie daje, nadal nie można dzielić partycji i wolne miejsce jest podpisane jako "bezużyteczne". Nic juz nie kumam z tego.

EDIT: W końcu doszedłem, do tego że nie ma żadnej logicznej partycji. Uczyniłem root takową i pyka, efi się nie przejmowałem... tylko teraz GRUBa nie ma i dostępu do Windy xD Ale to już chyba inna para kaloszy. Dżizas, ja to się zawsze namęcze z tym.
4d4m3k
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 09 maja 2014, 19:53

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: 4d4m3k »

Witam
Sytuacja wygląda tak - jest SSD 250 gb (systemy i niektóre programy np. Autodesk Inventor) i HDD 1 tb (cała reszta, tj. gry, filmy i pozostałe programy), na których będą razem Win 7 i Ubuntu 14.04. Czy odpowiednio podzieliłem dyski?
SSD:
partycja 1 - 120 GB - NTFS - Windows
partycja 2 - rozszerzona:
  • system - 20 GB - ext4 - (to jest sam system?)
    /home - 60 GB - ext4 - (ustawienia, pulpit, dokumenty itp?)
    swap - 8 GB - [jaki format?]
HDD:
partycja 1 - 700 GB - NTFS - miejsce na gry i całą resztę pod Win 7
partycja 2 - 300 GB - ext4 - miejsce na duperele Ubuntu

Pomagałem sobie tym wideo: https://www.youtube.com/watch?v=th5HJhp ... HcOpPbTVfA
Z góry dzięki za pomoc,
Michał
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Jest sporo pytających a nikt nie odpowiada.

Moze ktoś kojarzy odnośnie wcześniejszych postów: czy instalujac Win 7 po Ubuntu trzeba przywrócić MBR Windowsa bo nie czyta mi płyty przy bootwaniu i jak to zrobić z pod Ubuntu 14
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Podczas instalacji Windows w MBR zostanie umieszczony bootloader windowsowy i Ubuntu już nie odpalisz. Trzeba będzie przywrócić GRUB. Jak w MBR będzie GRUB, to pozwoli on odpalić Windows i Ubuntu.

-- 6 lut 2015, o 16:48 --

@4d4m3k Na /home planujesz aż 60 GB i piszesz, że będą tam dokumenty. Czy na pewno musi być aż 60GB? Proponuję wszystkie dane, do których możesz mieć ochotę sięgnąć spod Ubuntu, albo spod Windows, umieścić na partycji z systemem plikowym NTFS. Co do swap - tworząc partycję swap zaznacz aby została sformatowana. Nie musisz określać systemu plikowego - program gparted "wie" co z tym zrobić.
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Opadami z sił. Wcześniejsze próby z dodaniem win7 przy istniejącym Ubuntu niepowiodly się.. Na 20 prób bootowania Windowsa , raz ruszył przy czym chciał gpt a miałem mbr. Zrobiłem nową tablicę partucho ms dos według gparted, usunąłem Ubuntu , jedna partycja ntfs na cały dysk i wciąż nie chce bootowac Windowsa. Może popelniam jakiś błąd w partycjach ale na jednej też się instalowal kiedyś. Dodam że dysk jest totalnie czysty i nie ma ukrytych partycji producenta, choć kiedyś miał. Czy może trzeba partycję efi plus fat32, czy zreperowac mgr lecz dysk jest pusty i nie mam pomysłów.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: namok »

rosenrot pisze:Opadami z sił. Wcześniejsze próby z dodaniem win7 przy istniejącym Ubuntu niepowiodly się.. Na 20 prób bootowania Windowsa , raz ruszył przy czym chciał gpt a miałem mbr. Zrobiłem nową tablicę partucho ms dos według gparted, usunąłem Ubuntu , jedna partycja ntfs na cały dysk i wciąż nie chce bootowac Windowsa. Może popelniam jakiś błąd w partycjach ale na jednej też się instalowal kiedyś. Dodam że dysk jest totalnie czysty i nie ma ukrytych partycji producenta, choć kiedyś miał. Czy może trzeba partycję efi plus fat32, czy zreperowac mgr lecz dysk jest pusty i nie mam pomysłów.
Jeśli masz problem z zainstalowanie windows na pustym dysku to pomyliłeś forum.
VLC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2015, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: VLC »

Ja mam ciut inny problem, mam windowsa na jednym dysku, a na drugim wyczyszczonym zainstalowałem ubuntu 14.04. Partycje na ubuntu podzieliłem tak 5gb na swap, 50gb na root (/), 400gb home i reszte na usr czyli 450 gb. I wszystko pięknie się zainstalowało tylko po rebocie startuje windows a nie możliwość wyboru systemu od ubuntu.

W kwestii linuxa jestem zielony bo dopiero zaczynam przygodę z tym systemem.
Jakieś rady co zrobić.

Jesli to coś pomoże to linuks jest na dysku WD 1 tb, a windows na Segate 750GB seria NL, płyta główna gigabyte ga-770-ud3 procek amd phenom II x4 940, 8gb ram
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: namok »

Gdzie instalowałeś grub'a?
VLC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2015, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: VLC »

Szczerze nawet nie wiem co znaczy grup poza tym ze to jakiś boot, jak pisałem jestem zielony.

Ale przeszukam forum
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: namok »

Na początek spróbuj ustawić bootowanie z dysku na którym jest Ubuntu.
VLC
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2015, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: VLC »

OK działa, już piszę z linuxa, jak wrócę to zajmę się konfiguracją.

Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 20 gości