Intel HD i głębia kolorów na Lenovo G50 [Ubuntu Mate 16.04]

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Vladzimierz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2017, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Intel HD i głębia kolorów na Lenovo G50 [Ubuntu Mate 16.04]

Post autor: Vladzimierz »

Witam, mam następujący problem:
Mam laptopa Lenovo G50-30 z kartą graficzną Intel HD. Zainstalowałem Ubuntu Mate 16.04 LTS, a także sterownik Intel® Graphics for Linux (sprawdziłem zainstalowany jest poprawnie), niestety cały czas mam 16-bitową głębię kolorów (widać wyraźne przejścia na gradientach itd.). Wg polecenia "xwininfo -root | grep Depth:" głębia jest 24-bitowa, ale na ekranie widać co innego. Dopisywanie odpowiednich parametrów w xorg.conf nie daje żadnego efektu. Ktoś miał podobny problem? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Intel HD i głębia kolorów na Lenovo G50 [Ubuntu Mate 16.04]

Post autor: mario_7 »

To może być regresja w kernelu: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=225215
Vladzimierz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2017, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Intel HD i głębia kolorów na Lenovo G50 [Ubuntu Mate 16.04]

Post autor: Vladzimierz »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chyba to będzie to, gdyż na temat właśnie mojego modelu też tam coś było napisane. Czyli rozumiem bez ingerencji w kernel i rekompilacji nic się nie da zrobić?

Edit:
Udało mi się ustalić, że problemem nie jest zła konfiguracja sterownika ale sam wyświetlacz. Laptop jest tani i posiada wyświetlacz 6 bitowy, pewnie na zewnętrznym monitorze obraz byłby ok. Sterownik windowsowy wykorzystuje jakieś złudzenie optyczne dzięki któremu wydaje się, że przejścia są płynne. Może jest coś w rodzaju sterownika (do monitora?) który by działał w ten sam sposób na Ubuntu?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Intel HD i głębia kolorów na Lenovo G50 [Ubuntu Mate 16.04]

Post autor: mario_7 »

Na to wygląda.

Ale... może zainteresujesz tą łatką kolegę e X t 7 3 - on buduje własne kernele, więc może doda ją do nich i będziesz mógł skorzystać. ;)

Ad Edit:
Jeśli wina wyświetlacza, to jeszcze mógłbyś sprawdzić czy mimo wszystko nie jest lepiej gdy łatka jest. Możesz sprawdzić na jakimś systemie ze starszym kernelem zanim wprowadzono regresję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości