przegrzewanie procka (chyba) na toshiba satellite

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
rrico
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

przegrzewanie procka (chyba) na toshiba satellite

Postautor: rrico » 08 sie 2017, 10:19

Siemanko

Postawiłem niedawno na Toshibie Sattelite Minta 18.2 x64, ale mam z nim kłopot bo okrutnie się grzeje. Tak średnio raz dziennie całkiem pada, podejrzewam że z powodu temeperatur na cpu. Jakim poleceniem to sprawdzić albo stale monitorować? Wkleiłbym np. dmesg (bo w nim coś widziałem kilka dni temu) ale teraz jest ok, nic nie widać złego, do czasu przegrzania (np. przy odtwarzaniu filmów vlc miałem pady, raz nawet przy samej przeglądarce na profilu gościa).
Używam distro: Ubuntu MATE 16.04.2 LTS (tymczasowo offline) i Linux Mint 18.2 Cinnamon (bieżący)
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: XFCE

Re: przegrzewanie procka (chyba) na toshiba satellite

Postautor: Xue-buntu » 09 sie 2017, 14:36

Nie napisałeś dokładnie, jakiego używasz sprzętu, a to na pewno pomogło. Sprawdź temat http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=179823, ale myślę, że to raczej zapchany kurzem układ chłodzenia i wiek (?) konstrukcji.
rrico
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec

Postautor: rrico » 10 sie 2017, 18:35

CPU intel core 2 duo T6400 2x2GHz, RAM 4Gb, grafa Radeon HD 3450/3470, model satelitki A350.
Faktycznie, może być że zapchany bo dawno nie czyściłem, ale nie spodziewałem się tak szybko zapchania znowu. Czasem się dzieje tak, że wiatrak nie startuje (niedawno na win jeszcze tak miałem często, teraz na linie może ze dwa razy).
Jak sprawdzić z terminala temp. proca? Nie mam żadnych bajerów z compiza itp.
Używam distro: Ubuntu MATE 16.04.2 LTS (tymczasowo offline) i Linux Mint 18.2 Cinnamon (bieżący)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Środowisko graficzne: Unity

Postautor: mario_7 » 10 sie 2017, 23:00

Czytelnia - poczytaj, Google - poszukaj
rrico
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec

Postautor: rrico » 12 sie 2017, 07:44

Dzięki. Doinstalowałem psensor i na razie temp. cpu mieszczą się w przedziałach. Ale tak przeważnie bywa, dopóki się mieszczą to jest ok. A jak wykroczą to lapek padnie i tyle :) Chyba nie uniknę odkurzania jednak.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż

Postautor: Xue-buntu » 12 sie 2017, 11:15

Taki sprzęt niestety musi się grzać. Mam to samo na laptopie z Pentium T2250. Pasty chyba już nawet nie ma. Jak coś ciągnie ponad 20 W w stanie bezczynności i 40 W pod choćby lekkim obciążeniem, nie ma prawa być chłodne.
rrico
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec

Postautor: rrico » 15 sie 2017, 05:55

Jakaś magiczna recepta oprócz czyszczenia? Nie mam w planie zmiany sprzętu bo wszystko w przeprowadzkę poszło i muszę zostać na tym co mam.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż

Postautor: Xue-buntu » 15 sie 2017, 17:54

Może pomóc podstawka chłodząca, lub, co ja stosuję, zasilacz 12 V DC i wentylator ze stacjonarnego ustawiony tak, żeby wyciągał powietrze z wylotu. Odpalić to przed obciążeniem laptopa, a ten pozostanie już chłodny :) Lepsze efekty daje odpięcie zasilania od wbudowanego wentylatora i ustawienie "zewnętrznego" tak, żeby wdmuchiwał powietrze, ale musiałbyś to tego rozebrać kompa, więc polecam opcję pierwszą lub drugą.
rrico
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec

Postautor: rrico » 16 sie 2017, 07:55

Ta podkładka brzmi najsensowniej, bo jakoś nie wyobrażam sobie fizycznie wiatraka od stacjonarki podwieszonego na brzegu lapka. Mam go na małym stoliku typu ikea, lekkim na jednej nodze, wielkość blatu deko większa od samego lapka. Każde obciążenie może przesądzić sprawę, do góry nie poleci ;). Ale podkładka powinna wejść bez problemu. Pora się rozejrzeć za czymś sensownym. Dzięki za sposoby.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż

Postautor: Xue-buntu » 16 sie 2017, 16:07

Podkładka nie zawsze jest skuteczna. Laptop musi mieć dużo otworów na spodzie (i jedno ujście z nich - przez radiator) do jej skutecznego działania. Mam podkładkę pod innym laptopem, ale procesorowi nie pomaga, bo powietrze do jego chłodzenia jest pobierane z tyłu (a nie jest to sprzęt dla graczy). Najwięcej korzysta na tym dysk twardy, który już nie ma 43 stopni podczas bezczynności, tylko 32. W przypadku użycia wentylatora z budki procesor jest dużo chłodniejszy pod obciążeniem (60 stopni zamiast 80), ale warunkiem skuteczności jest świeża pasta.

Ostateczność - zmniejszenie taktowania procesora za pomocą np. TLP. Jak zejdziesz do 1,6 GHz, to wydajność będzie jeszcze znośna (sprawdzałem).
rrico
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec

Postautor: rrico » 17 sie 2017, 08:24

Na razie ciepło odprowadzam ręcznie :D, jak jeszcze daje się złapać na boku. Tak sobie dumam, że podkładka powinna działać konwekcyjnie, czyli niezależnie w którym miejscu by przywierała lepiej, i tak będzie odprowadzać ciepło z całości - a z którego elementu więcej, z którego mniej to tak bardzo nieistotne, byle szło, czyli np. jak lepiej odprowadza z dysku a gorzej z procka to jednak i tak odprowadza, co w efekcie obniży (może nie jakoś drastycznie, tyle ile bym chciał) temperaturę.
Taktowania na razie boję się ruszać, nie wiem jak i nie wiem jak wrócić gdybym skopał. No i nie pójdzie mi Dwarves ;D. Zapierałem się, zapierałem, że do grania to mam ps4. I w efekcie nie ustrzegłem się przed graniem na pc też - ehhh, te nawyki.

Wróć do „Laptopy”