Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Karty sieciowe, modemy, routery, WiFi, Bluetooth etc.
adrian64
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: adrian64 »

Witam serdecznie. Mój laptop to Lenovo B590, gdzie Wi-Fi + Bluetooth obsługiwane są przez Broadcom BCM43142. Zainstalowane mam Ubuntu 14.04 LTS amd64. Wi-Fi działa bez zarzutu, natomiast bluetooth nie widzi żadnych urządzeń oraz żadne urządzenie nie widzi mojego komputera. Z góry przepraszam za powielanie, ale opcja wyszukiwarki niewiele mi pomogła - w bliźniaczym temacie koledze zniknął ten problem po zainstalowaniu pakietu bt-bcm43142-onereic_0.0+20111116somerville2_amd64.deb z tego linku: http://wielki.tk/vostro/debs/bt-bcm4314 ... _amd64.deb
Niestety ten link już nie działa. Próbowałem znaleźć ten pakiet w Centrum Oprogramowania, ale bezskutecznie. Proszę o pomoc.

Edit: W oknie Oprogramowanie i aktualizacje > Dodatkowe sterowniki - mam informację, że mój Broadcom korzysta z alternatywnego sterownika Broadcom 802.11. Linux STA z bcmwl-kernel-source. Może to jest powodem, przez który Wi-Fi działa, a BT nie? Jak zainstalować poprawny ster dla obu?
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: yacup »

Odpowiedź: "Similar steps as from Diabolik2. New information is where and how to get the hex file."
z tego wątku: http://askubuntu.com/questions/533043/b ... -3521?lq=1

a na koniec:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe -r btusb
sudo modprobe btusb
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
adrian64
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: adrian64 »

Dzięki za zainteresowanie.

Niestety poległem już na pierwszej komendzie, gdzie po wpisaniu w terminal pojawia się:

Kod: Zaznacz cały

adrian@adrian-Lenovo-B590:~$ $ lsusb | grep Bluetooth
$: nie znaleziono polecenia
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: yacup »

:ligt:
Usuń "dolara" z początku polecenia
i we wszystkich pozostałych to samo

nie musisz wykonywać tego polecenia bo ono służy do identyfikacji modułu bt a Ty już go przecież zidentyfikowałeś
przejdźdo następnych
zacznij od pkt.2

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
albo lepiej masz tu gotowy plik:

Kod: Zaznacz cały

wget https://github.com/hg8/bluetooth-firmware-XPS13-9343/blob/master/BCM20702A0-0a5c-216f.hcd  
on jest co prawda dla Della XPS 9343 ale moduł bt jest ten sam i powinno zadziałać
potem skopiuj ten plik do lakalizacji: /lib/firmware/brcm/ jako root [wiesz co to jest?]
z zrób sztuczkę windowsową >>> zrestartuj komputer
powinno zadziałać
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
adrian64
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: adrian64 »

Ok, wpisałem w terminal

Kod: Zaznacz cały

wget https://github.com/hg8/bluetooth-firmware-XPS13-9343/blob/master/BCM20702A0-0a5c-216f.hcd 
W Katalog domowy pojawił się plik BCM20702A0-0a5c-216f.hcd
Przy próbie przeniesienia go do /lib/firmware/brcm/ pojawia się komunikat: Błąd podczas przenoszenia "BCM20702A0-0a5c-216f.hcd": Brak dostępu
Jak to zmienić?
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: yacup »

Kod: Zaznacz cały

gksudo nautilus
wpisz hasło
przejdź do katalogu /home/adrian
PPM na pliku > skopiuj > przejdź do /lib/firmware/bcrm > PPM >wklej
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Objaśnienia:
1 .[PPM- prawy przycisk myszy]
2. nie możesz skopiować jak zwykły użytkownik ponieważ przenosisz plik do jednego z katalogów systemowych
musisz być root'em czyli użytkownikiem systemowym, głównym, nadrzędnym, superużytkownikiem .... tj. mającym uprawnienia do przeprowadzania operacji w katalogach systemowych (itd > poczytaj) https://pl.wikipedia.org/wiki/Root
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
adrian64
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nie działa bluetooth. Lenovo B590, BCM43142

Post autor: adrian64 »

Zrobione, plik BCM20702A0-0a5c-216f.hcd siedzi w /lib/firmware/bcrm > restart
Bluetooth włączony, widoczność także, a żadne urządzenie dalej go nie wykyrywa - jak i sam nie widzi innych.

Chyba poczekam na 16.04 LTS - mam nadzieję, że zostaną tam usunięte bugi od sterów i nie będzie z nimi problemów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia sieciowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości