Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: namok »

To może zacznij od przeczytanie przewodnika:http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... +Poleca%29
chey
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2014, 16:06
Wersja Ubuntu: 14.04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: chey »

Witam!
Mam takie problem z partycjami:
Posiadam Windowsa7 na 3 partycjach NTFS, postanowiłem wypróbować Ubuntu, wydzieliłem partycję 7GB, jako, że spodobało mi się, pomyślałem, ze zabiorę 10GB Win7 na rzeczy Ubuntu. Teraz mam pytanie, czy jest możliwość połączenia obu partycji?

Kod: Zaznacz cały

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 38913, w sumie sektorów: 625142448
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0x0c2e0c2e

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *      409600   184315903    91953152    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       204796681   625121279   210162299+   f  W95 Rozsz. (LBA)
/dev/sda3       184315904   204795903    10240000   83  Linux
/dev/sda5       204796683   379693055    87448186+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       409593303   625121279   107763988+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda7       405499904   409591807     2045952   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda8       393201664   405495807     6147072   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda9       379695104   393191423     6748160   83  Linux
Szczerze mówiąc, coś tam przekombinowałem, jestem początkującym użytkownikiem Linuxa, będę wdzięczny za każdą poradę :)
Nie mam pojęcia skąd mam tyle różnych małych partycji.
Wrzucam jeszcze screena:
Obrazek

Chciałbym wykorzystać te 10GB dodatkowego miejsca, gdyż już Ubuntu wyrzuca mi błędy o braku miejsca na dysku.

P.S. Na razie nie wchodzi w grę formatowanie Win7 oraz jego partycji (wszystkie NTFS)

Pozdrawiam
merni94
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2015, 18:14
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: merni94 »

Witam.
Ostatnio postanowiem zainstalowac na swoim laptopie 2 systemy (Ubuntu 14.04 + W8.1).
W zwiazku z tym mam pytanie jak dobrze podczas instacji ubuntu spartycjonowac dysk abym pozniej mogl zainstalowac W8.1.
Chce podzielic dysk na 3 czesci (W8.1 ~250 GB, ubuntu~150, mojepliki - reszta)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Moim zdaniem zbyt dużo przeznaczasz na Ubuntu. Ja mam w chwili obecnej Ubuntu 14.10 - zajmuje 4,95 GB i Arch - zajmuje 5.30 GB. Ty chcesz dać aż 150 GB. Daj 20 GB i to wystarczy. Nie piszesz ile ma mieć ta trzecia partycja. Wszystkie filmy, muzykę, fotki itp trzymaj na tej trzeciej partycji sformatowanej na NTFS, to będziesz do tych danych mieć dostęp i z poziomu Windows, i z poziomu Ubuntu.
merni94
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2015, 18:14
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: merni94 »

Ok. W takim razie przeznacze na Ubuntu mniej miejsca. Dysk ma pojemnosc 750 GB.
Chodzilo mi bardziej o to co oznaczaja punkty montowania i jaki punkt przydzielic do poszczegolnych partycji (W.8.1, ubuntu, dane)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Nie wiem ile miejsca na Ubuntu przeznaczają gracze, bo nie gram. Z całą pewnością trzeba tego miejsca dać więcej. Z drugiej strony myślę, że skoro masz zamiar posiadać na dysku Windows, to w gry naparzaj pod Windows. Nie wiem ile partycji trzeba przygotować na Windows 8, bo sam mam Windows 7. Co do Ubuntu, to podczas instalowania systemu dla partycji o pojemności np. 20 GB daj punkt montowania /. Partycji /home nie potrzebujesz, bo dane będziesz trzymać na innej partycji. Co do partycji swap, to zdania są podzielone - jedni piszą, że być musi, inni twierdzą, że jej w ogóle nie mają i żyją. Mój laptop ma 4 GB RAM, więc partycję swap zrobiłem na 4 GB. Punkt montowania partycji na dane ustal np. jako /home/nazwa_użytkownika/Dane. Instalator sam utworzy katalog Dane w twoim katalogu domowym. Partycjonowanie to temat rzeka. Trzeba się dobrze zastanowić i zaplanować rozkład partycji. Nie jest wykluczone, że za jakiś czas zechcesz wypróbować inne dystrybucje, więc warto zrobić ze 2-3 dodatkowe partycje po 10 GB aby mieć gdzie te dystrybucje zainstalować. Możesz je umieścić zaraz za partycją na dane - jeśli stwierdzisz, że ich nie potrzebujesz, to je usuniesz, a wolne miejsce dodasz do danych (to trwa minutę).
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: marcin1982 »

Pamiętaj o kolejności - najpierw Windows, potem linuks.
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Pytanie tak na szybko - jesli można... -

Post autor: piotreks1 »

Mam kupionego nowego notebooka z WIn.8.1 - dysk jest podzielony na dwie partycje - chciałem wgrać Linuksa - czy wszystko, co mam zrobić w związku z pobranie, to -
1 - pobrać Linuksa z stąd - http://ubuntu.pl/pobierz.php - zalecane BitTorrent 12.04 Przyjazny Puchacz - już zrobione;
2- przegrać go na pendrive - już zrobione;
3 - i następnie uruchomić komputer z pendrivem, dalej F2 i instalacja?
Pytam, bo chcę mieć pewność, ze to wszystko - stary komputer mi wysiadł, i chodzi o to, że jak mam tego 12.04 nagranego na płycie DVD dwa lata temu, to tam jest prawie 1 GB, a teraz na tym pendrive jak zapisałem, to jest tylko 41KB...
Czy może trzeba jeszcze coś nagrać innego, żeby to zainstalować - nie chciałbym uszkodzić nowego komputera...
Dziękuje za odp...
aha - tylko tam jeszcze są dwie możliwości - i386 wersja 32 bitowa i amd64 wersja 64 bitowa - czy tu chodzi o wersje dla procesorów - ja mam procesor Intela - czyli chyba ta pierwszą - wolałbym się upewnić...
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Pytanie tak na szybko - jesli można... -

Post autor: igotit4free »

piotreks1 pisze:Mam kupionego nowego notebooka z WIn.8.1 - dysk jest podzielony na dwie partycje - chciałem wgrać Linuksa - czy wszystko, co mam zrobić w związku z pobranie, to -
1 - pobrać Linuksa z stąd - http://ubuntu.pl/pobierz.php - zalecane BitTorrent 12.04 Przyjazny Puchacz - już zrobione;
2- przegrać go na pendrive - już zrobione;
3 - i następnie uruchomić komputer z pendrivem, dalej F2 i instalacja?
Pytam, bo chcę mieć pewność, ze to wszystko - stary komputer mi wysiadł, i chodzi o to, że jak mam tego 12.04 nagranego na płycie DVD dwa lata temu, to tam jest prawie 1 GB, a teraz na tym pendrive jak zapisałem, to jest tylko 41KB...
Czy może trzeba jeszcze coś nagrać innego, żeby to zainstalować - nie chciałbym uszkodzić nowego komputera...
Dziękuje za odp...
aha - tylko tam jeszcze są dwie możliwości - i386 wersja 32 bitowa i amd64 wersja 64 bitowa - czy tu chodzi o wersje dla procesorów - ja mam procesor Intela - czyli chyba ta pierwszą - wolałbym się upewnić...
Ochłoń, pośpiech to jest konieczny ale przy łapaniu pcheł. Jaki to komputer? Jest AD 2015... prawie na bank masz procesor 64bit. Zanim zaczniesz robić cokolwiek przeczytaj to:
viewtopic.php?f=146&t=175094
i to:
https://help.ubuntu.com/community/UEFI
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: piotreks1 »

procesor mam oczywiście Intela 64 bitowy - tylko tam przy tym 64 jest napisane amd - myślałem, że może to jest wersja dla procesorów AMD...
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: majsza »

piotreks1 pisze:procesor mam oczywiście Intela 64 bitowy - tylko tam przy tym 64 jest napisane amd - myślałem, że może to jest wersja dla procesorów AMD...
To tylko taka zaszłość historyczna :D Z powodu "pierwszego prawdziwego" procesora z 64 bitową przestrzenią adresową: AMD Athlon 64

I tak... AMD64 - oznaczenie 64-bitowej architektury AMD kompatybilnej wstecz ze zbiorem instrukcji x86. Itd., itp...
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
kakagonzalez
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 08 kwie 2013, 12:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kakagonzalez »

Cześć. Właśnie kupiłem nowy dysk (120 GB SSD), ponieważ stary(160 HDD) zaczyna dawać jawne sygnały chęci przejścia na całkowicie zasłużony spoczynek.
Ponieważ pierwszy raz mam do czynienia z dyskiem z fabrycznego pudełka zrobiłem wielkie oczy na protesty GParted i jego strajki o "Utworzenie tablicy partycji".

W związku z zaistniałą sytuacją mam dwa pytania:
1) Który rodzaj tablicy wybrać? Gparted daje mi do wyboru: aix, amiga, bsd, dvh, gpt, mac, msdos, pc98, sun, loop.
2) Jak podzielić na nim miejsce? Generalnie ma to być dysk stricte systemowy: dla Windows 7(z opcją przesiadki po premierze na win 10) i rzecz jasna coś ze "stajni" pingwina. Tutaj myślę na razie nad pozostaniem na xubuntu 14.04.1 LTS.
O ile widzę, zostanie mi trochę z tych 120 GB, dlatego fajnie by było zostawić miejsce dla SWAPu (Mam w tej chwili 3.2 GB RAMu), małej partycji z danymi, z których mogłoby korzystać zarówno okienko jak i pingwin, ewentualnie innych linuksowych partycji systemowych, a jeśli zostanie miejsca może nawet coś dla testowej dystrybucji linuxa :D
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Utwórz tablicę msdos. Co do drugiego pytania - cały ten temat o tym traktuje i tyle opinii ilu opiniujących. Swap - jedni twierdzą, że być musi, inni śmieją się z tego twierdząc, że swapa nie mają. Na Windows to minimum 60 GB (diabli wiedzą ile 10-tka sobie zażyczy). Ja na linuksa daję nie więcej niż 10 GB i około połowa tego jest wolna. Inni grają w gry, więc muszą dać wiele GB więcej.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

kakagonzalez
(windows system ntfs)(opcjonalnie windows programy ntfs)(wspólna na pliki win + lin ntfs)[rozszerzona (/ na system ext4) (/home na ustawienia ext4) (swap)]
Uwagi:
Nowe Windowsy chyba używają ntfs, nie chciało mi się sprawdzać na 100%.
/home dla Pingwinka nie musi być duży (1-3GB zależy jak będziesz dbał o porządki). Do gier będziesz miał Windowsa, więc WINE niepotrzebny. A na pliki będzie wspólna partycja.

Podział zrób z poziomu systemu Live przed instalacją Windowsa, wtedy nie powinien zrobić tej swojej zastrzeżonej przez system 100MB (czy jak to się nazywa).

Najpierw instaluj Windowsa, a potem Ubuntu. Miejsce dla GRUB-a pozostaw domyślne, czyli powinno być /dev/sda (bez numerka).

I wyłącz w Windowsie to szybkie zamykanie/uruchamianie (czy jak to się zwie), które tak właściwie jest rodzajem hibernacji, żeby nie mieć problemów z poprawnym montowaniem partycji podczas startu Ubuntu.
także = też
tak że = więc
vel_diablo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 07 lip 2015, 13:35
Wersja Ubuntu: 14.10

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: vel_diablo »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Z linuxem jestem od kilku lat ale mam aktualnie problem z instalacją xbuntu obok windows 10 / testowego / Podczas instalacji xbuntu nie widzi windowska 10 twierdząc iż nie mam żądnego systemu. Pomożecie ? :)
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

Może masz jakieś dziwne windowsowe partycje? Na przykład dynamiczne. Albo za dużo ich masz.
także = też
tak że = więc
vel_diablo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 07 lip 2015, 13:35
Wersja Ubuntu: 14.10

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: vel_diablo »

Partycje mam aktualnie dwie, jedna z windowsem 10 i druga przygotowana dla Xubuntu. Obie są w NTFS. Oprócz nich windows ma swoje dwie partycje odzyskiwania po 450 MB. Dysk sdd.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

Znalazłem tutaj: http://superuser.com/questions/880867/c ... windows-10 Być może to jest rozwiązanie. Musisz zamknąć system Windows całkowicie, nie hibernować. Możliwe, że ta opcja jest włączona domyślnie i będziesz musiał ją odszukać i wyłączyć.

Sprostowanie do tego, co napisałeś. Masz w sumie 4 partycje. Zazwyczaj Linux „widzi” jedynie 4 partycje podstawowe, przy próbie utworzenia kolejnej wyskoczy błąd. Można to obejść robiąc zamiast trzeciej partycji podstawowej partycję rozszerzoną. I wewnątrz tej rozszerzonej kilka dysków logicznych i na nich zainstalować Linuksa.
Jeżeli posiadasz tablicę partycji GPT nie jesteś ograniczony do 4 partycji. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj tablicy partycji na inną. To wymaże wszystkie dane z dysku. Chyba że chcesz zrobić zwój własny podział dysku od podstaw.
Może bezpieczniej będzie zainstalować Xubuntu na Virtualboksie? Będziesz miał pewność, że nic nie namieszasz.
także = też
tak że = więc
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Laos »

Witam
Na maszynie dual-boot z Windows7 i Xubuntu 14.4 wpadło mi do głowy by zrobić update z Windows 7 do Windows 10. Grub jest na dysku Linux i każdy z systemów ma oddzielny dysk.
Rezultat: Code 800703ED - Windows 10 nie instaluje się jeżeli maszyna jest dual-boot. Ktoś miał ten sam problem ?
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Arkosake »

Laos pisze:Witam
Na maszynie dual-boot z Windows7 i Xubuntu 14.4 wpadło mi do głowy by zrobić update z Windows 7 do Windows 10. Grub jest na dysku Linux i każdy z systemów ma oddzielny dysk.
Rezultat: Code 800703ED - Windows 10 nie instaluje się jeżeli maszyna jest dual-boot. Ktoś miał ten sam problem ?
Sam nie testowałem, ale podobno wystarczy w BIOS-ie ustawić dysk na którym jest Windows jako pierwszy startujący. Sposób nie działa jeżeli Linux i Windows są na tym samym dysku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości