Zadeklarowanie Sambie pełnego dostępu do dysku podmontowanego do /mnt/NAS

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
mes mariusz
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 11 mar 2009, 16:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Zadeklarowanie Sambie pełnego dostępu do dysku podmontowanego do /mnt/NAS

Post autor: mes mariusz »

Na Ubuntu 18.04 postawiony mam serwer Samby.

Do /mnt/NAS mam podmontowany dysk 6TB sformatowany jako ext4.

Kod: Zaznacz cały

LABEL=NAS                                       /mnt/NAS                                ext4    defaults,auto_da_alloc  0    2
6TB to przestrzeń do dyspozycji serwera Samby.

Na serwerze Samby postawiony zasób:

Kod: Zaznacz cały

[Zdjecia]
   comment = /mnt/NAS/Zdjecia
   guest ok = yes
   path = /mnt/NAS/Zdjecia
   read only = yes
   create mask = 0777
   directory mask = 0777
   browseable = no
   hosts allow = 192.168.1.33,192.168.1.34,192.168.1.35
Jest to zasób tylko do odczytu. Dane na zasób przesyłam łącząc się z Ubuntu, na którym stoi Samba za pomocą ssh (ściślej - za pomocą wtyczki sftp Total Commandera lub Double Commandera).
Łącząc się po SSH używam danych logowania zwykłego użytkownika na Ubuntu 18.04 na którym stoi Samba.

Katalog założony w taki sposób bezpośrednio na zasób /mnt/NAS/Zdjecia (a więc na dysk 6TB ext4) ma właściciela, którym jest -> zwykły user, na którego logowałem się po SSH, należy do grupy o nazwie usera oraz ma uprawnienia 755 (odczyt i zapis i wykonywanie dla właściciela, odczyt i wykonywanie dla grupy oraz odczyt i wykonywanie przez innych).

Zdjęcie (plik .jpg) wrzocone w taki sposób bezpośrednio na zasób /mnt/NAS/Zdjecia (a więc na dysk 6TB ext4) ma właściciela, którym jest -> zwykły user, na którego logowałem się po SSH, należy do grupy o nazwie usera oraz ma uprawnienia 640 (odczyt i zapis dla właściciela, odczyt dla grupy i na tym koniec).

Do zasobu [Zdjecia] mogą sięgać komputery o adresach 192.168.1.33, 192.168.1.34 oraz 192.168.1.35. Użytkownik może być dowolny, samba nie wymaga logowania, a zasób (jak widać, w konfigu powyżej), dostępny w trybie do odczytu.

Problem w tym, że użytkownicy tych maszyn owszem, widzą folder ze zdjęciami, mogą w ten folder wejść, widzą zdjęcia (pliki), ale nie mogą ich otworzyć, bo Samba (prawdopodobnie o sambę chodzi) nie ma uprawnień do odczytu i wykonywania (nie można ani bezpośrednio otworzyć, ani skopiować zdjęcia).

Zastanawiam się co zrobić, by Samba jednak miała pełen dostęp do plików na tysku 6TB (w końcu to dysk w pełni przeznaczony dla niej).
Czy powinienem jakoś specjalnie w /etc/fstab podmontować dysk 6TB ext4, by Samba miała z definicji pełen do niego dostęp?

Pytanie "co to jest Samba", w sensie "jaki to user"? I jak to zapisać do fstaba?
Na koniec pytanie czy oby w fstab-ie nie jest tak, że prawa poszczególnym userom nadaje się wyłącznie dla filesystemów NTFS?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości