openshh wpuszcza przez sftp poza home???

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
peter222
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2009, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

openshh wpuszcza przez sftp poza home???

Post autor: peter222 »

Zainstalowałem openssh na potrzeby uruchomienia NX-serwera, skonfigurowałem NX-serwer który domyślnie chodzi na porcie 22.
Niczego nie podejrzewając do połączenia ftp zainstalowałem vsftpd, dodałem chroot_local_user=YES i myślałem, że mam sprawę załatwioną z łączeniem userów wyłącznie na własny katalog home ale podczas połączenia na zwykłego usera przez sftp widzę, że spokojnie mogę sobie wyjść poza jego home i biegać po całym serwerze!

Domyślam się, że wcina się sftp-server?
wyedytowałem więc /etc/ssh/sshd_config
wywaliłem
#Subsystem sftp /usr/lib/openssh/sftp-server
sudo /etc/init.d/ssh restart

i dalej mogę łączyć się przez sftp na zwykłego usera i biegać gdzie chcę! (nawet po wywaleniu vsftpd)
Po nawiązaniu połączenia sftp widzę na serwerze:

Kod: Zaznacz cały

ps -efw|grep ftp
pub       6560  6559  0 14:24 ?        00:00:00 /usr/lib/sftp-server
Nawet restart serwera nie pomaga, jak to zastopować? Dlaczego domyślnie openssh pozwala na tak dużo?

Zmieniłem domyślny port NX-Servera na inny ale pytanie pozostaje i nurtuje, dlaczego domyślne ustawienie pozwala użytkownikom spoza grupy administratora biegać swobodnie po serwerze?
Awatar użytkownika
ekitowski
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 25 sie 2008, 15:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: openshh wpuszcza przez sftp poza home???

Post autor: ekitowski »

Ciekawe pytanie - może dla tego, że ssh zostało stworzone do celów administracyjnych...
W obecnej wersji OpenSSH jest mechanizm pozwalający na chrootowanie katalogów użytkowników - Match user, Match group.
Wujek Google znalazł jakieś poradniki...
http://linux360.pl/forum/thread-3268.html
Pozdrawiam.
peter222
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2009, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: openshh wpuszcza przez sftp poza home???

Post autor: peter222 »

ekitowski pisze:może dla tego, że ssh zostało stworzone do celów administracyjnych...
Tym bardziej oczekiwałoby się, że defaultowo mogą się tak łączyć tylko użytkownicy typu administrator.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości