Konto "root", hasło roota

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
PanGuzol
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2006, 16:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: PanGuzol »

Wiem co napisałem.
Sprawdzałem czy hasło zostało zmienione w osobnym nowo otwartym terminalu lecz pomimo komunikatu o pomyślnej zmianie hasła wciąż aktualne jest stare.
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: el.pescado »

Witam.

U mnie twoje roziązanie nie działa.
Gdy zmienie hasło root-owi uzywając
sudo passwd root
pisze mi że hasło pomyslnie zmienione ale dalej musze używać tego starego.
Gdy zmienie haslo uzytkownikowi stworzonemu przy instalacji systemu to te nowe hasło jest dla tego użytkownika i dla roota.
Korzystając z sudo nie podaje się hasła roota - korzysta się ze swojego hasła.
Korzystając z su, korzysta się z hasła roota.

Jeśli chcesz uruchomić konsolę administratora, możesz użyć jednego z dwóch poleceń:

Kod: Zaznacz cały

sudo -s -H
su
Żeby uruchomić dowolną aplikację jako root, można skorzystać z jednego z dwóch poleceń:

Kod: Zaznacz cały

sudo aplikacja
su -c aplikacja
Przypuszczam, że zmieniasz hasło roota, a korzystasz z sudo, które wymaga podawania hasła użytkownika, dlatego wydaje ci się, że hasła roota nie da się zmienić.
PanGuzol
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 lis 2006, 16:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: PanGuzol »

To wiele tłumaczy chociaż trochę dziwne to jest xD
Chociaż teraz nie wiem co zrobiłem ale nie pyta się mnie o hasło gdy używam sudo (nawet po restarcie i w różnych terminalach), przy su jest inne hasło takie jak ustawiłem ;].
Ale moim zamierzeniem było aby użytkownik nie mógł używać sudo bez podania hasła innego niż jego własne, myślałem że to właśnie tak działa :/

Już pyta o hasło ^^ ale chciałbym wiedzieć czy jest jakaś możliwość żeby żądał hasła roota a nie użytkownika przy wykonywaniu polecenia sudo??
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: el.pescado »

Sudo jest programem, dzięki któremu "zwykli" użytkownicy mogą wykonywać zadania administracyjne nie znając hasła roota, takie jest założenie. Do uruchamiania programów jako inny użytkownik (w szczególnym przypadku root) podając jego hasło służy program su. Takie są założenia obu programów, i jeżeli chcesz podawać hasło roota za każdym razem, po prostu musisz używać su zamiast sudo.

Możesz też "przestawić" tryb graficznego okna z sudo na su przestawiając w Edytorze konfiguracji (polecenie gconf-editor) klucz /apps/gksu/sudo-mode
martynka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2006, 23:47
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: martynka »

Mam takie pytanie bo właśnie jestem po małych testach Debiana i Ubuntu by znaleźć distro dla siebie. Nie wiem czy tak u mnie było ale odnoszę wrażenie że jednak konto root w Ubuntu działa na innej zasadzie niż w Debianie. Opiszę to na przykładzie. W Debianie chcąc np. uruchomić graficzny Synaptic system pyta o hasło roota i tylko takim hasłem da się uruchomić Synaptic. Z kolei w Ubuntu po utworzeniu konta root (sudo passwd root) gdy później uruchomię też Synaptic to pyta o hasło ale działa tylko hasło zwykłego użytkownika a root mozna sobie o kant pośladka rozbić. To jak to jest? Niby jest konto root ale zupełnie inaczej w obu systemach działa
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: el.pescado »

Opisałem to post wyżej. W UNIX i systemach na nim wzorowanych są dwa różne programy - su i sudo, służące do podobnych, acz różnych celów. W środowisku graficznym istnieje graficzny interfejs do tych programów - gksu. To jest właśnie to okno, w którym się wpisuje hasło chcąc uruchomić np. program Synaptic. To, czy gksu ma działać jak su czy jak sudo, można zmienić w ustawieniach - tak jak napisałem wyżej. Różnica między Ubuntu a innymi dystrybucjami jest taka, że w Ubuntu domyślnie jest ustawione sudo, natomiast gdzie indziej su. Samo konto root działa tak samo.
korynt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: korynt »

mam pytanie- jakie jest defaultowe hasło roota w sesli live cd oraz po zainstalowaniu. Hasło to da się ustawić z poziomu użytkownika sudoera ale bez tego zalogowanie w terminalu do konta root jest niemożliwe-hasło nieznane bądź też blokada zalogowania z pustym hasłem. Napisaliście że konto roota jest nieaktywne-tylko w jakim sensie nieaktywne? Bo jeśli jest nieaktywne to do aktywowania go wystarczy zmiania jego hasła. Czy ono czasem nie ma jakiegoś domyślnie ustawionego hasła lub losowo wygenerowanego? Szukałem dokładnej odpowiedzi w róźnych wątkach ale nie doszedłem do żadnego ostatecznego wniosku :(
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: anemus »

Padło tu pytanie o ponowne zablokowanie konta roota. Odpowiedź ograniczyła się do prowizorki typu nie używać :craz:
Otóż manual polecenia passwd podsuwa nam rozwiązanie naszego problemu:

Kod: Zaznacz cały

sudo passwd -l root
powoduje, że hasło roota jest zaszyfrowane w sposób niemożliwy do odczytania, a konto zablokowane czyli dokładnie wracamy do sytuacji pierwotnej w której podanie jakiegokolwiek hasła powoduje komunikat błędu.
Uaktywniamy ponownie konto roota:

Kod: Zaznacz cały

sudo passwd -u root 
i po podaniu hasła użytkownika któremu podnosimy uprawnienia znów możemy "cieszyć" się kontem superużytkownika z ostatnim hasłem jakie funkcjonowało na tym koncie.
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Awatar użytkownika
Strus^_^
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2008, 18:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: Strus^_^ »

To może ja podam swój sposób jak dostać się do graficznego roota, bez żadnych zmian w systemie, przydatne dla osób, które potrzebują tej opcji tylko na chwilę (np. zmiana wyghlądu dla aplikacji wykonywanych jako root ;) - tylko tego potrzebowałem).

Na naszym "zwykłym" koncie odplamy terminal, i wpisujemy najpierw:

Kod: Zaznacz cały

sudo rm /tmp/.X0-lock
- w ten sposób usuwamy plik blokujący wielokrotne startowanie serwera graficznego (?)...

a następnie

Kod: Zaznacz cały

sudo startx
i cieszymy się graficznym kontem roota, żeby wrócić do naszego zwykłego konta, po prostu się restarujemy środowisko graficzne CRTL + ALT + BACKSPACE

Ten sam patent działa, gdy przy uruchamianiu systemu wybierzemy sesję "awaryjna konsola", czy jakoś tak...

oczywiście dla sudo podajemy hasło naszego zwykłego konta...

EDIT: Wczoraj zaktualizowałem ubunciaka do 8.10 i okazuje się, że chyba zmienili wersję x'ów (?), gdyż ten sposób już nie chce działać...
Awatar użytkownika
xaero1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 15 mar 2007, 13:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: xaero1 »

@prusi, chodzi Ci o to czy jak wpiszesz

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
to okno z uprawnieniami rota będzie się wyróżniało? przecież tak właśnie jest, u mnie, po tej komendzie, wyskakuje nowe okno w innym stylu, podstawowym, a nie w takim jaki mam ustawiony emerald
Linia między niemożliwym a możliwym zależy od determinacji człowieka
kernel679etch
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2008, 21:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

problem

Post autor: kernel679etch »

Czesc. Ustawilem konto root i nie wiem czemu wszystko sie posypalo przykladowo - jako zalogowany user probuje uruchomi GDMsetup wpisuje haslo admina, owszem weszlo ale po paru sekundach GDMsetup siada <okno sie wylacza tyczy to wszystkich programow ktore potrzebuja hasla root np synaptic itd > a co ciekawe probujac sie wylogowac z trybu graficznego zglasza blad - w sumie jesli zaloguje sie jako root <tryb graficzny> wszystkie programy dzialaja prawidlowo - bardzo jestem ciekaw w czym problem
Allplantrix
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2009, 13:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: Allplantrix »

Witam. Mam problem z kontem ROOT nie moge na nim zmienić właściwości folderu ,lib,
tak żebym mógł tam przekopiować kodeki do mplayera. Cała sztuczka polega na tym że wpisałem komendę ,sudo su, i terminal wyświetla konto root ale nic poza tym nie moge zrobić. Nie wiem co jest grane.
Awatar użytkownika
rafaloo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 349
Rejestracja: 05 kwie 2008, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: rafaloo »

Allplantrix pisze:Witam. Mam problem z kontem ROOT nie moge na nim zmienić właściwości folderu ,lib,
tak żebym mógł tam przekopiować kodeki do mplayera. Cała sztuczka polega na tym że wpisałem komendę ,sudo su, i terminal wyświetla konto root ale nic poza tym nie moge zrobić. Nie wiem co jest grane.
proponuje

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
:mrgreen:
EDIT:
po przemyśleniu :P kodeki instaluj z medibuntu nie kombinuj nic z chińskimi opisami...
https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW. Niech inni na tym skorzystają.
Inny OS Gentoo/Debian/*BSD
Awatar użytkownika
franc
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2009, 23:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: franc »

Witam, ubuntu 8.10 PL "iranka" - terminal działał......teraz mam problem z passwordem ?!
- po wyświetleniu żądania hasła - nie reaguje na żadne wpisy !!!!

*poniższe podpowiedzi - bez efektów !
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: k2cl »

@ franc
Skoro "wcześniej działało" - pozostaje pytanie co takiego zrobiłeś, zanim całość przestała działać... Niestety, dyżurna szklana kula forum ma dzisiaj wolne :D
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
franc
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2009, 23:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: franc »

Witam,
ref: Terminal GNOME 2.24.1.1 - co namieszałem, nie wiem???
wpisy przyjmuje, ale nie przyjmuje potwierdzenia hasłem - "zero" wpisu z klawiatury.

Tytułem wyjaśnienia - "Iranka" lata wysoko i bez jakichkolwiek "obstrukcji" - jestem (jako new user) bardzo zadowolony. Tytułem wyjątków - ponoć zawsze są - to KŁOPOT z zainstalowaniem ATI Radeon X1300PRO, może by i poszło ALE jw. Pozdr franc
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: k2cl »

Po pierwsze - system nigdy nie "pokazuje" wpisywanych znaków hasła - to tak żeby nikt nie podpatrzył, ile ma ono znaków.
Jeżeli próba wpisania hasła i naciśnięcia Enter niczego nie daje - wrzuć ewentualne błędy lub komunikaty, jakie zwraca Ci terminal po takiej akcji.
Kolejna rzecz którą możesz sprawdzić - uruchom jakiś program wymagający uprawnień administratora (chociażby Synaptic) - czy równeż nie chce przyjąć hasła?
Work less, climb more :D
misior77
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2008, 22:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: misior77 »

Witam

Mam klopot, prosze o pomoc... Uzywam Ubuntu 8.10 (to akurat nie problem ;)). Ale cofnalem sobie uprawnienia administratora i nadalem je rootowi. Jednak kiedy probuje logowac sie jako root z ekranu logowania, wyswietla sie komunikat, ze jest to niemozliwe. Jak probuje logowac sie z mojego konta z konsoli (wpisuje: login root) to okazuje sie, ze "Brak wpisu utmp. Musisz wykonac "login" z najnizszego poziomu sh". Jak to zrobic? I jak przypisac sobie ponownie uprawnienia administratora?
Z mojego konta jest to niemozliwe, bo program "Ustawienia uzytkownikow" przy probie odblokowania wyswietla komunikat "nie mozna uwierzytelnic. Wystapil nieznany blad". Jednoczesnie z konsoli - sudo - po wpisaniu hasla mojego konta, pojawia sie odpowiedz, ze nie jestem na liscie "sudoers".
Jak zalogowac sie na konto roota i jak nadac uprawnienia dla mojego konta? Dziekuje za pomoc.
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: px33 »

Kod: Zaznacz cały

su
[hasło roota]
gdmsetup
i tam wyklikujesz sobie coś około "zezwól na logowanie na konto roota"
mr.radzik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 17 maja 2009, 10:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: mr.radzik »

mam pytanie: użytkownikowi root dałem wszystkie prawa, userowi ograniczyłem. dlaczego jak chcę np. system -> administracja -> użytkownicy i grupy to pokazuje mi, że "brak uprawnień" zamiast zapytać o hasło roota (w sytuacji gdy jestem jako user zalogowany)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości