Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
p1_11
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: p1_11 »

Witam,

Poszukuję działających sterowników do karty AMD ATI HD 3870 na Ubuntu 12.04.04 LTS. Instalowałem już paczkę ze strony producenta, lecz potem wywaliło mi obsługę grafiki w Ubuntu(ekran z niebieskimi paskami). Następnie instalowałem sterowniki z Laucnhpada:

https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx.

Nie odtwarza mi również youtube.pl w wyższych jakościach. szukąłem już wszędzie. Więc zaglądnełęm na forum. Może ktoś miał styczność z takimi sterownikami. Proszę o pomoc
Ostatnio zmieniony 15 lut 2014, 14:54 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem temat.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: igotit4free »

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale HD 3870 nie ma już wsparcia AMD? Możliwa jest praca jedynie na sterowniku otwartym, społecznościowym?
Pokaż dla pewności wynik

Kod: Zaznacz cały

lspci | grep VGA
to zobaczymy jaką tam masz grafikę.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
p1_11
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: p1_11 »

Kod: Zaznacz cały

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV670 [Radeon HD 3870]
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: igotit4free »

Najlepsze co można wymyślić, to użyć tego rozwiązania, ale piszesz że już próbowałeś? Od słów:
Install repository makson96/fglrx details can be found here:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
p1_11
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: p1_11 »

Dzięki, sprawdzę i dam znać :)

-- 15 lut 2014 22:32 --

Więc tak:

1. Wykasowałem wszystkie drivery na początek aby był porządek
2. Następnie zainstalowałem paczki z tych repozytoriów "makson96/fglrx"
3. Zainstalowałem linux-headers
4. Następnie wystartowałem z ATI catalyst 13.1. Wyskoczył mi błąd, że mam nie zainstalowaną jakąś paczkę i nie może kontynuować instalacji. Była również możliwość zainstalowania programu w trybie "--force" więc skorzystałem z niej. instalacja się zaczęła. Po instalacji wyskoczył taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

Detected a previous installation, /usr/share/ati/amd-uninstall.sh
Dryrun uninstall succeeded continuing with installation.
Check if system has the tools required for installation.
fglrx installation requires that the system have kernel headers.  /lib/modules/3.8.0-36-generic/build/include/linux/version.h cannot be found on this system.
One or more tools required for installation cannot be found on the system. Install the required tools before installing the fglrx driver.
Optionally, run the installer with --force option to install without the tools.
Forcing install will disable AMD hardware acceleration and may make your system unstable. Not recommended.
Już nie mam pojęcia co z tym zrobić
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: bear7 »

Dla twojej karty, jedyne wyjście na chwilę obecną, to korzystanie ze sterowników otwartych. Producent twojej karty zdecydował się porzucić wsparcie i zaprzestał wydawania nowszych sterowników. Powód (są dwa), dla którego nie możesz zainstalować sterowników z repozytorium maksona, to wersja (jeden) kernela oraz (dwa)wersja Xservera. Aby było możliwe zainstalowanie tych sterowników, musiałbyś mieć w systemie kernel w wersji <=3.4 oraz Xserver w wersji <=1.12. Szczegóły:
ATI/AMD initially dropped Catalyst support for these cards in the regular Catalyst 12-6. These cards are now supported with the later released Catalyst 13-1 legacy, but you MUST use a kernel <= 3.4 and Xserver <= 1.12. For example, you can use Catalyst 13-1 legacy if you're running Ubuntu 12.04 or Debian Squeeze/6.0. Open source support is good and 3D is still improving.
Jak chcesz sprawdzić, w jakiej wersji siedzą w twoim systemie, to odpal terminal i klepnij:
Zatem sprawdź, co u Ciebie siedzi:

Kod: Zaznacz cały

uname -a

Kod: Zaznacz cały

Xorg -version
Ubiegając twoje kolejne pytanie, czy można odinstalować obecne i zainstalować wymagane paczki LUB obniżyć wersję wymaganych paczek w zainstalowanym systemie? Odpowiedź brzmi NIE*. Jak Ci na tym zależy, to możesz spróbować poszukać obrazu Ubuntu 12.04.1, zainstalować raz jeszcze i pilnować, aby Xserver się nie zaktualizował. Problem w tym, że niektóre paczki/programy, mogą w końcu zacząć wymagać nowszych paczek do swojego działania i wówczas takie działania będą się mijać z celem.

Rada: jak potrzebujesz "na teraz" lepszej pracy twojej karty, to zainstaluj 13.10. Jak możesz jeszcze "chwilę" zaczekać, to zaczekaj do wydania 14.04.

*Można próbować, ale aby to zrobić, trzeba mieć trochę wiedzy, a końcowy efekt, to i tak loteria...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
p1_11
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: p1_11 »

Swietnie :) teraz już rozumię. Czyli Makson i Catalyst będzie mi działał na 13.10 ?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: bear7 »

p1_11 pisze:Swietnie :) teraz już rozumię. Czyli Makson i Catalyst będzie mi działał na 13.10 ?
Chyba raczej nie rozumiesz... Przeczytaj raz jeszcze ze zrozumieniem. Repozytorium Maksona było przydatne w przypadku Ubuntu 12.04, gdy po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Gdy pojawiło się wydanie 12.04.2 i nowsze, repozytorium przestało spełniać swoją funkcję.

Przeczytaj raz jeszcze pierwsze zdanie w moim poprzednim poście, bo to twoja jedyna opcja w przypadku tytułowej karty. Jak chcesz korzystać z własnościowych sterowników od ATI, to zmień kartę na taką, która jest wspierana.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
p1_11
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 21 gru 2009, 19:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jakich sterowników używać dla ATI HD 3870?

Post autor: p1_11 »

Fakt wybacz. Dzięki :) Zainstaluje 13.10
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości