Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

GRUB-a nie musisz "wyrzucać". Zrobi to instalator Windowsa i nawet nie zapyta o zgodę. Normalnie instaluj Windows, jak skończysz, to przy użyciu distra live zainstaluj GRUB.
kamel607
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwie 2006, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kamel607 »

Witam, właśnie chodzi o to, że instalator windy nie wywala gruba. W tym rzecz. Po ponownym uruchomieniu - kiedy instalacja tego wymaga. Uruchamiam ponownie laptopa i znów mam gruba, o windowsie nie ma nawet znaku. Nie wiem czy to kwestia ustawienia czegoś czy grub2 jest taki kozacki, że się nie da tak łatwo przegonić ;)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

GRUB pewnie wcale nie jest taki "kozak". To Windows jest dziwnie uprzejmy :twisted: Moim zdaniem musisz poszukać informacji jak się instaluje Windows 8.1. Po jego zainstalowaniu postawisz sobie Ubuntu.
kamel607
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 12 kwie 2006, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kamel607 »

Rzecz w tym, że ubuntu mam już zainstalowane. Ktoś ma jakieś pomysły co zrobić z grubem? Widać na pierwszy rzut oka, że winda się gryzie z ubuntu. Ale ma być i koniec :).

EDIT:
Wynik fdisk -l
Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 121601, w sumie sektorów: 1953525168
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 4096
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 4096 / 4096
Identyfikator dysku: 0xd9fa2484

Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System
/dev/sda1 2048 2050047 1024000 b W95 FAT32
/dev/sda2 * 2050048 211765247 104857600 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 211765248 1260341247 524288000 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4 1260341248 1953524841 346591797 83 Linux
Może w partycjach windowsa : SDA2 i SDA3 Ubuntu widzi problem?
Pozdro.
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Terrqge »

Dobra, to ja teraz mam szybkie pytanie. Kupuję laptopa bez systemu. Chcę mieć Ubuntu i Windows 8.1, z tym że na Windowsa czekam bo nie mam jeszcze dostępu do dreamsparka (darmowe OSy od ms dla studentów). Instaluje więc najpierw Ubuntu, a jak powiedzmy za tydzień będę miał dostęp do tego Windowsa, to żeby go zainstalować najpierw muszę wywalić Ubuntu, potem zainstalować Windowsa i ponownie Ubuntu?
Czy to jest najlepszy sposób? Czytałem trochę postów wyżej, nie mam zamiaru się użerać z grubem bo nie mam na to zwyczajnie czasu. Jakie będzie najprostsze i najszybsze rozwiązanie tego problemu? Wiadomo, że najidealniej by było doinstalować Windowsa na pustej partycji przy już zainstalowanym Ubuntu, ale z czego wyżej czytałem to Windows chyba niezbyt lubi gruba?
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: marcin1982 »

Jeśli będzie instalował systemy przy wyłączonym UEFI to sprawa wygląda tak:
- system instalowany jako pierwszy instaluje swój bootloader w MBR dysku twardego
- system instalowany jako drugi robi to samo siłą rzeczy nadpisując poprzednią zawartość.
Wyjścia są dwa:
- za pomocą programu EasyBCD do bootloadera Windows dodajesz linuksa (powinien zostać wykryty przez ten program)
- reinstalujesz Gruba przez chroot do Ubuntu, umieszczając go z powrotem w MBR dysku twardego - grub powinien wykryć Win i dodać do listy wyboru systemów.

Jeśli zainstalujesz z UEFI - w MBR dysku twardego nie będzie nic. Do instalacji programów rozruchowych obydwu systemów może zostać wykorzystana partycja ESP (montowana w linuksie w punkcie /boot/uefi - zalecana wielkość 512 MB - system plików fat32).
Instalując linuksa po Windowsie - można jej nie formatować. Nie wiem jak zachowa się instalator Windows, ale przypuszczam że rozjedzie są "po swojemu". Oczywiście pliki linuksa można skopiować w bezpieczne miejsce i potem przywrócić, ale zmieni się też UUID partycji, a to trzeba będzie znowu poprawić w pliku /etc/fstab linuksa przy pomocy chroot.

Info do sprawdzenia:
- schematy partycjonowania dla UEFI (gtp + ESP) i bez UEFI (tablica partycji ms-dos, max 4 partycje podstawowe - w tym jedna rozszerzona, a jej obrębie co najmniej 3 partycje logiczne np. dla linuksa).

Generalnie zasada jest taka: najpierw instaluj Windowsa, potem linuksa.
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Terrqge »

Ok dziękuje, to może tak. Powiedzmy, że zainstaluję najpierw Windowsa, a potem Ubuntu.
Mam laptopa bez OS, z dyskiem 1TB, jak rozwiązać problem z partycjami, jak to podzielić, żeby było najwydajniej, czy mam to zrobić w menadżerze Windowsowym czy może w gparted na pendrive? Jest może do tego jakiś poradnik? Czy oba systemy powinny być na oddzielnych partycjach logicznych?
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: marcin1982 »

Jeśli wyłączysz UEFI i secure boot to zrób tak:
1. Tablica partycji ms-dos
2. Utwórz powiedzmy 3 partycje podstawowe w systemie plików NTFS + jedna rozszerzona:
  • partycja na pliki startowe - 512 MB
  • partycja na system Windows 8 (50 GB ??)
  • partycja na dane dla Windows
  • czwarta partycja rozszerzona (ona też jest podstawową), a jej obrębie 3 partycje logiczne:
    - na główny system plików "/" - 20 GB - ext4
    - na katalogu użytkownika "/home" - (po odjęciu 20 GB i swap z tego co chcesz przeznaczyć na linuksa)
    - na przestrzeń wymiany "swap" - system plików linux swap (Jeśli zamierzamy korzystać z hibernacji (nie mylić ze stanem wstrzymania) partycja wymiany powinna mieć wielkość równą ilość fizycznej pamięci RAM zainstalowanej w komputerze. W przeciwnym wypadku przy pamięci RAM wielkości 4GB wystarczającą będzie partycja wymiany o symbolicznej wielkości 512 MB.)
Ten film pokazuje utworzenie partycji rozszerzonej, a potem partycji logicznych. Taki układ jest przygotowany do instalacji linuksa jako drugiego systemu obok Windows.

Gruba instalujesz w głównym rekordzie rozruchowym dysku twardego, czyli w MBR.
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Terrqge »

Dzięki, tak pewnie zrobię. Czy wszystkie te działania mogę zrobić za pomocą Gparted z livecd Ubuntu, przed instalacją Windowsa?

Jedyne co jest dla mnie nie jasne to ładowanie GRUBa do MBR, czy po podziale partycji, instalacji najpierw Windowsa A potem Ubuntu nadal trzeba robić coś z GRUBem?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Tak, wszystkie te operacje z partycjami rób z poziomu dystrybucji live. Podczas instalowania Ubuntu GRUB zostanie zainstalowany tam, gdzie mu każesz się zainstalować. Trzeba czytać komunikaty wyświetlane przez instalator systemu. Po zakończeniu instalacji Ubuntu już z GRUB-em niczego nie trzeba robić. Powodzenia.
Terrqge
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Terrqge »

Mam jeszcze 2 pytania. Czy te partycje ktorych wymaga Windows (dodatkowe na pliki systemowe), tez mam stworzyc w Gparted? Czy dopiero przy instalacji Windowsa?
I po co jest ta partycja startowa? Jaka powinna byc flaga?

EDIT: Ok, poradziłem sobie. Zdecydowałem się jednak na Windows 7. Irytuje mnie jednak to, że po instalacji Ubuntu Windows ładuje się dłużej niż przed jego instalacją. Czy to normalne?
Nieogolony
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2014, 14:10
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Nieogolony »

Mam laptopa z 1 dyskiem i Windows 7 (3 partycje). Kiedyś miałem dodatkowo Fedorę i partycje po niej zostały. Zainstalowałem na nich Ubuntu najnowsze polski remiks 14.04. Chciałem mieć dual-boot jak kiedyś jednak coś nie wyszło. Pojawia się ten standardowy komunikat "Reboot and Select proper Boot device or Insert ...". Dzieje się tak zarówno po instalcji w stylu niech Ubuntu samo zrobi swoje jak i kiedy wskazuję dyski partycje do instalacji.

1. Nie pomogło sudo grub-install /dev/sda
2. Nie pomogło ustawianie innych partycji jako bootowalne.

Oto układ partycji - początkowo bootable (*) była /dev/sda2 obecnie ustawiłem sda1 gdyż "grzebię i szukam wyjścia".

Kod: Zaznacz cały

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *        2048    52430847    26214400    c  W95 FAT32 (LBA)             // Windows Recovery Environment
/dev/sda2        52430848   552536063   250052608    7  HPFS/NTFS/exFAT    // Windows 7
/dev/sda3       552538110  1250263039   348862465    f  W95 Rozsz. (LBA)
Partycja 3 nie zaczyna się na granicy bloku fizycznego.
/dev/sda5       552538112   675418111    61440000    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda6       675420160   687970303     6275072    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda7       728934400   746547199     8806400   82  Linux swap / Solaris  // Swap
/dev/sda8       746549248   759099391     6275072   83  Linux                          // pozostałość po Fedorze
/dev/sda9       759101440  1250263039   245580800   83  Linux                       // Ubuntu
Czy bylibyście uprzejmi coś na to poradzić. Obecnie startuję system zarówno Windows jak Ubuntu poprzez płytę ratunkową gdzie jak wybiorę bootuj z dysku #1 to pojawia się Grub z Ubuntu, co oznacza że się zainstalował ale nie pojawia się po włączeniu laptopa jako pierwszy.

SOLVED/ROZWIĄZANE: Źle miałem BIOS-ie skonfigurowany. Tak że jeśli ktoś się tak zakręcił jak ja :-D to niech zacznie od BIOS-u.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2014, 18:55 przez Nieogolony, łącznie zmieniany 1 raz.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: namok »

Podaj wynik bootinfoscript.
Awatar użytkownika
marti17
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2015, 18:43
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: marti17 »

Cześć. Mam Windowsa XP i Ubuntu 14.04 Triumfalna Turkawka. Chcę postawić obok Xubuntu 14.04.1 LTS, żeby zobaczyć czy się w tym środowisku odnajduję i czy jest zauważalnie szybsze.
Obecnie moja tablica partycji wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

Partycja     System plików     Pkt montowania  Rozmiar  Wykorzyst. Niewykorzyst.
/dev/sda1     HPFS/NTFS/exFAT                  60.29GB    --           --
/dev/sda4     W95 Rozsz. (LBA)                 83.82GB    --           --
   /dev/sda7  Linux                    /       21.54GB    5.60GB      15.94GB
   /dev/sda8  Linux swap / Solaris           1013.00MB       4kB      1013MB
   /dev/sda5  HPFS/NTFS/exFAT                  30.65GB   1001.45MB    29.67GB
   /dev/sda6  Linux                    /home   30.64GB    3.71GB      26.93GB
/dev/sda2     Ukryta W95 FAT32 (LBA)            4.89GB    3.16GB      1.73GB
/dev/sda3     EFI (FAT-12/16/32)               47.07MB    --           --
nieprzydzielonych                               2.49MB    --           --


Myślałam, żeby zmniejszyć partycję /home Ubuntu 14.04 wydzielając z niej około 20GB dla Xubuntu a zostawiając 10GB dla obecnej /home (sda5 nie chcę ruszać, bo może się jeszcze przydać na przyszłość ;))
I teraz jak mi radzicie:
  • dzielić te 20GB na "/" i oddzielnie "/home"
    (jeśli tak to czy 12-15 GB na roota i 5-8 GB na /home będzie ok? W sumie na dokumenty nie potrzebuję dużo bo mam dysk zewnętrzny a programy bym chciała poinstalować i potestować), czy
  • stawiać samo "/" 20GB?
Partycjonować najpierw przed instalacją z LiveCD (USB) GParted czy nie ma sensu się tak bawić i lepiej od razu przy stawianiu systemu?

I jeszcze co z GRUBem, dać go przy instalacji na /dev/sda ?

/*Pomysł na 20GB wzięłam ze specyfikacji Xubuntu: http://xubuntu.org/getxubuntu/requirements/*/
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 07:42 przez marti17, łącznie zmieniany 1 raz.
Asus Eee PC 1000H, Intel Atom N270, Win7, LinuxMint 19 Tara Cinnamon
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: namok »

Jeśli chcesz testować systemy to nie ma sensu zakładać oddzielnej partycji home.
U mnie testowe systemy *buntu siedzą na partycji 10GB.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: pijetja »

U siebie mam 3 systemy załóżmy xubuntu i Ubuntu Unity na osobnych partycjach + windows 7.
Jedna Partycja Home, ale min 3 Użytkowników.
Bez osobnej HOME i jednym użytkownikiem miałbym burdello w menu, configach, autostartach i innych.
Mam osobną wspólną dla 2 linuxów partycję Home, z 3-ma użytkownikami. np usr1, usr2, master. Usr1 jest dla xubuntu, usr2 dla ubuntu unity. W folderze master mam część wspólną niezależną od środowiska graficznego, czyli folder mozilli, pidgina, skype, obrazy, muzyka, wideo, pobrane, dekstop, themes, icons, bashrc, dokumenty i inne niezależne od środowiska graficznego.
Wszystkie te foldery są podlinkowane dowiązaniami do usr1 i usr2, czyli niezależnie jaki system zbootuje, mam te same ustawienia programów, ale nie mam bałaganu w configach i menu. Dodatkowo folder .thunderbird mam na partycji NTFS i jest wspólny dla Thunderbirda pod windowsem i pod 2 linuksami jako dowiązanie. Nie wiem czy to dobrze wszystko ująłem. Takie rozwiązanie funkcjonuje już u mnie od 3 lat. Partycje na linuxy, każda po około 15GB. Home 70GB, Windows 70GB + partycja NTFS na inne dane 300GB. Dysk w sumie 500GB. Wadą, takiego rozwiązania jest, że przed instalowaniem nowego linuxa, trzeba wyczyścić Home wybranego usr z folderów i pozostawić TYLKO dowiązania do master. Poza tym dla mnie same zalety. Bo niezależnie od tego czy zainstaluję do testów debiana, archa, manjaro, gentoo, ZAWSZE będę miał ustwionego firefoxa/iceweasel tak jak miałem poprzednio, będę miał maile, będę miał dodatki do przeglądarki, będę miał moje pliki na pulpicie i dokumentach, pidgina, skype i kolorowy terminal tak jak mi pasuje :). A reszta... to się ustawi :)
Pozdrowienia
P.
vvr
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2015, 16:37
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: vvr »

Hej,
chciałbym zapytać jaki wpływ na działanie ubuntu będzie mieć umieszczanie partycji względem początku lub końca dostępnej przestrzeni?
I czy jest jakiś związek z prędkością działania ubuntu a partycją na której zainstaluje system?
W moim przypadku wygląda to tak, że mam 3 partycje: c: z windowsem, d: na pliki (windows) i e(50 gb) na której chcę zainstalować ubuntu. I moje pytanie jest czy wystąpi zauważalna różnica w przypadku instalacji ubuntu na (obecnym) e a (obecnym) c. Gdzie lepiej postawić? Chciałbym także dodać, że nie mogę zrezygnować z windows.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: igotit4free »

Różnice są pomijalne, w praktyce bez znaczenia.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
rosenrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:50
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rosenrot »

Witam, nie chce powtarzać pytania, ale mam ten sam problem: Jak zmienić partycje aby wsadzić jeszcze Win 7.

Tak wygladają moje partycje.

http://zapodaj.net/f29cd8e989c34.jpg.html

1.Chciałbym dodać partycje dla W7
2.Katalog plików zostawić jak jest aby był wspólny dla Ubuntu i W7( obecnie /sda1)
3.Co zrobić z partycją na której są punkty montowania z Ubuntu( boot i /) aby ich nie popsuć.
4.Chciałbym aby oba systemy można była reinstalować , zatem pliki z muzyka itp nie znajdowały sie na partycjach systemowych, a mało jeszcze wiem jak Ubuntu widzi to według swoich widzimisie. Od zawsze siedziałem tylko na Win.:)

Dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: rom »

Ja bym zrobił tak:
1. Skopiować dane, które chcesz zachować, na nośnik zewnętrzny.
2. Sformatować całość i podzielić (patrz niżej)
3. Zainstalować Windows, zainstalować Ubuntu, przywrócić dane.

Lub tak:
1. Zrób kopię najważniejszych danych na nośnik zewnętrzny. Operacje na partycjach niosą ryzyko utraty danych.
2. Uruchom Ubuntu z płyty. Zmniejsz sda1 do 50-60GB (to będzie dla Windowsa) tak aby znajdowała się najbardziej po lewej. Zatwierdź zmiany. Jak nic się nie posypie to jesteśmy prawie w domu. Jak się coś popsuje to dane masz zbackupowane.
3. Usuń swap, usuń extended. Zatwierdź zmiany.
4. Na całej wolnej przestrzeni zrób jedną wielką extended. A w niej:
a) 15GB ext4 na / dla Ubuntu. Zatwierdź zmiany.
b) Opcjonalnie coś dla /home dla Ubuntu, również ext4. Jak chcesz tam trzymać tylko ustawienia osobiste i żadnych dużych plików, to 2GB wystarczy z zapasem. Planujesz WINE i gry - daj więcej. Zatwierdź zmiany.
c) duża partycja ntfs lub inna windowsowa (nie znam się) na zdjęcia, filmy i inne, do wspólnego dostępu z obu systemów. Zatwierdź zmiany.
d) swap. Zatwierdź zmiany. Klikasz na pierwszą partycję i wybierasz zamontuj, klikasz na tę dużą na dane i również ją montujesz. Zamknij gparted.
5. Przekopiuj dane, które chcesz zachować z sda1 na tę dużą wspólną. Po zakończeniu kopiowania wydaj w terminalu polecenie

Kod: Zaznacz cały

sync
aby się upewnić, że żadne dane nie „wiszą” gdzieś w pamięci, tylko zostały zapisane na miejsce docelowe.
6. Sformatuj sda1 na windowsowy system plików.
I pozostaje Instalacja Windowsa na pierwszej partycji. Potem Ubuntu na partycjach przeznaczonych dla niego (WAŻNE W instalatorze Ubuntu musisz wybrać ręczny podział partycji - ostatnia opcja na dole - i wszystko ręcznie wskazać). Partycję wspólną wskazujesz, wybierasz taki sam system plików jaki ona ma, dajesz jej punkt montowania na przykład /media/dane lub /media/multimedia lub inna nazwa i nie zaznaczasz formatowania. GRUB zainstaluje się domyślnie na /dev/sda (bez numerka) i tak ma być.
także = też
tak że = więc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości