Lubuntu 16.04 konfiguracja sieci domowej + udostępnianie plików między komputerami

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
jaszek7777
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2013, 16:40
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Lubuntu 16.04 konfiguracja sieci domowej + udostępnianie plików między komputerami

Post autor: jaszek7777 »

Cześć,

jeśli pytanie jest banalne, z góry przepraszam. Od dzisiaj mam router tp-LINK TL-MR3420. Internet jest z zewnętrznego modemu USB (Orange), który przez WiFi udostępniany jest do laptopa, zaś kablem ethernet do komputera stacjonarnego. Potrzebuję pomiędzy tymi dwoma komputerami udostępniać pliki. Na obu komputerach jest Ubuntu 16.04 LTS 32-bit ze środowiskiem graficznym LXDE. Na system Windows nic nigdy nie będzie udostępniane. Kompletnie nie potrafię sobie z tym poradzić, gdyż nigdy nie robiłem tego na Linuksie.

W jaki sposób mogę skonfigurować sobie taką sieć domową i w jaki sposób mogę udostępniać pliki? We właściwościach katalogów w ogóle nie widzę opcji udostępniania.

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość, jeśli moje pytanie posiada banalne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8595
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu 16.04 konfiguracja sieci domowej + udostępnianie plików między komputerami

Post autor: mario_7 »

Trochę nie rozumiem układu sieci... Oba komputery są w tej samej sieci lokalnej?
Jeśli tak, to albo samba i "windowsowe" udostępnianie (które działa też na Ubuntu), albo na jednym z komputerów zainstaluj serwer SSH i z drugiego komputera się z nim połącz przez protokół SFTP i przesyłaj pliki do woli.
jaszek7777
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 25 lis 2013, 16:40
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Lubuntu 16.04 konfiguracja sieci domowej + udostępnianie plików między komputerami

Post autor: jaszek7777 »

Tak, oba są w tej samej sieci. Dzięki za cenne wskazówki. W nowym już roku tak właśnie zrobię. Myślałem też o NFS.
tapatik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2009, 10:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu 16.04 konfiguracja sieci domowej + udostępnianie plików między komputerami

Post autor: tapatik »

W takim razie ja się podepnę z pytaniem.
Sieć w małym budynku. W jednym z pokoi są dwa komputery.
Na pierwszym jest Windows 7 i do niego jest podpięta lokalnie drukarka (Sharp chyba 5618?).
Na drugim jest Ubuntu 17.10 (był XP, więc upgradowałem :twisted: ).
Na pierwszym udostępniłem folder oraz drukarkę.
Ubuntu nie widzi tych zasobów, natomiast rozpoznał i podłączył drukarkę sieciową z sąsiedniego pokoju.
Co mogłem pominąć, że nie działa?

A może zrobić na odwrót? Podłączyć drukarkę do Ubuntu i tam ją udostępnić Windowsowi?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8595
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu 16.04 konfiguracja sieci domowej + udostępnianie plików między komputerami

Post autor: mario_7 »

Powinieneś założyć osobny temat, bo twój problem nie jest związany do końca z pierwotnym pytaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości