Zdalny dostęp do plików

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
prezes976
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2018, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Zdalny dostęp do plików

Post autor: prezes976 »

witam chciałbym udostępnić dany folder (wybrany folder samby) z serwera tak abym mógł z telefonu lub z komputera poza domem mieć do nich dostęp . Bardzo dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zdalny dostęp do plików

Post autor: kobrawerde »

Poczytaj może ten temat ...a będziesz wiedział czemu raczej tego nie robić :
Samba - dostęp z zewnątrz
A może jakiś serwer FTP ( proftpd ) ...albo ponoć Hamachi jest dobrym wyborem ? ..tylko akurat Hamachi stosowałem jak jaszcze miałem Winde ...nie wiem czy jest na Linux-a :-)
ProFTPd - konfiguracja / certyfikat TLS itp
Ostatnio zmieniony 24 paź 2018, 21:37 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Zdalny dostęp do plików

Post autor: jacekalex »

Jak masz publiczny IP, i router ma przekierowanie portów albo komputer ma publiczny adres bezpośrednio, to potrzebujesz jakąś usługę typu DYNdns czy własną domenę, i elegancko sprawdzi się OpenSSH do wysyłania plików do komputera, a ten sam OpenSSH czy serwer WWW dla dostępu do plików z zewnątrz i ściągania ich na telefon.

Do transferu plików nic lepszego nie znajdziesz,chociaż SSH daje też dostęp do powłoki systemowej, także trzeba to solidnie skonfigurować.

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zdalny dostęp do plików

Post autor: kobrawerde »

Spróbowałem instalacji serwera OpenVpn ( będąc zupełnym laikiem ) i możliwości przeglądania sieci / folderu / samba ale tylko na linux-ie windy już dawno się pozbyłem. O dziwo mimo iż temat dość skomplikowany i z początku trochę mnie zniechęcił ..... znalazłem skrypt który ułatwia całą konfigurację serwera. Howto z którego korzystałem : OpenVPN Server In Linux
w skrypcie zmieniłem tylko niżej wymienione wpisy bo odnosiły się do systemu CentOS / RedHat ...na Ubuntu:

Kod: Zaznacz cały

if [[ -e /etc/debian_version ]]; then
	OS=debian
	GROUPNAME=nogroup
	RCLOCAL='/etc/rc.local'
elif [[ -e /etc/lsb-release || -e /etc/lsb-release ]]; then
	OS=Ubuntu
skrypt dostępny tu: https://git.io/vpn

Kod: Zaznacz cały

wget https://git.io/vpn -O openvpn-install.sh

Kod: Zaznacz cały

bash openvpn-install.sh
O dziwo skrypt działa poprawnie na sprzęcie i w systemie arm Odroid /Armbian / bazującym na Ubuntu - Linux Odroid 1 4.9.61-odroidxu4 / Ubuntu 16.04.3 LTS /xenial więc powinien poprawnie działać chyba na każdym linux-ie. Do poprawnej i lepszej konfiguracji i łączności nie mając publicznego IP ( tylko zmienne ) skorzystałem z usługi Dynamic DNS ( która przydziela własną domenę ) : https://freedns.afraid.org/
W moim przypadku mając router a w nim oprogramowanie które umożliwia konfigurację: FreeDNS (afraid.org) i cykliczne odświeżanie adresu ip do przydzielonej domeny miałem ułatwione zadanie. Ale na stronie afraid.org są pomocne skrypty które chyba umożliwiają w/w czynność tylko z pozycji Linux-a i np usługi cron. Całość konfiguracji po uruchomieniu skryptu jest bardzo prosta i sprowadza się do podania IP z sieci Lan (server) / nazwy domeny uzyskanej jw. / servera DNS google / portu : 1194 ( przekierowujemy w/w w routerze na adres IP/ Lan - serwera ) ... prawie wszystko zostaje wykonane automatycznie instalacja odpowiednich programów / tworzenia certyfikatów itd. Na końcu kopiujemy utworzoną konfigurację dla klienta :/root/ client.ovpn ... do folderu programu openvpv klienta : /etc/openvpn i uruchamiamy klienta openvpn

Kod: Zaznacz cały

sudo openvpn --config /etc/openvpn/client.ovpn
następnie możemy sprawdzić czy server i klient działają poprawnie pingujemy adres 10.8.0.1

Kod: Zaznacz cały

ping 10.8.0.1
i np sprawdzić czy usługa tun0 jest uruchomiona na obu sprzętach ( w czasie pracy )

Kod: Zaznacz cały

ifconfig
Wszysko w moim przypadku pracowało OK. Teraz już tylko przeglądanie dowolnego folderu z otoczenia samby. Konfigurację smb.conf nie opisuję bo można poczytać...ale żeby można było przeglądać wpisane w konfig smb.conf foldery trzeba dodać do konfiguracji adres ip z połączenia OpenVpn w sekcji Networking:
interfaces = 127.0.0.0/8 eth0 10.66.0.0/24 10.8.0.0/24
restart samby na kliencie np:

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d/smbd restart
żeby dostać się do otoczenia i naszego specyficznego folderu share_folder samby wpisujemy (u mnie menedżer plików Thunar) :

Kod: Zaznacz cały

smb://10.8.0.1/share_folder/
Ps. aby zrestartować serwer openvpn wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

service openvpn restart
Token / URL z usługi FreeDNS (afraid.org) do wpisania w routerze możemy odczytać w serwisie zakładce : Dynamic DNS
kopiując : Wget Script i spisując końcówkę XXXXXXXXXXXX z wpisu:

Kod: Zaznacz cały

wget -q --read-timeout=0.0 --waitretry=5 --tries=400 --background https://freedns.afraid.org/dynamic/update.php? XXXXXXXXXXXXX
mam nadzieję że te opisy komuś będą pomocna ...mnie na pewno są :razz:
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Zdalny dostęp do plików

Post autor: jacekalex »

Jeśli ktoś kupował lub trzyma domenę w OVH (odnowienie bywa sporo tańsze niż w Home czy Nazwie),
to aktualizacja dynamicznego IP (usługa dyndns) jest łatwiejsza niż we freedns42 czy dyndns.org.

Ja mam do aktualizacji takiego skrypta:

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash

MOJEIP=$( curl checkip.dyndns.org 2>/dev/null |sed -e 's/.*Current IP Address: //' -e 's/<.*$//');

dig +short domena.tld @ns112.ovh.net. | grep $MOJEIP 2>&1>>/dev/null || curl -s --user USERNAME:HASEŁKO "https://www.ovh.com/nic/update?system=dyndns&hostname=domena.tld&myip=$MOJEIP
Działa elegancko.
:clap:

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości