Samba - złe uprawnienia przy tworzeniu podkatalogów

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
sweet_dead_WALL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2017, 20:08
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Samba - złe uprawnienia przy tworzeniu podkatalogów

Post autor: sweet_dead_WALL »

Witam,
Już od kilku tygodni nie mogę przeskoczyć problemu z konfiguracja Samby. Mój problem polega na tym iż udostępniając rożne konfiguracje zasobów na "serwerze" innym komputerom - użytkownikom (Windows, Linux) nie mogę skonfigurować zasobu dotyczący możliwości tworzenia oraz zapisu plików zdefiniowanym użytkowników . Zasób ma możliwość podglądu dla dla gości lecz tylko w trybie odczytu bez możliwości zapisu, a lista zdefiniowana ma możliwość wykonywania wszystkiego w tym danym zasobnie. Na systemie Windows 7 działa wszytko poprawnie, problem zaczyna się gdy montuje zasób w Linuxie (Fedora, Ubuntu). Tam mogę tworzyć w głównym katalogu np "Nowy Folder" lecz po wejściu w niego już nie mam możliwości pozwolenia na utworzenie w nim następnego katalogu.
Poniżej przedstawiam moją konfiguracje samby oraz konfiguracje montowania zasobów.

Samba

Kod: Zaznacz cały

[global]
workgroup = WORKGRUOP
netbios name = tests
server string = serwer plikow
security = user
map to guest = Bad Password

[public]
path = /danepublic
public = yes
comment = smb share
printable = no
guest ok = yes
write list = test1 test2 test3 test4
read only = no
create mask = 0777
directory mask = 0777
Montowanie Zasabów

Kod: Zaznacz cały

mount -t cifs //192.168.1.210/public /media/PUBLIC_TEST -o username=test1,password=1q2w3e4r,domain=WORKGROUP
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Samba - złe uprawnienia przy tworzeniu podkatalogów

Post autor: kobrawerde »

Nie jestem zbytnio obyty z konfiguracją Samby... ale mam takie ustawienia na systemie Armbian i ze wszystkich systemów mogę przeglądać i zapisywać dane
może coś to podpowie ..wiem iż nie jest to chyba zbytnio zalecane bo pewnie mógłbym zmieniać wszystko w systemie :-) ?

Kod: Zaznacz cały

[root]
    guest account = root
    writeable = yes
    delete readonly = yes
    path = /root
    force group = root
    force user = root
    create mode = 777
    public = yes
    directory mode = 777
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości