Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
fooze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 17 lip 2009, 17:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: fooze »

Troszkę odkopię. Coś skopałem przy instalowaniu Win7 obok Ubuntu. W czasie uruchamiania PCeta, nie pojawia mi się ekran z wyborem systemu tylko od razu ładuje się windows.
Ubuntu najprawdopodobniej nie został odinstalowany [brakuje mi 40gb przestrzeni na dysku]. Jakiś sposób na uruchomienie tego Ubuntu, lub sprawdzenie z poziomu windows czy gdzie jest te 40gb? :D

Niestety nie mam aktualnie liveCD z ubuntu.

[edit]
Użyłem programu LinuxReader 2.3 i wygląda na to, że to miejsce w dysku wyparowało zupełnie... :/
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Laos »

Witaj
Prawdopodobnie instalowałeś Windows 7 po tym jak zainstalowałeś Ubuntu. Windows nadpisał Gruba (wybór systemu). Te 40Mb to jest miejsce gdzie masz swoje Ubuntu. Z tego co wiem, to musisz wziąć liveCD Ubuntu i wybrać "naprawa Gruba" z opcji. Będziesz miał wtedy możliwość wyboru systemu.
Pozdrawiam
Omanyte
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 04 maja 2014, 15:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Omanyte »

Siemaneczko, mam takie małe pytanko dla uzyskania pewności.

Tablica GPT, ruszy taki układ partycji? Biorę pod uwagę to, że całkiem możliwe że za jakis czas będę się musiał pozbyć linuxa, dlatego ładuje go na sam koniec dysku.
W kolejności od początku dysku:
1. NTFS Windows 7
2. NTFS Dane
3. NTFS Dane
4. Xubuntu
5. /home
6. SWAP
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kszyhus »

Jasne, że ruszy.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
ufoludek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2016, 16:06
Wersja Ubuntu: 16.04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: ufoludek »

Witam
Jestem nowym użytkownikiem UBUNTU.
Mam problem przy instalacji UBUNTU obok WIN 10. Przeszedłem cały proces przed fizyczną instalacją i tuż pod koniec instalowania występuje błąd z grub.
Instalacja zostaje przerwana. Możecie pomóc? :-D
Xavii13
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 83
Rejestracja: 25 maja 2016, 11:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Xavii13 »

witam ja mam jeden dysk 1 TB i mam podzielony na:
C: 100 GB (windows 8.1)
D: 500 GB

Zostaje mi 400 GB chciałbym mieć na nim Ubuntu tylko nie wiem jak te 400 GB spartycjonować tak aby to dobrze działało.

A krórą wersje Ubuntu polecacie 14.04 czy 16.04 ?
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: yahoob3 »

Jeśli nie korzystasz z hibernacji, to spokojnie możesz dać:
50 GB na "/", reszta wolnego miejsca na "/home".
Jeśli chcesz koniecznie mieć SWAP to sądzę, że nie więcej niż 4 GB.
Format obydwu partycji EXT4 z księgowaniem, SWAP to SWAP :)
Będziesz miał ich łącznie 4 czyli nie trzeba zakładać partycji rozszerzonej jeśli bez SWAPa, no chyba, że już masz :) to i 5 będzie OK.
Podczas instalacji wybierz "inne rozwiązanie" i tam ustaw sobie partycje tak, jak napisałem wyżej (nie zaznaczaj formatuj... przypadkiem te z Windowsem - będzie widać, że mają format NTFS). Program rozruchowy zainstaluj "pierwszym" dysku - będzie nazywał się "sda" bez numerka - czyli pod podziałem partycji w liście rozwijanej nic nie powinieneś zmieniać.
Zrób sobie kopię zapasową ważnych plików - na nośniku zewnętrznym. Przy partycjonowaniu _zawsze_coś może pójść nie tak.
Jakby coś to pytaj - najlepiej w nowym wątku z konkretnym problemem.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
Xavii13
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 83
Rejestracja: 25 maja 2016, 11:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Xavii13 »

dzięki
Awatar użytkownika
darek334
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 118
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: darek334 »

Czytając te podziały o partycjach można się lekko uśmiechnąć pod nosem , bo jakimi kryteriami kierują się osoby dające te porady ? Intuicja , lepsze samopoczucie w danej chwili, estetyka liczb itp
No ok ale na temat, obecnie dominującym systemem i najnowszym stał się system EFI, ma on kilka zalet i jest niezbędny do prawidłowego działania nowoczesnych systemów a na pewno przyszłościowy. EFI nierozłącznie wiąże się z GPT a zatem już czas na tą zmianę, bo trzeba będzie przemeblować dyski.
Moja porada ograniczy się do instalacji Ubuntu i Windows 10.
Jest to bardzo proste i nie trwa długo. Wbrew niektórym poradom i niesamowitym historiom.
Najpierw ustawiamy w biosie sposób bootowania na EFI itp , nie efi i legacy, bo możliwy będzie bałagan. Jeśli tego nie zrobimy to nie zainstalujemy systemu w odpowiednim trybie. Jeśli nie widzi płytki to znaczy że nie jest ona EFI.
Najpierw instalujemy Ubuntu, chociaż nie jest to żaden wymóg i zależy tak naprawdę od naszego widzimisię. Najprostszą metodą instalacji Ubuntu na dysku jest wybór automatyczny(mówimy tutaj o czystej instalacji z nowym porządkiem na dysku pod nowy system GPT).
Po zakończeniu instalacji, jedyne co musimy zrobić to wystartować znów z płyty i zmniejszyć partycję systemową Ubuntu do odpowiednich rozmiarów , wiadomo dzisiaj dyski są duże, więc można sobie dać dowolną wielkość. Przy okazji zobaczymy, co zrobił kreator linuxa i jesteśmy bogatsi na przyszłość o pewną wiedzę.
Po tym zabiegu, mamy trzy partycje, EFI(esp) , systemową Ubuntu ext4 sformatowaną na ext4 oraz linux-swap wszystkie powstałe automatycznie, szybko i bez zbędnego tracenia czasu.
Następnie uruchamiamy instalator Windows 10 . Na etapie niestandardowym tworzymy sobie partycję pod Windowsa, nie usuwamy żadnych partycji.
Windows zrobi przy okazji tylko jedną jeszcze partycję, nie trzy, tak jakbyśmy instalowali go jako pierwszego. Reasumując mamy tylko te partycje które są niezbędne ; esp, linux-swap, systemowa ubuntu którą sami sobie zrobiliśmy i zmniejszyliśmy , systemowa windows którą sami sobie zrobiliśmy i dodatkowa partycja windows Microsoft reserved partition którą windows sam sobie zrobił o nieznanym przeznaczeniu z flagą msftres.
Ponieważ Windows po instalacji wpisał się jako pierwszego w esp teraz przy każdym uruchomieniu, po zakończeniu instalacji Windows, będzie on startował jako pierwszy, ale spokojnie ponieważ używamy EFI a zatem prostszego systemu do rozruchu - tak prostszego i bardziej przyjaznego, dla niektórych te zdanie będzie szokiem, ale wkrótce przekonacie się że tak jest EFI jest prostszy i bardziej przyjazny niż standardowy bios, będzie teraz można wybrać linuxa i nie tylko z menu startu bios lub z menu wywoływanego przy uruchamianiu się biosu za pomocą któregoś z przycisków F, gdyż jeśli ustawiliśmy sobie w biosie typ startu EFI to bios będzie sczytywał EFI i jeśli urządzenie/system będzie widoczny to będziemy je mieli teraz na liście jako dostępne urządzenia, więc nic straconego.
A zatem przystępujemy do ostatniej fazy ustawienia urządzeń EFI tak, aby to linux był pierwszy i żeby nie trzeba było pilnować np F12, aby wybrać go z listy startowej.
Tak więc, na początku logujemy się do linuxa za pomocą szybkiego menu startowego bios, bo tak jak napisałem wyżej nie mamy innego wyboru. Po zalogowaniu się do linuxa instalujemy pewien program wpisując w konsole:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install efibootmgr
Oczywiście musimy mieć dostęp do internetu.
Po tych czynnościach możemy już sobie spokojnie przeglądać esp :

Kod: Zaznacz cały

sudo efibootmgr
Wynik może wyglądać podobnie do tego :
Obrazek
Jak przyjrzymy się sobie temu obrazkowi to można tutaj szybko wyciągnąć kilka wniosków co oznaczają te wpisy a mianowicie :
BootCurrent oznacza uruchomioną obecnie pozycję -nie musi to być wcale domyślna pozycja ważne, aby była znana w efi
BootOrder kolejność domyślnych systemów lub urządzeń podczas bootowania,
oraz listę wpisów różnych systemów lub urządzeń zarejestrowanych w esp
To co teraz musimy zrobić to ustawić linuxa jako pierwszego w liście domyślnych pozycji, po przeczytaniu manuala robimy to a następnie odświeżamy gruba i tyle...
pozdr[/size]
damian99
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2016, 15:34

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: damian99 »

Cześć,
starałem się zainstalować win10 i ubuntu tak jak kolega powyżej opisał.
Robiłem różne kombinację.
-Najpierw win10 potem ubuntu
-Najpierw ubuntu potem win10
-pod linuksem tworzyłem partycję /boot w ext4 /efi w fat32 i potem instalacja systemu
-wyłączałem w win10 opcję szybkiego uruchamiania systemu
Kombinowałem również z ustawieniami w Biosie/Uefi ale z tego co widzę w internecie mój jest dość ubogi.
W sekcji Boot mam:
Boot Mode: UEFI/Legacy (wybrane UEFI)
Secure Boot:

Boot priority order:
1.HDD:ADATA SP550
2.Windows Boot Manager
...

Widziałem, że po instalacji systemu na liście powinna być do wyboru pozycja Ubuntu, u mnie jednak takowej nie ma :/
i nigdy nie pojawia mi się przy uruchamianiu możliwość wyboru systemu.
Pod F12 mam możliwość wyboru z czego ma bootować ale jest tam tylko Windows Boot Manager.
Problem jest również z zainstalowaniem na komputerze samego linuxa.
Wybieram wyczyść dysk i zainstaluj system, wszystko się instaluje a po restarcie wyskakuje "No Bootable Device"
Sekcja boot wygląda tak:
1.HDD: ADATA SP550
2.USB HDD
3.USB FDD
4.Network Boot-IPV4
5.USBCDROM
6.Network Boot-IPV6
Podpowie ktoś co robię nie tak? Laptop Acer jeśli to ma jakieś znaczenie.
damian99
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2016, 15:34

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: damian99 »

Gdyby ktoś miał podobny problem do tego który opisałem powyżej to podsyłam rozwiązanie:
https://itsfoss.com/no-bootable-device-found-ubuntu/
mcfly92
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2016, 22:18

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: mcfly92 »

Witam, mam dziwny problem, posiadam 4 partycje, na 1 jest zainstalowany W8.1, na 2 i 3 są różne rzeczy typu gry, filmy itp a na 4 chciałem zainstalować Ubuntu, system mam zainstalowany na UEFI, ściągnąłem Ubuntu 64-bit, nagrałem obraz płyty na pendrive przez program RUFUS ( zaznaczyłem opcje aby nagrało się przy użyciu partycjowania GPT) Podczas instalacji Ubuntu,próbuje wybrać na jakiej partycji ma się zainstalować jednak instalator widzi tylko dysk, który nie jest podzielony na partycje (1TB). Próbowałem zmienić w BIOS na Legacy jednak nawet nie chcę się odpalić pendrive, od razu uruchamia się W8.1. Jakieś rady ?
Sundializer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2016, 19:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Sundializer »

U mnie wygląda to tak:

Dysk HDD Samsung Spin Point 500 GB

C: system - 35 GB (ntfs)
D: Gry i programy - 100 GB (ntfs)
E: DANE - 280 GB (ntfs)
------------------------
/boot 200 mb (ext4)
/ 8 GB (ext4)
/home 40 GB (ext4)
swap 2 GB
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Sundializer pisze:U mnie wygląda to tak:

Dysk HDD Samsung Spin Point 500 GB

C: system - 35 GB (ntfs)
D: Gry i programy - 100 GB (ntfs)
E: DANE - 280 GB (ntfs)
------------------------
/boot 200 mb (ext4)
/ 8 GB (ext4)
/home 40 GB (ext4)
swap 2 GB
?
darospl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2016, 14:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: darospl »

Jak odnaleźć windowsa 10. Chciałem postawić ubuntu obok windowsa 10. Zrobiłem bootowalnego pendriva i podczas instalacji nie wyskoczyła mi opcja instalacji obok windowsa10. Wróciłem więc na system win i zrobiłem partycję (mam jeden dysk w laptopie) 8,8GB. Wróciłem z powrotem do instalacji Ubuntu i wybrałem niestandardową opcję instalacji (druga opcja polegała na wykasowaniu całego dysku i postawieniu tylko ubuntu). Do instalacji wybrałem tą 8,8GB partycje i sformatowałem ją na wymaganą do instalacji. System Ubuntu zainstalował się. Wszystko działa bardzo dobrze oprócz windowsa którego nie jestem w stanie włączyć. I teraz mam kilka pytań:
1. Czy jest możliwość odinstalowania Ubuntu a jeśli tak to w jaki sposób aby wrócić do windowsa?
2. Czy jest możliwość doinstalowania programu który będzie dawał mi możliwość wyboru systemu przy starcie?
3. I najważniejsze pytanie. Jako że Ubuntu daje mi to co potrzebuje i działa lepiej niż win10 to czy jest możliwość przegrania jednego katalogu z danymi (z pod systemu windows) do systemu Ubuntu i sformatowanie partycji z windowsem na system linux?
Bardzo proszę o pomoc. Jestem laikiem w tych sprawach ale może z Waszą pomocą uda mi się rozwiązać moje problemy.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

1. Systemów operacyjnych się nie odinstalowuje. Słyszałeś kiedyś o odinstalowaniu Windows? Jeśli chcesz się pozbyć jakiegoś systemu, to formatujesz partycję, na której jest on zainstalowany.
2. Taki program nazywa się GRUB i powinieneś go zainstalować podczas instalowania Ubuntu. W tym oknie, gdzie wskazywałeś instalatorowi na jakiej partycji ma być katalog /, na dole było pytanie gdzie zainstalować bootloader.
3. Zawsze można skopiować (przegrać) katalog z Windows do Ubuntu (spod Ubuntu, nie spod Windows, bo ten ostatni nie umie czytać danych z linuksowych systemów plikowych. Można też zachować istniejącą partycję windowsową i normalnie mieć do niej dostęp spod Ubuntu.
Jako, że swoimi pytaniami zdradzasz totalny brak podstawowej wiedzy w tym temacie, nie rób na razie niczego i zacznij się uczyć. Rozpocznij od zdobycia wiedzy na temat "montowania" partycji, bo to pozwoli ci dostać się spod Ubuntu do danych na partycji windowsowej. Poczytaj sobie to: http://ubuntu.pl/dokumenty/Przewodnik_U ... y_Tahr.pdf
darospl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2016, 14:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: darospl »

Dzięki za odpowiedź. Zaczynam się uczyć :)
Jeszcze tylko jedno pytanie? Czy można doinstalować na tym etapie na którym teraz jestem GRUB? Jeśli tak to bardzo proszę o informację jak to zrobić?
Pozdrawiam :)
wachcio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2016, 16:15
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: wachcio »

Witam jako, że jest to mój pierwszy post na forum.

Wczoraj potrzebowałem zgrać sobie dane z dysku NAS w systemie SHR więc aby to zrobić zainstalowałem Ubuntu na dysku USB (na głównym dysku w laptopie jest Win10). Dane zgrałem i chciałem wrócić do pracy w Windows. Odłączyłem dysk z linuksem i uruchomiłem komputer. Niestety wystąpił błąd GRUB. Czy można tak zainstalować Ubuntu aby był na dodatkowym dysku i mieć wybór uruchamianego systemu przy stracie tylko wtedy gdy podłączę owy dysk? Teraz gdy mam go odłączony nie mogę uruchomić żadnego systemu. Rzadko korzystam z linuksa i nie chciał bym mieć cały czas podpiętego dysku do laptopa.
Xavii13
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 83
Rejestracja: 25 maja 2016, 11:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Xavii13 »

wachcio pisze:Witam jako, że jest to mój pierwszy post na forum.

Wczoraj potrzebowałem zgrać sobie dane z dysku NAS w systemie SHR więc aby to zrobić zainstalowałem Ubuntu na dysku USB (na głównym dysku w laptopie jest Win10). Dane zgrałem i chciałem wrócić do pracy w Windows. Odłączyłem dysk z linuksem i uruchomiłem komputer. Niestety wystąpił błąd GRUB. Czy można tak zainstalować Ubuntu aby był na dodatkowym dysku i mieć wybór uruchamianego systemu przy stracie tylko wtedy gdy podłączę owy dysk? Teraz gdy mam go odłączony nie mogę uruchomić żadnego systemu. Rzadko korzystam z linuksa i nie chciał bym mieć cały czas podpiętego dysku do laptopa.

Witam ja też nie jestem niesamowicie doświadczonym użytkownikiem linuxa ale co mogę ci doradzić to możesz wydzielić kilka GB z dysku w laptopie tam postawić sobie ubuntu i wtedy będziesz miał możliwość przy włączeniu komputera wyboru czy chcesz korzystać z tego czy tamtego ja tak miałem z win 8.1 i ubuntu 16.04
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: mario_7 »

Można zainstalować Ubuntu stricte na dysku USB, łącznie z GRUB-em. Było już o tym na forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości