[samba] prawa uzytkownikow

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Grumens
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2006, 16:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

[samba] prawa uzytkownikow

Post autor: Grumens »

Witam,
Mam serwer plikow na sambie i dla poszczegolnych userow wszystko jest dobrze, kazdy ma prawa do swojego katalogu i kazdy moze tam zapiasywac, reszta nie ma wgladu.
Problem mam natomiast z katalogiem 'wspolny' w ktorym chcialbym, zeby kazdy mogl zapisywac pliki i tworzyc katalogi ale mogl kasowac tylko swoje pliki. Zeby mogl wchodzic do innych katalogow i umieszczac tam pliki i mogl przegladac pliki innych userow ale nie mogl ich kasowac, kasowac tylko swoje.
Mam taki wpis w smb.conf:

Kod: Zaznacz cały

[wspolny]
path = /home/wspolny
valid users = @pracownicy
create mode = 0750
directory mode = 0750
writable = yes
available = yes
browsable = yes
public = no
Pozdrawiam
Grumens
mclusky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2005, 11:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [samba] prawa uzytkownikow

Post autor: mclusky »

myślę, że możesz uzyskać efekt o który Ci chodzi jedynie poprzez utworzenie osobnych kont w Sambie na serwerze poszczególnym użytkownikom ( smbpasswd -a ) , a następnie każdemu umożliwić indywidualne montowanie zdalnego zasobu na jego indywidualne konto w Sambie z prawami 755, wtedy uzyskasz efekt dostępu do odczytu na pozostałe dokumenty.
Finarfin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 86
Rejestracja: 21 cze 2005, 00:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: [samba] prawa uzytkownikow

Post autor: Finarfin »

Generalnie powiem tylko tyle, że jest to raczej bardzo ciężkie do uzyskania, aczkolwiek nie niemożliwe. Był temat o praktycznie podobnym zagadnieniu na tym forum, poszukaj, tam było kilka rozwiązań.
Grumens
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 31 sty 2006, 16:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [samba] prawa uzytkownikow

Post autor: Grumens »

mclusky pisze:myślę, że możesz uzyskać efekt o który Ci chodzi jedynie poprzez utworzenie osobnych kont w Sambie na serwerze poszczególnym użytkownikom ( smbpasswd -a ) , a następnie każdemu umożliwić indywidualne montowanie zdalnego zasobu na jego indywidualne konto w Sambie z prawami 755, wtedy uzyskasz efekt dostępu do odczytu na pozostałe dokumenty.
Oczywiscie kazdy uzytkownik ma konto i prawa dostepu do swojego katalogu prywatnego, ale mi chodzi o prawa do katalogu wspolnego.
Pozdrawiam
Grumens
mclusky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2005, 11:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [samba] prawa uzytkownikow

Post autor: mclusky »

Grumens pisze:Oczywiscie kazdy uzytkownik ma konto i prawa dostepu do swojego katalogu prywatnego, ale mi chodzi o prawa do katalogu wspolnego.
I właśnie o tym piszę!
Każdy z użytkowników musi mieć możliwość zamontowania tego zasobu na indywidualne konto Samby na serwerze (oczywiście w zależności od przyjętego poziomu bezpieczeństwa w Sambie możliwe, że będzie musiał mieć również konto użytkownika w systemie operacyjnym serwera).
Jeśli zamontuje zasoby z uprawnieniami 755, pliki które utworzy będą mogły być modyfikowane przez niego, inni będą mieli tylko prawo odczytu.
Podczas montowania poleceniem smbmount musisz użyć opcji username i password.
Używam tej metody z powodzeniem u siebie na serwerze plików. Jeśli chcesz, podeślę Ci instrukcję krok po kroku. Daj znać na PW.
markossx
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2007, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04

Odp: [samba] prawa uzytkownikow

Post autor: markossx »

sticky bit
markossx
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości