interfaces Server/Desktop

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
mikarosek5
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 03 maja 2013, 19:58
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86

interfaces Server/Desktop

Post autor: mikarosek5 »

Witam serdecznie mam problem ze zrozumieniem działania internetu na ubuntu desktop.
Na instalacji serwerowej w pliku /etc/network/interfaces mam skonfigurowany interfejs i wszystko ładnie działa, tak jak powinno.
W przypadku desktopa w pliku interfaces mam tylko loopback a internet mimo wszystko działa.
Wydaje mi się ze w przypadku desktopa istnieje jakis mechanizm pozwalający na automatyczna konfiguracje której nie widac w pliku interfaces. Czy znajdzie sie osoba która była by w stanie mi to wytłumaczyć ?
Dziękuje i pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: interfaces Server/Desktop

Post autor: Jarni »

Nie ma za wiele do tłumaczenia. Wersja desktop posiada środowisko graficzne, a z kolei DE posiada zazwyczaj network-manager
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
mikarosek5
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 03 maja 2013, 19:58
Wersja Ubuntu: 12.10
Architektura: x86

Re: interfaces Server/Desktop

Post autor: mikarosek5 »

Tak rozumiem ale chyba musi istnieć plik konfiguracyjny bo nic nie konfiguruje sie samo.
W tej chwili tak jak napisalem wczesniej podpinam kartę sieciową po czym podpinam kabel do komputera z ubuntu desktop i magia desktop sam sobie konfiguruje interfejs gdy w przypadku serwera muszę samemu dokonać konfiguracji. Jezeli nie plik konfiguracyjny to może jakas usluga za to odpowiada albo nie rozumiem tego wystarczajaco i prosze o wytlumaczone.
Jeszcze jedno pytanie dlaczego została zmieniona nazwa z eth na en(p)xs(y)?
Pozdrawiam
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: interfaces Server/Desktop

Post autor: namok »

Jak się bierzesz za serwer to wypada co nieco wiedzieć: https://wiki.debian.org/NetworkConfiguration
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości