Ustawienia obrazu przez HDMI - karta NVidia

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Ustawienia obrazu przez HDMI - karta NVidia

Post autor: marjaw »

Witam wszystkich Forumowiczów :) i pozdrawiam :)
Jest to pierwszy mój post na Waszym Forum.

Od ok. 2 miesięcy "siedzę" na UBUNTU 16.04.
Mój sprzęt to laptop DELL Inspiron 17. Jako że ma 2 karty graficzne a czasami grywam ;) to domyślnie ustawiona jest karta Nvidia. I tu wszystko śmiga wspaniale :).
Wcześniej, dosyć długo, bo od czasu pojawienia się KUBUNTU 14.04 preferowałem właśnie ten desktop. Ale ostatnimi czasy, z Kubuntu zacząłem mieć sporo problemów, tj. błędy i kłopoty z konfiguracją dźwięku i różne mniej lub bardziej przypadkowe zgłaszania błędów przez aplikacje KDE.

Ale do rzeczy ...

Przez ostatnie 2 miesiące byłem za granicą więc laptop współpracował tylko z joypadem, słuchawkami BT i jak już napisałem wszystko było OK. Ale po powrocie do domu i podłączeniu do zestawu AUDIO mam problem z HDMI (lub X-ami). Wprawdzie nareszcie ekran logowanie "głupio" nie przełącza rozdzielczości co miało miejsce w KUBUNTU i dżwięk przez HDMI daje się bezproblemowo ustawić to dzisiaj po odpaleniu gry (3D / OpenGL) wyświetlanie mam w poziomie "od połowy" ekranu w prawo. Po odłączeniu wtyku HDMI i restarcie kompa gra się uruchamia poprawnie.
Dodam, że mam najnowsze stery Nvidia 375.26 (GPU GF840M), wyłączona karta graficzna to Intel (i7).

I pytanie do Was: czy można skonfigurować X-y aby nie widziały VIDEO w HDMI ?
Bo poza tym wszystko pracuje ślicznie, a ja potrzebuję HDMI tylko do odtwarzania muzyki.
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
marjaw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 09 sty 2017, 10:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Ustawienia obrazu przez HDMI - karta NVidia

Post autor: marjaw »

Witam ponownie :)
Więc tak ... (chyba?) nie można rozdzielić HDMI aby niezależnie włączać AUDIO bez VIDEO. Wszelkie wyłączenia HDMI w xorg.conf, poprzez xrandr, etc. wyłączają także dźwięk na tym wyjściu.
Przesunięcie obrazu spowodowane jest tym że gra się odpala na "połączonych" ekranach laptopa i HDMI. Zmiana priorytetów ekranów też nie dawała skutku.
Ale znalazłem sposób aby mi się ta gra odpalała tylko na ekranie laptopa a nie dzieliła na wirtualnym (połączonym z HDMI) ekranie . "Winne" jest tu chyba SDL bo obszedłem problem tak:

SDL_VIDEO_FULLSCREEN_HEAD=0 /tu/ścieżka/do/pliku/gry

I teraz jest OK :) Może to komuś się przyda ?
UBUNTU 16.04 LTS, Laptop DELL Inspiron 17: Intel i7, +GF840M, RAM 8G, HDD 1T. Drukarka HP3525. Kontroler gier SONY PS3
... i wszystko śmiga :)
... i tani tablet - GoClever Insignia 800 Win z *BUNTU :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości