Samsung r540 i wysokie temperatury

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

Cześć,

Ostatecznie pozbyłem się już win :) Nowe ubuntu w działaniu jest bardzo fajne i przyjemne.
Jest tylko jeden mankament.
Maszyna moja ciągle jest nagrzana, nawet wtedy gdy użycie procesora jest poniżej 10%.
W pierwszej kolejności podejrzewałem kartę graficzną i zainstalowałem sterowniki legacy (tylko to było dostepne dla mojej maszyny, nie instalowały się z domyślnymi ubuntu).
Nie wydaje mi się, żeby pomysł z zabawą napięciami na procesorze był udany dlateg ostaram się tego unikać.
Pod windowsem nie zdarzało mi się coś takiego, a teraz w zasadzie laptop może za grzejnik działać w domu :)
Samsung tools nic mi nie pomogły.
Czy możecie podpowiedzieć co jeszcze mogę zrobić w tej sprawie?

Z góry dziekuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: brezniew »

Zapomniałeś o konkretach. Gdzie jest konfiguracja komputera? Jaka wersja systemu?
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

Przepraszam za brak konkretów.

Konfiguracja jak poniżej:

Kod: Zaznacz cały

-Computer-
Processor		: 2x Intel(R) Pentium(R) CPU        P6000  @ 1.87GHz
Memory		: 2995MB (1711MB used)
Operating System		: Ubuntu 12.10
-Display-
Resolution		: 1366x768 pixels
OpenGL Renderer		: Unknown
X11 Vendor		: The X.Org Foundation
-Multimedia-
Audio Adapter		: HDA-Intel - HDA Intel
Audio Adapter		: HDA-Intel - HDA ATI HDMI
-Input Devices-
 Lid Switch
 Power Button
 Sleep Button
 Power Button
 AT Translated Set 2 keyboard
 Video Bus
 HDA Intel Mic
 HDA Intel Headphone
 USB 2.0 PC Camera
 ETPS/2 Elantech Touchpad
 HDA ATI HDMI HDMI/DP,pcm		: 3=
-SCSI Disks-
ATA SAMSUNG HM321HI
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C

Kod: Zaznacz cały

-PCI Devices-
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
PCI bridge		: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02) (prog-if 00 [Normal decode])
USB controller		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05) (prog-if 20 [EHCI])
Audio device		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
PCI bridge		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 3 (rev 05) (prog-if 00 [Normal decode])
PCI bridge		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 4 (rev 05) (prog-if 00 [Normal decode])
USB controller		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05) (prog-if 20 [EHCI])
PCI bridge		: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5) (prog-if 01 [Subtractive decode])
ISA bridge		: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
SATA controller		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05) (prog-if 01 [AHCI 1.0])
SMBus		: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
VGA compatible controller		: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710 [Mobility Radeon HD 4500/5100 Series] (prog-if 00 [VGA controller])
Audio device		: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD 4000 series]
Network controller		: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
Ethernet controller		: Marvell Technology Group Ltd. 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
Host bridge		: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
Podejrzewam, że problem dotyczy obsługi karty graficznej albo/oraz procesora, ponieważ mam wrażenie że jedno i drugie się bardzo nagrzewa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: brezniew »

W jaki sposób instalowałeś sterowniki do karty graficznej?
viewtopic.php?f=149&t=162285
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

brezniew pisze:W jaki sposób instalowałeś sterowniki do karty graficznej?
viewtopic.php?f=149&t=162285
Dziękuję za wskazówkę. Niestety właśnie w ten sposób zainstalowałem sterowniki.
Temperatura obudowy w okolicach karty graficznej jest nadal wyższa niż w przypadku windowsa. Zastanawiam się z czego to może wynikać, że przy takim samym obciążeniu maszyny temperatury są wyższe (procesor również ale nieznacznie)
MMB
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2005, 23:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: MMB »

Dodatkowym czynnikiem który może podwyższać Ci temperaturę jest nadmierna praca dysku twardego.

Jakiej wielkości masz partycję SWAP? Przy 3GB RAM'u nie tworzył bym SWAP'a większego niż 256 lub 512MB. Jak SWAP jest większy to system go niestety używa a dysk jest zdecydowanie wolniejszy niż ram. Poza tym sczytuje te dane z dysku, który pracuje - chociaż Ty celowo go nie używasz - a dyski też się grzeją (niektóre nawet bardzo).

Niestety Ubuntu w trybie instalacji automatycznej tworzy moim zdaniem za dużego SWAP'a testowałem tryb automatyczny u mnie przy 2GB RAM’u i Stworzyło 2GB SWAP'a (!) Pomimo dołożenia po instalacji kolejnych 2GB RAM’u swap nadal jest przez system używany (w mniejszym stopniu, ale zawsze) Przy kolejnej instalacji na słabszym komputerze ustawiłem z ręki SWAP’a na 512MB (przy 3GB RAM'u) i czuję większy komfort pracy.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: e X t 7 3 »

Jka już w innym poście pisałem - kwestia ACPI i zarządzania energią ;) ... zapraszam do działu z moimi kernelami -> kernele e X t 7 3. Tu polecam zapoznanie sie z watkami - skrypty, kernele, i instalator graficzny - jako podstawa ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

Dziękuję. Próbowałem z jądrem w wersji stabilnej (powinienem eksperymentować z testowymi?). Niestety temperatury na grafice są 5-10 st. wyższe pod ubuntu niż pod win.
Znalazłem nawet soft grzebiący w BIOS'ie grafiki ale niestety coś nie chce zaciągnąć mojego BIOSU żeby wprowadzić w nim zmiany.
Jestem ponownie w kropce. Z tego co dowiedziałem się na sieci, dla radeona 4500 wsparcie dobiegło do końca.
Ktoś na sieci wspominał również o temperaturach wyższych pod linuxem. Niestety ale chyba jestem skazany na gotowanie laptopa ale przekazanie go w spadku rodzinie do pracy pod windowsem i zakup nowszej maszyny.

Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pomysły, będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: Ironclad »

U mnie też tak jest, że na Linux'ie mam wyższe temperatury karty graficznej. Mam laptopa z ATI Mobility Radeon HD4650 i na Windows 7 czy 8 mogłem za pomocą ATI Tray Tools obniżyć zegary w trybie 2D i napięcia z 0,9V na 0,7V, skutkowało to obniżeniem temperatury o kilka 'C i mniejszym poborem energi również o kilka W. Na Linux'a nie ma odpowiedniego oprogramowania, które pozwoliłoby na takie modyfikację, wygląda to tak, że na np. Ubuntu 12.10 temperatura grafiki w trybie 2D w pulpicie oscyluje w okolicy 58'C, podczas gdy na Windows 8 ok. 51'C przy identycznej temperaturze pokojowej, objawia się to częstszym uruchamianiem wentylatora, co jak co, ale na Windows 8 u mnie laptop jest cichszy i chłodniejszy.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem tak win 8 wcale nie jest lepszy, a po 6 miesięcznych testach mogę stwierdzić, że o wiele gorszy ;). Jednak aby Ubuntu/Kubuntu zarządzało prawidłowo energia trzeba przedsięwziąć określone kroki. Przykładowo mój MSi X370 pod AMD APU E-350 w przypadku pracy na baterii jest chłodny, a wręcz zimny [podaje temperaurę ok 40-50 st. C, ale wiem, że sensory znaczenie zawyżają = komputer jest po prostu zimny]. Po wyłączeniu dysku nie słychać praktycznie nic - aby usłyszeć "jałowy" bieg wentylatora trzeba przystawić ucho do wylotu powietrza. Tu stosuje: mój kenel brazos obecnie v21.4, oraz moje skrypty APM i cpufreqd + wpisy w grub.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: Ironclad »

e X t 7 3 pisze:Tu stosuje: mój kenel brazos obecnie v21.4, oraz moje skrypty APM i cpufreqd + wpisy w grub.

Pozdrawiam
Oczywiście ja również stosuję twój kernel 21.4, skrypty APM i cpufreq oraz wpisy w grub i działa to całkiem fajnie, jednak nigdy nie osiągnę tego co na Windows, chyba, że napiszesz dla mnie taki skrypt lub program, którym mógłbym utworzyć sobie profile 2D i 3D karty graficznej przy starcie i na stałe bo o to tu się rozchodzi :ligt: , takich programów mi brakuje. Na Linux'ie nie gram, lub sporadycznie, fajnie gdybym mógł sobie obniżyć zegary grafiki trybu 2D o np. 100Mhz zaowocowało by to niższymi temperaturami, nie chodzi o procesor bo on działa tak samo jak pod Windows, tylko i grafika i procesor są chłodzone jednym wentylatorem i jeśli nie mogę obniżyć zegarów grafiki tak jak pod Windows to i temperatura całego laptopa wzrasta jak i wentylator częściej się uruchamia.

Dodam, że jednak Windows 8 jest lepszy pod względem zarządzania energią i zasobami, wiem co piszę bo mam oba systemy, mam też porównanie do Windows 7, którego również mam i W8 też jest lepszy od niego, jednak potężne zastępy inżynierów i programistów oraz ogromny budżet robi różnicę. Na Windows 8, laptop w pulpicie w idle bierze ok 4-6W mniej niżeli Ubuntu 12.10 i inne a w przenośnym to jest różnica.

I nie jest tak, że wolę Windows czu Linux, dla mnie to wygląda to tak, że "jeśli nie popracujesz na czymś dłużej niż kilkadziesiąt minut, to powielasz zasłyszane stereotypy". Moim zdaniem, trzeba nauczyć się każdego systemu i go wykorzystać, ja dostrzegam i dobre i złe strony obu systemów i każdy wykorzystuje wg własnych potrzeb. Zatwardziały "Łindowsiarz" ma klapki na oczach, nigdy nie dostrzeże zalet Linux'a a wręcz będzie go on przerażał, natomiast użytkownik kilku systemów zawsze dostrzeże to coś lepszego i to wykorzysta.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 06 gru 2012, 19:24 przez Ironclad, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: e X t 7 3 »

Jeśli chcesz mieć Waść cicho na zasilaniu sieciowym odinstaluj cpufreqd [niestety kosztem responsywności systemu - choć nie zawsze] - z instalatora [NeteXt`73].

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

Ironclad pisze:
Oczywiście ja również stosuję twój kernel 21.4, skrypty APM i cpufreq oraz wpisy w grub i działa to całkiem fajnie,

Czy mogę prosić Ciebie o wrzucenie tutaj wpisów z grub'a?
Chętnie ustawię tak samo u siebie i sprawdzę czy to wpłynie pozytywnie.
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: Ironclad »

janko20 pisze:
Ironclad pisze:
Oczywiście ja również stosuję twój kernel 21.4, skrypty APM i cpufreq oraz wpisy w grub i działa to całkiem fajnie,

Czy mogę prosić Ciebie o wrzucenie tutaj wpisów z grub'a?
Chętnie ustawię tak samo u siebie i sprawdzę czy to wpłynie pozytywnie.
Potrzebne wpisy znajdziesz w tym temacie viewtopic.php?f=216&t=140724 oraz w ostatnim instalatorze kerneli eXt73.
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

Dziękuję za wasz czas i podpowiedzi.
Ostatecznie sytuacja zdaje się być opanowana.
Zainstalowałem sterowniki legacy. Doinstalowałem jądro 21.4 (mega zasługa ext73), dodałem skypty bez cpufreq'a. Grafika, nawet jeśli jest cieplejsza niż pod windowsem, to tylko nieznacznie.

Wymieniłem też dysk na ssd i ... jestem zachwycony :) Nie muszę już zmienić laptopa - na to przynajmniej wychodzi.
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: Ironclad »

No to super, że opanowałeś sytuację. Ja również jestem zadowolony ze swojego leciwego bądź co bądź laptopa i chętnie przygarnąłbym dysk SSD, jednak na tę chwilę budżet mi na to nie pozwala. Wielkie dzięki należy się eXt73 za jego pracę przy kernelach i skrypty, jednak Win8 lepiej sobie radzi i nie obciąża tak jak Ubuntu.
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

Niestety po reinstalacji na xubuntu temat powrócił. Co gorsze nie mogę instalatorem uruchomić dodania jądra z ramienia e X t 7 3.

@e X t 7 3 czy dostępne są starsze jądra? Kiedyś problem miałem taki, że temperatury były fajne na jednym jądrze ale na innym, nowszym już niekoniecznie, a czasami wręcz system nie wstawał (tak jak teraz) i jest to związane z kartą graficzną.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: e X t 7 3 »

janko20 pisze:Niestety po reinstalacji na xubuntu temat powrócił. Co gorsze nie mogę instalatorem uruchomić dodania jądra z ramienia e X t 7 3.

@e X t 7 3 czy dostępne są starsze jądra? Kiedyś problem miałem taki, że temperatury były fajne na jednym jądrze ale na innym, nowszym już niekoniecznie, a czasami wręcz system nie wstawał (tak jak teraz) i jest to związane z kartą graficzną.
Zobaczymy, jak będzie na wersji v26.6 - w tym tygodniu myślę udostępnię.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
janko20
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:18

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: janko20 »

e X t 7 3 pisze: Zobaczymy, jak będzie na wersji v26.6 - w tym tygodniu myślę udostępnię.

Pozdrawiam
@e X t 7 3
Czy myślisz, że problem z temperaturami może się nasilić albo być nie do rozwiązania w wersji 14.04?

BTW: chciałbym obejrzeć opartą o ubuntu dystrybucję elementary os. Czy mogę liczyć po cichu na to, że Netext73 będzie śmigał także tam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Samsung r540 i wysokie temperatury

Post autor: e X t 7 3 »

Nie jestem na 100 % pewien - ale myślę, że nie powinno być problemu. Odnośnie 14.04 ... myślę,z e to bezie bardzo udana edycja i tu będzie tylko lepiej. Obecnie moje kernel z linii v29.x zapewniają świetne wyniki [w połączeniu z APM, microcode/firmware, wpisami w grub] - jak poniżej, a pod kernelami v30.x i v31.x już wiem, ze może być tylko lepiej ;)

Kernele v29.x już są

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości