Firebird 3.0 na Ubuntu - klient Windows nie może się połączyć

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
benji
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2018, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Firebird 3.0 na Ubuntu - klient Windows nie może się połączyć

Post autor: benji »

Witam.
Problem jak w temacie. Drugi dzień walczę o uzyskanie połączenia. Jestem linuksowym newbie, ale problem może być trochę większy niż "Przedszkole" - stąd mój post tutaj.

Mam zainstalowany Ubuntu 16.04 LTS. Udało mi się utworzyć macierz programową RAID1, zainstalować nawet Firebirda 3.0 z repozytorium.
Lokalnie z komputera z Ubuntu łączę się (isql) z bazą firebirda, widzę tabele, itp.
Niestety za nic nie mogę się połączyć przez komputer z Windows 7 64-bit w tej samej sieci.
Próbowałem wiele wskazówek z różnych źródeł, wpisy w firebird.conf, itp. Niestety nadal nie chce się połączyć.

Do tegoż łączenia używam Delphi XE6 (komponent TDatabase) jak i FlameRobin. W obydwu przypadkach komunikat o błędzie ten sam, czyli "connection rejected by remote interface". Przy FlameRobin mam jeszcze szczegóły, czyli Message: isc_attach_database failed, SQL Message -923, Engine Code: 335544421 i EngineMessage jak powyżej.

Nie wiem, czy to istotne, ale usługa firebirda nasłuchuje na ::::3050 (rozumiem, że to ipv6), a powinienem nasłuchiwać 0.0.0.0:3050 (ipv4) - dobry trop?
Zupełnie nie wiem co dalej robić. Gdzieś wyczytałem, że xinetd trzeba doinstalować - nadal to samo.
Proszę o pomoc i wyjaśnienie mniej więcej o co chodzi z tym połączeniem.

Dziękuję z góry.
Awatar użytkownika
KOWBI
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 09 maja 2005, 08:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Firebird 3.0 na Ubuntu - klient Windows nie może się połączyć

Post autor: KOWBI »

Sprawdź czy serwer nasłuchuje na porcie 3050, jeżeli nie, to musisz w firewall ustawić nasłuchiwanie na tym porcie.

1. Sprawdź na jakich portach nasłuchuje serwer

Kod: Zaznacz cały

netstat -tlnup
Jeżeli nie widzisz tam portu 3050 to musisz go dodać do iptables

Kod: Zaznacz cały

iptables -A INPUT -p tcp -m state --state NEW -m tcp --dport 3050 -j ACCEPT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości