Konto "root", hasło roota

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
kelnerH
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 12 cze 2009, 15:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: kelnerH »

Przede wszystkim sorry za brak polskich ogonkow, ale na razie nie moge inaczej:( Wszystko wyglada ladnie pieknie z tym sudo na Ubuntu, tylko mam jedno pytanie. Wedlug https://help.ubuntu.com/community/RootS ... cal%20sudo, po pierwszym podaniu hasla, np. podczas aktualizacji lub startu synaptic'a, system pozwala ponownie uruchomic procesy wymagajace autoryzacji w przeciagu 15 minut, jesli user je zainicjuje. Moje pytanie brzmi: A co jesli w tym czasie zostanie automatycznie (np. przy pomocy schedulera) uruchomiona jakas aplikacja, ktora normalnie wola o haslo? Czy system po prostu ja zaakceptuje tak jakby bylo wpisane haslo? To samo odnosnie potencjalnego dzaiania np. pluskwy w tym czasie ...
Awatar użytkownika
SPGM1903
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 26 lut 2008, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: SPGM1903 »

nie chcę robić nowego zamieszania na forum, więc się podłączę, bo temat tego dotyczy.
sprawa prozaiczna: chcę coś skopiować (ikony do usr/share/icons), ale mam zablokowaną możliwość wklejenia. w 8.10 była taka możliwość otwierania jako admin (albo root - nie pamietam, jeden pies). teraz gdzieś to wybyło z menu kontekstowego 9.04 i za kija nie mogę znaleźć sposobu jak "klikalnie" a nie "terminalnie" ustawiać się tymczasowym adminem.
jest na to sposób?
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: ka_o_3991 »

doinstaluj pakiet

Kod: Zaznacz cały

nautilus-gksu
Awatar użytkownika
szpon5
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 24 mar 2009, 15:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: szpon5 »

ka_o_3991 pisze:doinstaluj pakiet

Kod: Zaznacz cały

nautilus-gksu
Zainstalowałem ten pakiet i jak teraz wkleić coś do /usr/share z poziomu mojego konta a nie roota. W menu kontekstowym nie widzę, ani we właściwościach.
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: ka_o_3991 »

PPM na folder -> Otwórz jako administrator.
Awatar użytkownika
rafaloo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 349
Rejestracja: 05 kwie 2008, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: rafaloo »

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW. Niech inni na tym skorzystają.
Inny OS Gentoo/Debian/*BSD
Awatar użytkownika
szpon5
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 24 mar 2009, 15:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: szpon5 »

ka_o_3991 pisze:PPM na folder -> Otwórz jako administrator.
Już działa, wystarczyło ponownie uruchomić komputer. Po instalacji nautilus-gksu Ubuntu nie poinformował, że trzeba zrobić restart. Ale na przyszłość będę pamiętał :P, dziękuję.

rafaloo dzięki, ta komenda też się przyda :)
aeternitas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwie 2008, 21:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: aeternitas »

Witam, chcąc się pozbyć sudo na rzecz su (bo jestem do tego przyzwyczajony i już :P ) ustaliłem hasło dla konta root, dodałem roota do grupy admin, wywaliłem stamtąd siebie oraz skorzystałem z porady el.pescado:
el.pescado pisze:Możesz też "przestawić" tryb graficznego okna z sudo na su przestawiając w Edytorze konfiguracji (polecenie gconf-editor) klucz /apps/gksu/sudo-mode
Zrozumiałem, że mam po prostu ustawić sudo-mode na false i właśnie tak zrobiłem, jednak teraz mam prawie identyczny problem jak kernel679etch:
kernel679etch pisze:Czesc. Ustawilem konto root i nie wiem czemu wszystko sie posypalo przykladowo - jako zalogowany user probuje uruchomi GDMsetup wpisuje haslo admina, owszem weszlo ale po paru sekundach GDMsetup siada <okno sie wylacza tyczy to wszystkich programow ktore potrzebuja hasla root np synaptic itd > a co ciekawe probujac sie wylogowac z trybu graficznego zglasza blad - w sumie jesli zaloguje sie jako root <tryb graficzny> wszystkie programy dzialaja prawidlowo - bardzo jestem ciekaw w czym problem
z tym, że w moim przypadku do synaptica loguje bezproblemowo, a już w przypadku firewalla wywala coś takiego:
Obrazek

Co zrobiłem źle? Jak skutecznie, raz na zawsze pozbyć się sudo?
skrzysiek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2009, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: skrzysiek »

Jak to jest w koncu z tym kontem roota? Wiadomo, ze przy instalacji Ubuntu tworzone jest konto wraz z haslem ktore jest haslem roota. Pod tym wzgledem nie podoba mi sie za bardzo Ubuntu. Ale do rzeczy.
Chce miec konto zwyklego urzytkownika, ktory nie bedzie mogl nic zrobic (instalacja programow, aktualizacje itp. tak jak to jest na innych dystrybucjach Slackware, Suse itp.) bez podania hasla roota.

Myslalem, ze osiagne swoj cel postepujac WG. TYCH WSKAZOWEK, ale okazuje sie ze to nie jest to.
Np. jak utworze katalog root(wlascicielem katalogu jest root, katalog nalezy do grupy root) jako uzytkownik root i nawet nadam mu uprawnienia 700 to uzytkownik, ktory zostal utworzony przy instalacji Ubuntu moze usunac ten katalog. Mimo, ze usunalem "zwyklego" uzytkownika z grupy "admin" oraz zrobilem wszystko wg. linku podanego wyzej.

Chcialbym przeprosic od razu za brak polskich liter. Nie uzywalem polskich liter z powodu zlamanej prawej reki, ktora mam w szynie.
Awatar użytkownika
Phobos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: Phobos »

Jak to jest w koncu z tym kontem roota? Wiadomo, ze przy instalacji Ubuntu tworzone jest konto wraz z haslem ktore jest haslem roota. Pod tym wzgledem nie podoba mi sie za bardzo Ubuntu. Ale do rzeczy.
Przy instalacji Ubuntu nie jest tworzone konto z haslem roota. Jest tworzony normalny administrator systemu konto root można odblokować w zaawansowanych opcjach :-)
Acer Predator............WoW xD
Awatar użytkownika
szpon5
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 24 mar 2009, 15:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: szpon5 »

Jak zalogować się do roota w Ubuntu 9.10. Daję System, Administracja, Użytkownicy i grupy, zaznaczam konto, daję Odblokuj, wpisuję hasło, zaznaczaj root, Właściwości, Ręczne ustawienie hasła, wpisuję swoje i OK. Daję wyloguj, konto-Inne, Nazwa użytkownika-root, Hasło-moje hasło i jest napisane Nieudana autoryzacja. Ponawiałem tą próbę wiele razy, z różnymi hasłami i nie pomogło.
W Ubuntu 9.04 było tak, że wchodziło się do System, Administracja, Ekran logowania i tam zaznaczało się, aby zezwolić dostęp do konta root z poziomu logowania. W wersji 9.10 nie ma już tego, nie wiem co mam zrobić, aby w końcu poprawnie się zalogować.
Nie, nie mam ochoty logować się przez Terminal.
sunmake
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 29 cze 2008, 23:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: sunmake »

szpon5 pisze:Jak zalogować się do roota w Ubuntu 9.10. Daję System, Administracja, Użytkownicy i grupy, zaznaczam konto, daję Odblokuj, wpisuję hasło, zaznaczaj root, Właściwości, Ręczne ustawienie hasła, wpisuję swoje i OK. Daję wyloguj, konto-Inne, Nazwa użytkownika-root, Hasło-moje hasło i jest napisane Nieudana autoryzacja. Ponawiałem tą próbę wiele razy, z różnymi hasłami i nie pomogło.
W Ubuntu 9.04 było tak, że wchodziło się do System, Administracja, Ekran logowania i tam zaznaczało się, aby zezwolić dostęp do konta root z poziomu logowania. W wersji 9.10 nie ma już tego, nie wiem co mam zrobić, aby w końcu poprawnie się zalogować.
Nie, nie mam ochoty logować się przez Terminal.
właśnie to przetrenowałem! Jedyne co działa to w konsoli:
Kod:

sudo passwd root

następnie własne hasło i DWA razy nowe hasło root'a (w tym wypadku również nie zobaczymy wpisywanych haseł)
Jednak 9.10 ma jeszcze duzo niedoróbek!
greg45
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2006, 19:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: greg45 »

Jak zalogować się do roota w Ubuntu 9.10. Daję System, Administracja, Użytkownicy i grupy, zaznaczam konto, daję Odblokuj, wpisuję hasło, zaznaczaj root, Właściwości, Ręczne ustawienie hasła, wpisuję swoje i OK. Daję wyloguj, konto-Inne, Nazwa użytkownika-root, Hasło-moje hasło i jest napisane Nieudana autoryzacja.

Witam zamiast wpisywać swoje hasło recznie, jest tam wygenerowanie losowego hasła
u mnie to działa loguję się na roota bez problemu.
adrikux

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: adrikux »

mib pisze:A mnie sie wydaje ze sie pisze sudo -i a pozniej podaje sie haslo i enter. :)
Dokładnie.
Ja zawsze daje sudo -s, ale nie wiem czym się on różni od -i.
greg45
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2006, 19:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: greg45 »

szpon5 pisze:Jak zalogować się do roota w Ubuntu 9.10. Daję System, Administracja, Użytkownicy i grupy, zaznaczam konto, daję Odblokuj, wpisuję hasło, zaznaczaj root, Właściwości, Ręczne ustawienie hasła, wpisuję swoje i OK. Daję wyloguj, konto-Inne, Nazwa użytkownika-root, Hasło-moje hasło i jest napisane Nieudana autoryzacja. Ponawiałem tą próbę wiele razy, z różnymi hasłami i nie pomogło.
W Ubuntu 9.04 było tak, że wchodziło się do System, Administracja, Ekran logowania i tam zaznaczało się, aby zezwolić dostęp do konta root z poziomu logowania. W wersji 9.10 nie ma już tego, nie wiem co mam zrobić, aby w końcu poprawnie się zalogować.
Nie, nie mam ochoty logować się przez Terminal.
Witam zamiast wpisywać swoje hasło recznie, jest tam wygenerowanie losowego hasła,tym wygenerowanym hasłem zalogować się do roota.
u mnie to działa loguję się na roota bez problemu.
Awatar użytkownika
TopSecret
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 13 sty 2010, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: TopSecret »

O dżizas......
Od dwóch tygodni pomykam na wersji LIVE. Zdecydowałem się na instalację Ubuntu w swoim lapku. Czekam tylko na nowy dysk, bo w lapku ma być TYLKO Ubuntu.
Jednak...... od dwóch tygodni też czytam to forum i wiecie co ? Strach sie bać :D Jednemu działa to, a drugiemu tamto, 300 dróg do celu każda inna i nie ma gwarancji, że ta sama zadziała u każdego :D No ale nic to. No risk no fun ;)
Koniec OT

Czytam ten wątek i zastanawia mnie jedna rzecz. Czy zakres uprawnień po su i po sudo jest taki sam ? Tzn, czy user na sudo, może zrobic dokładnie te same rzeczy co root po su ?
Jestem TOTALNIE początkującym użyszkodnikiem Ubuntu ;)
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: ka_o_3991 »

po "sudo" możesz robić wszystko co masz wpisane w /etc/sudoers. w Ubuntu administrator ma tam wpisane wszystko, więc poziom uprawnień taki sam jak przy "su".
uniqe15
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: uniqe15 »

Jak mogę ustawić konto ROOT przy logowaniu do systemu ? Nie mam opcji Zabezpieczenia.
khorneeq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 14:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: khorneeq »

Witam, po aktualizacji do wersji 9.10 pojawiły się liczne problemy i chcę wrócić do wersji 9.04. Znalazłem sposób tutaj: viewtopic.php?t=113498, ale nie mogę skopiować katalogów /etc i /home, ponieważ pojawia się komunikat o braku uprawnień. W jaki sposób będę mógł skopiować te katalogi na pendrive i z powrotem? Mam nadzieję, że to odpowiednie miejsce na to pytanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
rafradek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Konto "root", hasło roota

Post autor: rafradek »

Odpowiedź: uruchom przeglądarkę plików w trybie administratora- W terminalu wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

cd /usr/bin
sudo ./(nazwa przeglądarki plików)
W tym trybie możesz robić wszystko z plikami.

Moje pytanie: Korzystam z kubuntu i za pomocą narzędzia user management odblokowałem roota, dałem mu hasło, ale gdy chcę logować się do roota wyświetla się komunikat- "Administrator nie może się logować". Nie chce przejść na GNOME. Czy można usunąć ten komunikat?

Nie udzieliłem żadnych praw rootowi.
Uwaga! Wymagam dokładnych wyjaśnień
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości