Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
kaszczor
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 169
Rejestracja: 26 mar 2006, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Architektura: x86

Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: kaszczor »

Po aktualizacji systemu z Kubuntu 11.04 na Kubuntu 11.10 trochę mi się w nim namieszało. Program pocztowy KMail zaczął mi się wieszać zaraz po kilku sekundach od jego uruchomienia i już później nijak nie dawał się uruchomić. W samym systemie też zaczęły dziać się różne dziwne rzeczy. W związku z tym postanowiłem zainstalować sobie cały system, czyli Kubuntu 11.10 od zera. Wcześniej oczywiście porobiłem sobie kopie zapasowe najważniejszych danych i plików. Po tej instalacji w systemie poprawiło się wszystko. Nie wiem tylko jeszcze jak przenieść wszystkie dane i ustawienia programu pocztowego KMail oraz archiwum poczty do tej nowej instalacji. Gdzie, w którym miejscu znajdują się pliki, które odpowiadają za przechowywanie tych wszystkich danych?
Już teraz, z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
zxraf48kb
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 104
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: zxraf48kb »

kaszczor pisze: Wcześniej oczywiście porobiłem sobie kopie zapasowe najważniejszych danych i plików (...) Nie wiem tylko jeszcze jak przenieść wszystkie dane i ustawienia programu pocztowego KMail oraz archiwum poczty do tej nowej instalacji. Gdzie, w którym miejscu znajdują się pliki, które odpowiadają za przechowywanie tych wszystkich danych?
Wszystkie dane, ustawienia i archiwa KMaila, są upakowane gdzieś w ukrytym katalogu ".kde", więc jeżeli należał on do tych najważniejszych i zrobiłeś kopie tego katalogu to je masz. Jeżeli nie to bardzo mnie przykro - poszło z dymem.

Tak więc jeżeli masz uchowany katalog ".kde" z poprzedniego systemu i pomimo to KMail nie czyta twoich poprzednich ustawień, to pewnikiem są problemy z uprawnieniami dostępu do tych danych.
Wykonaj zatem (jeżeli twoja nazwa użytkownika jest "kaszczor"):

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R kaszczor .kde
albo jeszcze lepiej dla wszystkich plików w katalogu użytkownika:
sudo chown -R kaszczor /home/kaszczor
Ponieważ aktualizacja systemu do nowej wersji zazwyczaj sprawia kłopoty i w zasadzie należy instalować cały system od nowa, to najlepiej jest trzymać katalog "/home" na oddzielnej partycji. Wtedy podczas instalacji nowego systemu formatujesz tylko partycje "/", a wszystkie dane użytkowników - w tym dane, ustawienia i hasła programów pocztowych, przeglądarek i innych zostają nienaruszone i po instalacji oraz wykonaniu tego "chown" wszystko będzie ci chodzić tak jak na poprzednim systemie. Co najwyżej przy pierwszym uruchomieniu danego programu, stwierdzi, że widzi dane z poprzedniej wersji i spyta czy zaimportować.
kaszczor
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 169
Rejestracja: 26 mar 2006, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Architektura: x86

Re: Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: kaszczor »

zxraf48kb pisze:
kaszczor pisze:Wszystkie dane, ustawienia i archiwa KMaila, są upakowane gdzieś w ukrytym katalogu ".kde", więc jeżeli należał on do tych najważniejszych i zrobiłeś kopie tego katalogu to je masz. Jeżeli nie to bardzo mnie przykro - poszło z dymem.

Tak więc jeżeli masz uchowany katalog ".kde" z poprzedniego systemu i pomimo to KMail nie czyta twoich poprzednich ustawień, to pewnikiem są problemy z uprawnieniami dostępu do tych danych.
Wykonaj zatem (jeżeli twoja nazwa użytkownika jest "kaszczor"):

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R kaszczor .kde
albo jeszcze lepiej dla wszystkich plików w katalogu użytkownika:
sudo chown -R kaszczor /home/kaszczor
No i co z tego ma wyjść?
zxraf48kb pisze:Ponieważ aktualizacja systemu do nowej wersji zazwyczaj sprawia kłopoty i w zasadzie należy instalować cały system od nowa, to najlepiej jest trzymać katalog "/home" na oddzielnej partycji. Wtedy podczas instalacji nowego systemu formatujesz tylko partycje "/", a wszystkie dane użytkowników - w tym dane, ustawienia i hasła programów pocztowych, przeglądarek i innych zostają nienaruszone i po instalacji oraz wykonaniu tego "chown" wszystko będzie ci chodzić tak jak na poprzednim systemie. Co najwyżej przy pierwszym uruchomieniu danego programu, stwierdzi, że widzi dane z poprzedniej wersji i spyta czy zaimportować.
Wiem, że przy instalacji od nowa nie należy formatować "/home". Z pewnych jednak względów przy istalacji systemu od nowa musiałem sformatować nawet "/home". Po zainstalowaniu systemu przekopiowałem te najważniejsze dane z home do nowej instalacji. No i wszystko mi działa bez zarzutów, a tylko z programem pocztowym KMail mam kłopoty.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: brezniew »

KMail między wydaniem 11.04 a 11.10 przeszedł ogromne zmiany i zwykłe przekopiowanie plików raczej nie zadziała. Tym bardziej, że o takich problemach od dawna wiadomo.
Tu masz więcej informacji:
https://wiki.kubuntu.org/OneiricOcelot/ ... ntu/Kmail2
kaszczor
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 169
Rejestracja: 26 mar 2006, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Architektura: x86

Re: Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: kaszczor »

brezniew pisze:KMail między wydaniem 11.04 a 11.10 przeszedł ogromne zmiany i zwykłe przekopiowanie plików raczej nie zadziała. Tym bardziej, że o takich problemach od dawna wiadomo.
Tu masz więcej informacji:
https://wiki.kubuntu.org/OneiricOcelot/ ... ntu/Kmail2
Znam już tę stronę, ale ponieważ u mnie z angielskim cieniutko, to na niewiele mi się ona przyda, niestety.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: brezniew »

Z tego co tam piszą, stare wiadomości znajdowały się w ~/.kde/share/apps/kmail i to należało zachować i przywrócić.
A także (jeśli korzystasz z całego zestawu oprogramowania PIM i masz tam istotne informacje):

Kod: Zaznacz cały

~/.kde/share/config/kmailrc 
~/.kde/share/config/kaddressbookrc 
~/.kde/share/config/korganizerrc 
~/.kde/share/config/emailidentities 
~/.kde/share/config/emaildefaults 
~/.kde/share/config/kmailrc 
~/.kde/share/config/mailtransports
Jeśli automatyczna migracja się nie udaje, to można usunąć pliki ~/.kde/share/config/kmail-migratorrc oraz ~/.kde/share/config/kmail2rc i uruchomić ręcznie:

Kod: Zaznacz cały

kmail-migrator --interactive
Można też od razu przywrócić z zachowanych plików:
Plik → Import Messages. w oknie dialogowym wybrać "Import KMail Maildirs and Folder Structure", następnie wskazać zachowane pliki ~/.kde/share/apps/kmail.
Awatar użytkownika
Zbyszko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 30 lip 2007, 22:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przenieść ustawienia KMail i archiwum poczty do nowej instalacji?

Post autor: Zbyszko »

kaszczor pisze:Po aktualizacji systemu z Kubuntu 11.04 na Kubuntu 11.10 trochę mi się w nim namieszało. Program pocztowy KMail zaczął mi się wieszać zaraz po kilku sekundach od jego uruchomienia i już później nijak nie dawał się uruchomić. W samym systemie też zaczęły dziać się różne dziwne rzeczy. W związku z tym postanowiłem zainstalować sobie cały system, czyli Kubuntu 11.10 od zera. Wcześniej oczywiście porobiłem sobie kopie zapasowe najważniejszych danych i plików. Po tej instalacji w systemie poprawiło się wszystko. Nie wiem tylko jeszcze jak przenieść wszystkie dane i ustawienia programu pocztowego KMail oraz archiwum poczty do tej nowej instalacji. Gdzie, w którym miejscu znajdują się pliki, które odpowiadają za przechowywanie tych wszystkich danych?
Już teraz, z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
Podobnie jest z 12.04 musimy pamiętać by usunąć kmail-migratorrc i kmail2rc a następnie uruchomić :
kmail-migrator --interactive
który wyprowadzi nas za akonadi i pozwoli ominąć błędy z nim związane :
https://wiki.kubuntu.org/OneiricOcelot/ ... ntu/Kmail2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości