Kubuntu nie odczytuje plików w NAS

Karty sieciowe, modemy, routery, WiFi, Bluetooth etc.
6914248
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 16 lis 2012, 03:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Kubuntu nie odczytuje plików w NAS

Post autor: 6914248 »

Dzień dobry,

Kubuntu pierwszy raz sprawił mi problem. Jest on natury sieciowej, gdyż mam lokalnie, po kablu podłączony switch z dyskiem NAS. Mam 2 komputery i chciałbym swobodnie wymieniać między nimi dane. Mam też system Windows. Chciałem skonfigurować dziś obydwa komputery, ale niestety nie dałem sobie rady z jednym. Bardzo mnie zdziwiło, gdy okazało się, że na windows dysk działa normalnie. Krótka konfiguracja wystarczyła - wszystko stabilne. Pierwszy raz w życiu windows zrobił mi coś pierwszy\lepiej niż Linux. Kubuntu natomiast reaguje naprawdę dziwnie - widzi zawartość folderu sieciowego, ale nie odczytuje plików. Jestem zalogowany prawidłowo i wszystko jest ok. Po kilku próbach (zmarnowanym całym wolnym wieczorze) okazało się, że Linux natychmiast zmienia uprawnienia plików tak, że nawet natychmiast po skopiowaniu może przeglądać zawartość, ale nie może ich otworzyć. Ten windows micro$oftu odczytuje wszystko.

Czy ktoś może mi pomóc? Potrzebuje tego dysku, nie mam pojęcia dlaczego ten system tak robi. Jeśli Kubuntu nie nadaje się do obsługi tych dysków, będę musiał zmienić dystrybucję, choć nie chciałbym tego robić...

Pozdrawiam,
Dawid.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu nie odczytuje plików w NAS

Post autor: mario_7 »

Dysk sieciowy działa przez sambę?
Wyjaśnij, bo nie rozumiem z twojego opisu - możesz z Kubuntu wgrać plik na dysk, ale go już potem nie otworzysz?
6914248
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 16 lis 2012, 03:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kubuntu nie odczytuje plików w NAS

Post autor: 6914248 »

Niestety tak dokładnie jest. Nie wiem czy przez Sambę, zobaczę jeszcze raz ustawienia sieciowe serwera. Wszedłem w folder sieć a nie Samba i urządzenia się widzą, uznałem więc, że powinno być w porządku. Terminalem w folderze sieciowym nic nie zrobię.
Scr2.png
(34.33 KiB) Nie pobierany
Scr1.png
(80.55 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
boomcak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 31 sie 2006, 02:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Budgie
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu nie odczytuje plików w NAS

Post autor: boomcak »

Ja miałem podobny problem. Była to wina routera. W windows działało ok. W kubuntu widziałem tylko foldery. Zrobiłem coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install smbclient
sudo kate /etc/samba/smb.conf
i dopisalem w głownej seksji [global]

Kod: Zaznacz cały

client NTLMv2 auth = no
client use spnego = no
+ restart systemu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia sieciowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości