Jak napisać duże ś

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Jak napisać duże ś

Post autor: Czeslavus »

Dot. UbuntuStudio 12.04 LTS, xfce

Jak napisać śląsk z dużej litery. Kiedyś było prawy <Alt>+<Shift>+s . Teraz po takiej kombinacji nie ma żadnej reakcji. Nawet spacji. Muszę napisać śląsk i przez korektę zmienić na właściwe.
Inne polskie literki działają dobrze.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Jak napisać duże ś

Post autor: marcin1982 »

Poszukaj czy jakiś program nie używa takiej kombinacji klawiszy.

Zażółć gęŚlą jaźń
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Jak napisać duże ś

Post autor: Czeslavus »

Ale takie mogę pisać ĄŃÓĆĘ - tylko to duże ś nie.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
jpnwrt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 31 sie 2015, 23:28
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: Inna

Re: Jak napisać duże ś

Post autor: jpnwrt »

Miałem ten sam problem. Zmieniłem klawiaturę na taką bez AltGr i przestało działać Right Alt + Shift + s. Wszystkie inne polonizacje działały bez zarzutu.
Przeszedłem przez różne posty na różnych forach i nie znalazłem rozwiązania, które by u mnie zadziałało.
W końcu przyszło mi na myśl,  żeby zamiast lewego Shifta użyć prawego... i działa!
Z góry uprzedzam, że w międzyczasie dokonałem kilku operacji zgodnie ze znalezionymi podpowiedziami. Po każdej robiłem restart i po żadnej nie udało mi się napisać Ś (ani w przeglądarce, ani w szelu). Ale możliwe, że któraś zaczęła działać _wspólnie_ z przejściem na prawy Shift.
Konkretnie:
1. nie robiłem żadnych zmian w plikach konfiguracyjnych (ani żadnych innych)
2. wykorzystując graficzny skrót do layoutu (prawy klik w ikonkę w prawym górnym rogu z tekstem "PL"), opcja "Character Map", zaznaczyłem literę Ś (i w jakiś sposób skopiowałem do clipboard, ale nie potrafię odtworzyć w jaki sposób)
3. w szelu uruchomiłem komendę "setxkbmap pl &", ale wyszedłem z tego szela (zamknąłem okienko) bez pozytywnego rezultatu
4. W System Settings -> Keyboard -> Shortcuts -> Typing zmieniłem "Alternative Character Keys" z "Disabled" na "Right Alt"; oraz w "Custom Shortcuts" dopisałem "Ś" (po wykonaniu operacji opisanej w punkcie 2. wyżej litera "Ś" dawała się skopiować do szela i do przeglądarki z użyciem Ctrl+v); dodam, że domyślny status "Disabled" przeklikałem na "New Acceleration", ale po ponownym uruchomieniu System Settings ten status wraca w "Disabled".

Powyższe punkty 1-4 podaję na wszelki wypadek, ale na początku chyba najlepiej po prostu spróbować prawego Shifta (razem z prawym Altem).

Jeszcze dla pełnej dokumentacji, używam bardzo cichutkiej i super taniej, ale bardzo udziwnionej klawiatury o nazwie Titanum. Np. ";" jest oznaczony "," :)

edit: Jeśli to istotne, architektura i686

edit 2: Jestem już pewien, że nie musisz nic robić, tylko spróbuj:

Right Alt + Right Shift + s

Bo dziś znalazłem w internecie jeszcze trik: Capslock + małe ś :teeh:

Swoją drogą, w jednym z wspomnianych wyżej wątków po długiej dyskusji i poradach wymagających dość dużo wiedzy od użytkownika (wszystko tylko pod kątem tego Ś), skończyło się na rozmowie o konieczności zmiany SO. A o prawym shift albo capslock, ani mru mru. :-D
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Jak napisać duże ś

Post autor: Czeslavus »

Ślicznie działa. Ślicznie dziękuję. Right Alt + Right Shift + s - to jest to.
Nic nie musiałem robić.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
omega79
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 26 sty 2008, 15:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak napisać duże ś

Post autor: omega79 »

kurde przez przypadek wyłałem posta co usunąć nie mogę . jak juz napisałem i skasować nie mogę to napisze CZESĆ bez dużego ś bo też go nie mam .
EDIT :
Zmianę można zrobić wybierając język polski dvoraka programisty :) i Ś się pojawiło .
Klikając koło zegala w ikone PL > ust. wprowadzenia znaków > klik na symbol + > polski dvoraka programisty .
FIN
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości