Jak zmusić drukarkę sieciową Brother MFC7320 do współpracy z Ubuntu?

Karty sieciowe, modemy, routery, WiFi, Bluetooth etc.
dichlorek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2016, 20:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Jak zmusić drukarkę sieciową Brother MFC7320 do współpracy z Ubuntu?

Post autor: dichlorek »

Witam serdecznie wszystkich uzytkownikow forum.
Z racji iz, jest to moj pierwszy post prosze o wyrozumialosc w nie wiedzy - na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, ze przeszukalem angielskojezyczna czesc forow i zadna z podpowiedzi nie dziala.

Do rzeczy:
Pytanie 1.
Sprzet: Drukarka Brother MFC 7320
Router: Speedport W 724V Typ A

Polaczenie miedzy uzadzeniami poprzez USB

Teraz w skrocie co zostalo zrobione, po dodawaniu drukarki poprzez LPD/LPR, ok przeszedlem caly proces podajac ip routera oraz nazwe drukarki. Po tym kilka krokow z CUPS i moje zdziwienie brak sterownikow do tego modelu (zastosowalem wyzszy model) - krok przeszedl.

Ale mimo wszystkich moich staran - nic nie wyszlo z tego. Drukarka jest ciagle niepodlaczona i nie wazne co robie na routerze - czy jest w grupie roboczej czy tez nie, mam ciagly komunikat - ta drukarka nie odpowiada.

i teraz pytanie jak mam dodac ta drukarke tak aby dzialala jak sieciowa, opis prosil bym krok po kroku.

P.S. Nie mam polskich zankow na klawiaturze dlatego post moze wygladac smiesznie. Dodam rowmiez ze probowalem to zrobic poprzez serwer NAS ale taki sam skotek, SYNOLOGY DS215+, brak odpowiedzi brak sterownikow.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2016, 23:53 przez bear7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zmiana tematu na treściwy
Awatar użytkownika
Nolt
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 03 lut 2006, 01:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Brother MFC7320

Post autor: Nolt »

Nie wiem jak szukałeś, ale chyba źle :) sterowników może nie ma w systemie ale możesz je pobrać ze strony producenta:
http://support.brother.com/g/b/download ... ng=English

Router obsługuje tego typu połączenie tzn. drukarki przez USB? Jeśli tak to powinna być udostępniona i widoczna po wydaniu tego polecenia:
smbclient -L adres_ip_routera

Dodatkowo poczytaj wypociny stąd: https://translate.google.pl/translate?h ... iert-nicht
dichlorek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2016, 20:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brother MFC7320

Post autor: dichlorek »

Dzieki za podpowiedzi,
ale po kolei:
1. Router obsluguje tego typu polaczenia - dzialalo pod windows bezproblemowo, wiec sadzilem ze przesiadka na inny system nie przyspozy kłopotu,
2. Sterowniki ze strony producenta wywalają mi blad (paczki deb przy probie instalacji) wala mi takim wielkim napisem po oczach, ze oprogramowanie jest zlej jakości itd. Prawdopodobnie nie ma brothera w repozytoriach - ale to inna kwestia. Wiec sumarycznie nie instalowałem tych sterownikow.
3. sprobuje po 18 dzisiaj i dam znac jak to wygląda. Dziwne jest ze z serwerem plikow synology tez nie wspolpracowala - a tam jest opcja drukarki sieciowej.

No nic jak na razie dzięki.
Awatar użytkownika
Nolt
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 03 lut 2006, 01:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Brother MFC7320

Post autor: Nolt »

W takim razie ustaw sterownik RAW lub któryś Generic (sprawdź tylko jaki PCL wspiera sama drukarka). Tak jak napisałem wyżej przetestuj koniecznie komendę czy Ubu widzi zasób, konfiguracja połączenia w CUPS powinna wyglądać mniej więcej tak: ipp://adres_ip/printers/nazwa_udziału lub smb://adres_ip/nazwa_udzialu
dichlorek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2016, 20:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brother MFC7320

Post autor: dichlorek »

Witam,
Wracam po pewnym czasie spedzonym przed kompem, niestety musze zameldowac ze bezowocnie, ale po kolei moze komus sie przyda:
1. Pozucilem proby udostepniania drukarki z routera - mimo ze byla widoczna i adres ipp byl taki jak podawal kolega Nolt : ipp://adres_ip/drukarka/nazwa_udziału
Drukarka po instalacji nie wazne jak bym to robil byla zawsze martwa, komuniat po wyslaniu strony testowej - niepodlaczona.

2. uderzylem w synology
a) wylaczylem firewalla na synology - wiem, skoro komputer sie laczy to nie powinno byc problemu ale zrobilem to na wypadek.
b) po wpisaniu adresu IP NASa w trakcie dodawania drukarki i kliknieciu wyszukaj - wynik;
ipp://DiskStation_lan1:port/drukarki/usbdrukarka1
pelen optymizmu ruszylem dalej. Odziwo sterownik znajdowal sie na liscie i to dla CUPS (Brother MFC7320 for CUPS)
niestety ale po wykonaniu wszystkich krokow drukarka nadal martwa. Po wyslaniu strony testowej, mam do wyboru dwa statusy - oczekiwanie - niepodlaczona, lub przetwarzanie bez konca :) - czyli moge sie isc wykapac przespac wstac rano i isc do pracy a w efekcie mam ten sam efekt na monitorze :).

Co do polecenia z konsoli to wynikiem w obu przypadkach jest:

NT_STATUS_LOGON_FAILURE

co dziwne cups potrafi wykryc drukarka. Od przyszlego tygodnia mam urlopik i z racji wyjazdu temat raczej nie ruszy z kopyta, ale jesli ktos ma pomysly to prosze podpowiadac.
dichlorek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2016, 20:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak zmusić drukarkę sieciową Brother MFC7320 do współpracy z Ubuntu?

Post autor: dichlorek »

zapomnialem dodac zmiana sterownika nic nie daje. wzglada jakbz cos blokowalo mi komunikacje w sieci lan....

po wydaniu komendy smbclient -L adres_ip odpowiedz>

Unable to open new log file 'xxx.xxx.x.xxx/log.smbclient': No such file or directory
dichlorek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2016, 20:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak zmusić drukarkę sieciową Brother MFC7320 do współpracy z Ubuntu?

Post autor: dichlorek »

Witram po przerwie,
W podsumowaniu nadal czekam na wskazowki dla ubuntu. Co do moich doswiadczen jestem teraz troszeczke madrzejszy:
1. Z systemu win i dos, niestetz ale dziala pelna funkcjonalnosc drukarki, skanowanie, drukowanie, wzszlanie faksow - wszystko jak przystalo na urzadzenie sieciowe.
2. Ubuntu nadal bez zmian

niestety jako przeciwnik systemow nieprzyszlosciowzch (win i dos) czekam na dalsze podpowiedzi.

P.S. - wiem ze myle czesto z i y, ale to ze wzgledu na inny uklad klawiaturz do jakiego przywyklem w pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia sieciowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości