Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Karty sieciowe, modemy, routery, WiFi, Bluetooth etc.
areg
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2008, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: areg »

czy komuś udało się uruchomić modem LTE cyfrowego polsatu ( Huawei e 398)??? i oczywiście jak
Ostatnio zmieniony 09 paź 2011, 17:00 przez areg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: problem z instalacją modemu huawei e398

Post autor: p&s »

Udało się komuś zainstalować ten modem?? Próbowałem zrobić tak jak w przypadku play ale nic z tego. Po podłączeniu modemu system go widzi(pojawie się na pulpicie ikonka i mozna na niego wejść) ale nie wyświetla mi się opcja połączenia z siecią tak jak przy podłączeniu modemu z play...
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: k2cl »

Cytat za antyweb (http://antyweb.pl/testujemy-lte-cyfrowe ... nkurencji/)
Jako, że korzystam na domowym sprzęcie z Linuksa, instalacja modemu przysporzyła mi trochę kłopotu. Instalator dołączony do modemu dostępny jest tylko dla systemów Windows oraz Mac OS X. Modem wykrywany jest automatycznie (Ubuntu 11.10). Z informacji dostępnych w Internecie wynikało, iż w konfiguracji połączenia wystarczy podać numer dostępowy (*99#) oraz adres APN (internet.polsatcyfrowy.pl) by uzyskać połączenie z siecią. Niestety nie w przypadku tego modemu oraz oferty LTE. Po wielu zabawach z aplikacją Polsatu (pod Mac OS X), metodą prób i błędów okazało się, że akurat w tej opcji, Polsat korzysta z dynamicznego przydzielania adresu APN. Wystarczyło w ustawieniach wykasować ten adres by móc w końcu cieszyć się naprawdę szybkim połączeniem z internetem, porównywalnym a nawet szybszym od kablowego (UPC – 60 Mb/s).
Sprawdzałeś tę opcję?
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Hmmm może nie tu to wszystko wpisuj... W network manager daje Połączenia VPN->skonfiguruj vpn->komórkowe->dadaj i robie tak jak robilem z play na 8.10. Mój problem polega na tym iż ubu widzi go tylko jako pendrive a nie jako modem. Miałem APNy: internet.polsatcyfrowy.pl i multi.internet. Opcja z posta wyżej również nie działa. Nie wiem jak ustawić go jako modem :/
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: k2cl »

System w ogóle nie wykrywa modemu komórkowego?
Pokaż wyniki:

Kod: Zaznacz cały

lsusb
dmesg | grep GSM
ls /dev/ttyUSB*
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Kod: Zaznacz cały

ubu@ubu:~$ lsusb
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 002: ID 09da:9090 A4 Tech Co., Ltd 
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 003: ID 064e:a103 Suyin Corp. 
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 12d1:1505 Huawei Technologies Co., Ltd. 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
ubu@ubu:~$ dmesg | grep GSM
ubu@ubu:~$ ls /dev/ttyUSB*
ls: nie ma dostępu do /dev/ttyUSB*: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Chyba napisze wieczorkiem do serwisu zobaczymy czy są ogarnięci.

edit: Modem jest normalnie zalogowany do sieci LTE.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: k2cl »

System nie rozpoznaje w tym urządzeniu modemu. Masz zainstalowane pakiety usb-modeswitch oraz usb-modeswitch-data?
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Kod: Zaznacz cały

usb-modeswitch jest już w najnowszej wersji.
usb-modeswitch-data jest już w najnowszej wersji.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: k2cl »

Wygląda na to, że nie Ty pierwszy masz problemy z tym modemem:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... bug/889878

Powinna pomóc instalacja kernela w wersji 3.0.16 lub nowszej. Oficjalnie czegoś takiego nie znajdziesz w repozytoriach dla 11.04, ale da się to zainstalować, np. pobierając paczkę stąd:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
Dla prawidłowej obsługi ładowania modułów i funkcjonowania polecenia ps niezbędnym może okazać się też manualne doinstalowanie dwóch paczek z 11.10 - module-init-tools oraz procps
Szczegóły tutaj:
http://marcin.juszkiewicz.com.pl/2011/0 ... tty-11-04/
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Dzięki w wolnej chwili się tym zajmę(pod koniec tyg :evil: ) bo teraz nie będę miał już na to niestety czasu :cry: Dam znać jakie są rezultataty.
rakso70
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 03 lip 2009, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: rakso70 »

Kolego p&s, czy w temacie owego modemu poszedłeś do przodu? Zakupiłem polsatowski internet (modem Huavei e398 i router Edimax LT-6408n). Po kablu zasuwa to wyśmienicie. Natomiast przy próbie podłączenia modemu bezpośrednio do laptopa (ubuntu 10.04), nie potrafię zmusić modemu do połączenia.

W swoich poszukiwaniach rozwiązania problemu, postanowiłem napisać do autora cytowanego w tym wątku internetowego artykułu http://tnij.org/pu20 . E-mailem zwrotnym otrzymałem od niego driver do huavei e398 (do pobrania tu: http://chomikuj.pl/jacols/Informatyka) i opis jak go zainstalować:
"Trzeba zainstalować sterowniki Huawei, przesyłam w załączeniu. Najlepiej wypakować katalog driver na pulpicie. W środku jest plik install. Wyedytuj go i wpisz w wierszu INSTALL_PATH=/home/tu wpisz swój katalog/Pulpit
nazwę swojego katalogu Później terminal cd /home/tu wpisz swój katalog/Pulpit/driver enter i komenda sudo sh install. Restart, wkładasz modem i powinna się pojawić opcja nowego połączenia.Działa na pewno w Ubuntu 11.04 przy 10.04 już nie pamiętam:)"

Uczyniłem tak (w czasie instalacji należy nadać "chmod" dwóm plikom: ndis_install i patch_install), jednak teminal "wypluł" mi na koniec tekst:
"Install NDIS driver failed.
The compiling environment is not all ready.
Please check gcc, make and kernel buid(/lib/modules/2.6.32-39-generic/build) to be all installed?"

Podejrzewam, że kluczowa tu jest wersja ubuntu, a generalnie kernela (tak jak sugeruje Kolega k2cl). Bedę próbował dalej coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Dziękuję rakso70 za posta :clap: problem rozwiazany :-D
rakso70 pisze:Uczyniłem tak (w czasie instalacji należy nadać "chmod" dwóm plikom: ndis_install i patch_install)
Nie bardzo rozumiem o co chodzi więc pominąłem ten krok :(
Muszę jeszcze rozwiązać sprawę prędkości gdyż jest ona o połowę słabsza niż na 7-ce :evil:

edit: po krótkiej zabawie ustawieniami i powrocie do stanu pierwotnego zrobiłem reboot i uzyskałem:
Obrazek
Pierwszy pomiar jaki uzyskałem to było 9mb/s więc nie jest źle aczkolwiek 7-ka uzyskuje nieco lepszy wynik równy 28mb/s - co też nie powala no ale u mnie taki zasięg :evil: Najlepszy wynik jaki udało mi się uzyskać na 7-ce to 37mb/s.

edit2: zauważyłem, że w nm pokazuje mi w nawiasie przy nazwie sieci HSPA czyli nie widzi mi LTE...
rakso70
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 03 lip 2009, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: rakso70 »

U mnie terminal pokazywał przy plikach: ndis_install i patch_install, komendę permission denied. Poleceniem "chmod" udało mi się zainstalować "ndis" i "patch". Jednak muszę dodać, że musiałem się przesiąść z Ubuntu 10.04 na 11.04. Przy poprzedniej wersji żadne kombinacje nie dawały pozytywnych rezultatów.
Wieczorem sprawdzę co widnieje u mnie przy nazwie połączenia. A tak swoją drogą to z jaką prędkością "chodzi" to HSPA? W jednym miejscu w necie czytam, że odbiór/wysyłanie danych to odpowiednio 80 i 56 Mb/s, a w innym, że 56 i 22. Chociaż to i tak lepiej, niż używana dotychczas przeze mnie neostrada "sześćmega", która owej maksymalnej prędkości nie uzyska chyba nigdy.
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Powyżej dałem wynik uzyskany na ubu HSPA czyli:
Obrazek
a tu masz wynik na 7-ce LTE:
Obrazek
Nie udało mi się osiągnąć LTE na ubuntu :cry:
rakso70 pisze:U mnie terminal pokazywał przy plikach: ndis_install i patch_install, komendę permission denied. Poleceniem "chmod" udało mi się zainstalować "ndis" i "patch".
Po komendzie

Kod: Zaznacz cały

sudo sh install
instalacja trwała 5 sekund i wyskoczył komunikat, że instalacja powiodła się, nie pamiętam dokładnie co tam było ale nie miałem żadnych zapytań w konsoli.
rakso70
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 03 lip 2009, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: rakso70 »

Tuż po połączeniu w opisie pojawia sie "Aero2 HSUPA", Czasami po chwili zmienia się na "Aero2 GSM"
Obrazek

-- 30 mar 2012 20:37 --

A co oznacza ten "+" przy "GRADE" ?
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Ten "+" oznacza lepszą klasę łącza. Swoją drogą masz duży upload przy moim downloadzie powinno to lepiej wyglądać... Jaki wynik masz na innych systemach?
rakso70
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 03 lip 2009, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: rakso70 »

Obrazek

To jest dzisiejszy rezultat "po kablu". Czyli modem wpięty w w router LT-6408n i kabelkiem do laptopa z ubuntu 11.04.
Hmmm download nie jest rewelacyjny. Martwi mnie to, gdyż tuż po zakupie (na początku marca) pomiary były rzędu 17, 19 Mb/s, a i udało się osiągnąć kilka razy 35.

Poniżej (tylko dla porównania) wynik z neostrady "6Mb". Po kablu z routera Edimax AR -7084gA do laptopa z ubuntu 11.04.

Obrazek
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

rakso70 pisze:Martwi mnie to, gdyż tuż po zakupie (na początku marca) pomiary były rzędu 17, 19 Mb/s, a i udało się osiągnąć kilka razy 35.
Pomiar robiłeś na tym samym sprzęcie i systemie, w tym samym miejscu??
Gdzieś 2 posty wyżej dałem dwa pomiary robiony jeden po drugim, ten sam sprzęt, miejsce ale inne systemy i widać kolosalną różnicę... :evil: niesety ubuntu tu zawodzi
rakso70
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 03 lip 2009, 00:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: rakso70 »

Pomiar robiłeś na tym samym sprzęcie i systemie, w tym samym miejscu??
Tak, pomiary robiłem zawsze w tym samym miejscu. Wczoraj spotkała mnie jeszcze bardziej przykra niespodzianka. Downolad był na poziomie 1,5 Mb/s :-x Może chwilowe problemy techniczne Polsatu
Sprawdzę, jak to "biega" dzisiaj. Pofatyguję się nawet z laptopem bezpośrednio pod masz gsm w mojej mieścinie. Może też istnieć prawdopodobieństwo, że padł modem.

-- 12 kwi 2012 19:33 --

Obrazek

Pomiar z auta, 200 metrów od nadajnika :(

-- 12 kwi 2012 19:37 --

Obrazek

Pomiar 15 metrów od nadajnika.

-- 12 kwi 2012 20:36 --

Czyniąc kolejne testy, zainstalowałem na komputerze córki (z Vistą) modem wraz i aplikację CP. Zastanawia mnie, że owa aplikacja pokazuje cały czas" HSPA+". Skoro jestem w zasięgu sieci LTE (1200 metrów od masztu), powinna wskazywać chyba "LTE"? Zaczyna mnie drażnić ten polsatowski internet. Najgorsze, że podpisałem umowę i nie ma raczej szans, żeby się z niej wycofać :(
Awatar użytkownika
p&s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, 16:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak uruchomić modem Huawei e398 (Cyfrowy Polsat)?

Post autor: p&s »

Hmmm może modem jest uszkodzony skoro na viscie nie widzi nawet LTE.
rakso70 pisze:Najgorsze, że podpisałem umowę i nie ma raczej szans, żeby się z niej wycofać :(
Możesz wycofać się z umowy w każdej chwili lecz wtedy musisz zapłacić karę = miesięczny abonament * ilość miesięcy pozostałych do końca umowy. U mnie skacze raz pokazuje LTE, raz H+ a czasem nawet wcdma zależnie od miejsca. Oto pomiar przed paru minut na uboczu miasta:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia sieciowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości