XFCE a oszczędzanie baterii

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
berius
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2008, 11:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: berius »

Witam w to wspaniałe, pogodne popołudnie...
Mam laptopa IBM T20 (700MHz, 256MB RAM, 200GB HDD), zrobiłem sobie z niego przenośny odtwarzacz mp3. Problem jest taki, że bateria (nowa) daje radę przez max 3 godziny, gdzie na win xp działa mi prawie przez 6 (TAK! SZEŚĆ GODZIN!). Da się coś zrobić by XFCE był bardziej oszczędny? Przywiązałem się do tego środowiska i nie chciałbym go zmieniać. Ma ktoś jakiś pomysł?
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: Funnykris »

Jasność wyświetlacza ustaw na minimum, wywal niepotrzebne programy z autostartu, korzystaj z lekkich programów. Niewiele to da ale może coś :P Kwestia oszczędności energii to zdaje się w głównej mierze sprawa krenela :P Ja u siebie nie widzę dużych różnic pomiędzy czasem działania na Gnome3, Unty, Xfce czy Lxde.
norb1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 13 lip 2012, 12:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: norb1 »

Również posiadam problem z wytrzymałością baterii Linux a Windows. Dla odmiany używam KDE z pełnymi efektami, ale to samo prawie mam na Win7. Co najlepsze na Windowsie bateria trzyma 3 godz. a na kUbuntu 1,5 h...
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie poczytajcie mój działa ze skryptami i kernelami ... przykładowo mi MSI X370 na baterii 4 komorowej działa - testowo - w trybie idle do ok. 8 h [Kubuntu 12.04], pod Windows to 5.5 h. W czasie normalnej pracy z tekstem, włączone i połączone wiwfi, to pod Kubuntu [moje rozwiązania - kernel w wersji Brazos, APM 1.4.1, wpisy w GRUB, ustawienie usług] działa ok 5 do 5.5 h, pod win 7 to maksimum ok 4 do 4.5 h.

Poniżej screen spod Kubuntu - zużycie energii do 3.88 Watta. Minimalne odnotowane zużycie to ok 3.65 Watta. Jednak aby to uzyskać konieczne są moje rozwiązania + odpowiednio skonfigurowane KDE. Obecnie wszystko co bazuje na GNOME 3 [GNOME Shell, Unity, Cinnamon] się do tego nie nadaje.

Tak przy okazji na baterii 8 komorowej rekord to ok 15.5 h ;)

kubuntu-12.04-64-v19.0-ext73-kernel-APM-redehead

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: salvadhor »

Nie piszecie, z jakiej wersji Ubuntu/kernela korzystacie... Generalnie w kernelach wersji 3.xx powinno być lepiej z oszczędzaniem baterii, ale... raczej na nowszych sprzętach. Starsze urządzenia nadal utrzymują się na marnej wydajności. Gdzieś ktoś testy nawet robił...
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: e X t 7 3 »

salvadhor pisze:Nie piszecie, z jakiej wersji Ubuntu/kernela korzystacie... Generalnie w kernelach wersji 3.xx powinno być lepiej z oszczędzaniem baterii, ale... raczej na nowszych sprzętach. Starsze urządzenia nadal utrzymują się na marnej wydajności. Gdzieś ktoś testy nawet robił...
Ze starszych też się da wyciągnąć sporo. Przykład mojego Lenovo s10. Tak kernel jest bardzo ważny - przynajmniej wersja 3.1.10. Jednak to tylko jakieś 50 % czynników decydujących o oszczędności. Podstawową przyczyną jest słabe zarządzenie energią na poziomie skryptów Canonical ... zresztą nie tylko Canonical. Widać, ze np. developerzy laptop-tools, a nawet pm-utils nadal nie wykorzystują możliwości, jakie dają kernel od 3.0.0 w górę. Bądź też tylko konfigurują jakiś proces w 50 % nie kończąc go ;P, co skutkuje brakiem realnych wyników.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: Funnykris »

e X t 7 3 pisze:Panowie poczytajcie mój działa ze skryptami i kernelami ... przykładowo mi MSI X370 na baterii 4 komorowej działa - testowo - w trybie idle do ok. 8 h [Kubuntu 12.04], pod Windows to 5.5 h. W czasie normalnej pracy z tekstem, włączone i połączone wiwfi, to pod Kubuntu [moje rozwiązania - kernel w wersji Brazos, APM 1.4.1, wpisy w GRUB, ustawienie usług] działa ok 5 do 5.5 h, pod win 7 to maksimum ok 4 do 4.5 h.

Poniżej screen spod Kubuntu - zużycie energii do 3.88 Watta. Minimalne odnotowane zużycie to ok 3.65 Watta. Jednak aby to uzyskać konieczne są moje rozwiązania + odpowiednio skonfigurowane KDE. Obecnie wszystko co bazuje na GNOME 3 [GNOME Shell, Unity, Cinnamon] się do tego nie nadaje.

Tak przy okazji na baterii 8 komorowej rekord to ok 15.5 h ;)

kubuntu-12.04-64-v19.0-ext73-kernel-APM-redehead

Pozdrawiam
Przyznam, że KDE w trybie deskop (ryb notebook - bleeeeeee) zrobił na mnie spore wrażenie. Estetycznie, konfigurowalnie, dosyć szybko. Ale na netbookach to średnio wydajne rozwiązanie niestety :-x Szczególnie w moim przypadku kiedy mam uruchomiony Automat perkusyjny, programy do obróbki dzwięku, audacity i podobne. Czasami lubię sobie pooglądać dobry film w jakości 720p - w przypadku GMA 3150 środowisko w takiej sytuacji to ważna sprawa :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: e X t 7 3 »

Testowałeś Pan moje rozwiązania ? ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: Funnykris »

e X t 7 3 pisze:Testowałeś Pan moje rozwiązania ? ;).

Pozdrawiam
Przyznam szczerze, że nie mam na to zbyt wiele czasu :(
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: XFCE a oszczędzanie baterii

Post autor: luk1don »

Z oszczędzaniem energii jest podobnie jak w przypadku zwykłego Ubuntu a nawet XFCE powinien być mniej energożerny, bo mniej usług, tak jak np. LXDE również...
Podstawa: wyłączone podświetlenie, włączone tryby oszczędzania energii we wszelkich możliwych urządzeniach (modułach), jak najmniej usług i uruchomionych aplikacji, dysk w trybie idle i jak najmniej wybudzeń dysku, procesor jak najwięcej w trybie conservative, itd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości