Wszystkie pliki TXT i HTML maja zaznaczone zezwolenie na wykonywanie jako programu

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
fvz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 24 paź 2011, 23:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Wszystkie pliki TXT i HTML maja zaznaczone zezwolenie na wykonywanie jako programu

Post autor: fvz »

Jestem świeżo po instalacji 18.04.1 na nowym sprzęcie. Wszystkie przeniesione ze starego pliki TXT i HTML mają zaznaczone we właściwościach "zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu" i przy próbie uruchomienia dostaję pytanie "uruchomić czy wyświetlić".
Podejrzewam swój błąd - włączenie tej opcji przy instalacji, ale nie mogę trafić z powrotem w to miejsce, gdzie błąd popełniłem.
Wiem, można to zaznaczenie kasować na piechotę wszędzie po kolei, ale pewnie jest jakiś sposób na jednorazową globalną zmianę. Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Wszystkie pliki TXT i HTML maja zaznaczone zezwolenie na wykonywanie jako programu

Post autor: Tomfoc »

Odpal terminal. Przejdź do katalogu z plikami tekstowymi. Wykonaj komendę:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod a-x *

Czyli: "wszystkim odbierz prawa wykonywania wszystkiego".
Następnie przejdź do kolejnego katalogu z plikami tekstowymi itd.
Zaawansowany użytkownik pewnie zna jakieś "zaklęcie", które przeszuka system w poszukiwaniu plików tekstowych, znajdzie je załatwi sprawę. To moje zaklęcie też powinno pomóc.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Wszystkie pliki TXT i HTML maja zaznaczone zezwolenie na wykonywanie jako programu

Post autor: Spass »

fvz pisze: 20 sie 2018, 21:27Wszystkie przeniesione ze starego pliki TXT i HTML mają zaznaczone we właściwościach "zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu"
Ostatnio miałem podobną sytuację ze swoim skopiowanym projektem strony w HTML. Przenosiłeś może te pliki z partycji NTFS (lub FAT32)? Bo to w moim przypadku było przyczyną. Te systemy plików nie wspierają po prostu poprawnie "Linuksowych" atrybutów.

Jako że tych plików nie było dużo, użyłem tej komendy (bez sudo, znajdując się w katalogu, w którym były te pliki)

Kod: Zaznacz cały

chmod -x *.html
sudo apt purge snapd
fvz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 24 paź 2011, 23:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Wszystkie pliki TXT i HTML maja zaznaczone zezwolenie na wykonywanie jako programu

Post autor: fvz »

Możesz mieć rację z tymi partycjami. Do przenoszenia plików używałem dysku USB z systemem plików FAT. Ale też pamietam, że w którymś momencie konfiguracji świeżo zainstalowanego 18.04 głupio kliknąłem opcję "pytaj co robić" przy pytaniu o pliki tekstowe. Tylko nie pamiętam kompletnie, gdzie i kiedy to pytanie sie pojawiło.
Ale problem już rozwiązałem. Okazało się proste jak konstrukcja cepa.
Otworzyłem katalog domowy, potem "szukaj" > wpisałem "txt" > Ctrl+A > prawoklik > właściwości > odznaczyłem wykonywanie pliku jako programu i zadziałało. Pliki TXT wyświetlają się jak trzeba bez pytań. Tę samą operacje powtórzyłem dla HTML.
Przepraszam za zawracanie głowy na forum, mogłem wpaść na ten pomysł przed napisaniem postu. Ale może komuś się przyda w przyszłości.
Rozwiązane
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości