Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
walet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86

Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: walet »

Witam.
Ponawiam gorącą prośbę o pomoc.
-Modem od Pley działał rok temu na Ubuntu 14_ale ten nie był stabilny na moim sędziwym lapku, który teraz ładnie pracuje na 12.04
-Po roku blokują pre peid kartę_ale modem jest bez simlocka, to chyba powinien dzialać na innej karcie...?
-USB modeswitch zainstalowany i aktualny
system widzi połącznie komórkowe, pokazuje sie ten wewnętrzny programik od Pley ale nic nie dziala , a po probach połączenia z siecia, po krótkiej chwili szukania sygnału system rozłącza połączenie z modemem.
- swiatełko mruga na niebiesko.
-na malinie znalazłem odnosnik, co prawda inny modem i jakis sterownik_ale nie wiem gdzie i co wpisac po jakiej komendzie.

Bardzo prosze o jasne porady gdyz jestem zlekka zielony.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: mario_7 »

Skoro modem działał na nowszej wersji systemu, to pewnie wymagał nowszego kernela albo sterownika...
Ubuntu 12.04 nie jest już wspierane, więc nie ma większego sensu naprawianie go...
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: yahoob3 »

Programikiem od Playa się nie połączysz, bo to windowsowa sprawa. Spróbuj dodać w Network Managerze (to ten applet na panelu) połączenie komórkowe. Nie pamiętam, czy w 12.04 jest kreator, bo to trochę dawno było ;)
Co do tej "malinki", o której wspominałeś - tam jest naprawdę krok po kroku. Spróbuj na spokojnie, jak się uparłeś na 12.04.
Zainstaluj jakąś nową dystrybucję lekką, np. Lubuntu, lub LXLE.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
walet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: walet »

dzięki za odpowiedzi.

Nie uparłem się na 12.04. probowałem 14, 16 ale ciagłe problemy, zamarzał wieszał się, a 17 wogole nie odpala z pendraka instalacja. Mam stary_ale" Nowy" laptop_w sensie wydobyty z czeluści magazynu, zapomniany_wiec wole 2klocki na cos innego wydac niz 2 laptop.
12.04 działa najstabilniej. Wypróbuje Lubuntu albo Xubuntu jak sie nie da modemu ożywić.

-tak, stworzyłem połączenia komórkowe ale po wybraniu go_chwile probuje sie połączyć i rozłącza.

-Może jednak znalazł by sie jakis nowszy sterownik...

- ja nie wiem oco biega z tą maliną, mam zorganizowac sobie takie urzadzenie? czy tylko wkleić w odpowiednie miejsce te dane??

-Czytałem na forum bezKabli- ze moze mi sie przydac program Midnight Commander. ale nie mam pojecia jak go uzyc.

-czy moge spróbować wpisac komendy z tego posta?: https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f ... m#p1024177



Bardzo brosze o pomoc bo to moje jedyne normalne okno na świat.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: mario_7 »

Post, który podlinkowałeś zawiera instrukcję jak modem przełączyć w tryb modemu (bo może pracować w innym trybie). Skoro nastąpiła próba nawiązania połączenia, to pewnie jest już we właściwym trybie.

Przydałyby się logi - pokaż co widać w /var/log/syslog po próbie nawiązania połączenia (zdaję się, że w Ubuntu 12.04 tam logowały się błędy z tym związane).

Ponadto - nie masz może pod ręką jakiegoś starego nieużywanego telefonu z Anroidem? Mógłbyś do niego włożyć kartę SIM, podłączyć kablem USB i włączyć w nim opcję routera USB - Ubuntu z czymś takim współpracuje bez problemów.
walet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: walet »

własnie puki co tak sie łącze ze Swiatem, przez kabel z telefonu ale to mój jedyny. Moze faktycznie załatwie sobie inny jak sie nie da nic zrobić.

Gdzie mam przeraszam to polecenie wpisac odnośnie logów, w terminalu tak zwyczajnie probowałem , jako sudo ale brak dostepu.

wybacz jestem ogrodnikiem.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: mario_7 »

/var/log/syslog to ścieżka do pliku tekstowego - możesz do niego dostać się po prostu przez menedżer plików.
Albo w terminalu otwórz go jakimś edytorem tekstowym, np.:

Kod: Zaznacz cały

gedit /var/log/syslog
Tekstu pewnie będzie dużo, więc możesz wrzucić go na np. http://paste.ubuntu.com i podać link.
walet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: walet »

dzieki wielkie za checi.

wklejam dane w 1 linku co tam na tym pleyowym programiku wyszło

https://paste.ubuntu.com/26393379/

a tutaj z mojego lapka. Na samym koncu powino byc bo dzis sprobowałem sie przez modem połaczyc. Byc moze zwwócisz uwage przypadkiem co mu doskwiera ze sie nie chce zamknac. zazwyczaj mówi mi ze jakis sygnał odbiera i sie nie moze wyłączyć.

https://paste.ubuntu.com/26393465/

Dziekuje za czas.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: mario_7 »

W logach widać, że zaczyna się dziać dobrze - modem jest rozpoznany, odczytane są jakieś połączenia, rozpoczyna się inicjalizacja połączenia i.... nie działa.

Zgaduję, że to wina po prostu jakiegoś błędu, który później został naprawiony. Teraz raczej nie ma co tego naprawiać, bo już to zrobiono w nowszych wersjach systemu.

To co możesz spróbować, to:
usunąć z ustawień sieciowych wszystkie połączenia komórkowe
wykonać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

killall modem-manager
i po jakichś 30 sekundach spróbuj utworzyć nowe połączenie komórkowe.
Może zadziała...

Ewentualnie, jeśli udałoby ci się zainstalować wvdial, to może przez niego mógłbyś się łączyć.
walet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: walet »

killall operacja niedozwolona a jak wpisuje jako root to nic mi nie mówi, tylko od nowego wiersza zaczyna.

a o co chodzi z ta wspomniana "malinka" przez yahoob3?
http://malinowepi.pl/post/118357203543/ ... m-ju%C5%BC
musze miec takie urzadzenie czy wystarczy jakis program?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: mario_7 »

Możesz spróbować użyć skryptu opisanego w tamtym poście - możliwe, że zadziała na Ubuntu.
walet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:51
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: walet »

znalazłem sterownik ale nie wiem jak tutaj przedstawic czy to ma sens ktrą opcje wybrać, mógbys jakos jeszcze pokierować jaka informacje tutaj podać? mam tu folder 64bit, ndis-driver, patch, jakies reguły datacard huwaei usb mod itp. czy poprostu uruchomić auto Run i zobaczyc co sie stanie.? w filderze 64bit mam HWActivator. :pt36:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie łączy z modemem Huawei e3372s

Post autor: mario_7 »

Nie rozumiem o czym piszesz...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości