nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Lexander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2015, 23:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Lexander »

Witajcie,
mam Samsunga Ativ-booka 7 z zainstalowanym Ubuntu 15.04. Działa mi wszystko poza regulacją podświetlenia. Przeszukiwałem internet, stosowałem się do różnych wskazówek, bezskutecznie. Instalacja Samsung-tools naprawiła niedziałające przyciski fn, jedynie ten od podświetlenia klawiatury wyświetla cały czas na ekranie pełną wartość i nie da się jej zmienić żadnym z obu przycisków (a klawiatura podświetla się tylko jak jest ciemno w pokoju. Przyciski od podświetlenia ekranu działają, system wyświetla na ekranie różne wartości podświetlenia, jednak w praktyce cały czas jest ono na 100%. Zejście na pasku jasności do zera wyłącza podświetlenie całkowicie.
Co powinienem zrobić, żeby działała mi regulacja podświetlenia ekranu w moim Samsungu?
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Arkosake »

Po pierwsze to zawsze podawaj konfiguracje komputera, a gdy problem jest z obrazem / ekranem, wręcz musisz wskazać jaką kartę graficzną posiadasz. Nazwa laptopa nie wskazuję dokładnie co się w nim znajduję.

Po drugie problemy z jasnością ekranu najczęściej związane są z interfejsem ACPI odpowiedzialnym za zarządzanie energią. Możesz spróbować edycji GRUB-a :

Najpierw dla bezpieczeństwa kopia zapasowa :

Kod: Zaznacz cały

sudo cp /etc/default/grub /var/backups/grub-oryginał

w razie potrzeby przywrócenia wydajesz polecenie :

Kod: Zaznacz cały

sudo mv /var/backups/grub-oryginał /etc/default/grub
Teraz edycja :
Otwierasz plik który, trzeba skonfigurować :

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/default/grub

odnajdujesz linijkę :

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

i zamieniasz aby wyglądała tak :

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_osi=Linux video.use_native_backlight=1"
Zapisz, zamknij i na koniec :

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
Lexander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2015, 23:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Lexander »

Niestety, nie pomogło, nic się nie zmieniło.
Według specyfikacji mam Intel HD Graphics 4000, chociaż na obudowie jest naklejka "Radeon Graphics".

W ustawieniach sterowników widzę, że system wykrywa tylko AMD Radeon HD 8730M.
Jak wpiszę w konsolę ls /sys/class/backlight, to dostaję tylko jeden wynik: intel_backlight.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: igotit4free »

Wynik

Kod: Zaznacz cały

lspci -k
Jakie sterowniki dla grafiki instalowałeś?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Lexander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2015, 23:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Lexander »

Kod: Zaznacz cały

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: ivb_uncore
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
	Kernel driver in use: pcieport
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: i915
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: xhci_hcd
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: mei_me
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: ehci-pci
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: snd_hda_intel
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
	Kernel driver in use: pcieport
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
	Kernel driver in use: pcieport
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: ehci-pci
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: lpc_ich
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: ahci
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M] (rev ff)
	Kernel driver in use: radeon
02:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Advanced-N 6235 (rev 24)
	Subsystem: Intel Corporation Centrino Advanced-N 6235 AGN
	Kernel driver in use: iwlwifi
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
	Subsystem: Samsung Electronics Co Ltd Device c0e8
	Kernel driver in use: r8169
Sterowniki intela zainstalowałem oficjalnym intelowskim narzędziem. Sam wykrył i zainstalował co trzeba, nie dzielił się z użytkownikiem tym, co robi.
W zakładce "dodatkowe sterowniki" w ustawieniach mam widoczną tylko grafę AMD i do wyboru 3 sterowniki, w tym dwa własnościowe.

Byłoby super, jakby system rozpoznawał obie karty i pozwalał na ręczne przełączanie się między nimi.
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Arkosake »

System rozpoznał obydwie karty, ale nie masz zainstalowanych sterowników. Te dostępne w repozytorium są dość stare więc polecam pobrać je z tej strony : http://support.amd.com/en-us/download. Co do instalacji, chyba najprostsza metoda jaka istnieje https://youtu.be/evqpassbyqA?t=30s. Po instalacji w programie Catalyst Control Center, będziesz miał wybór z jakiego układu graficznego chcesz korzystać. Dodatkowo problemy z podświetlaniem ekranu powinny się skończyć.
Lexander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2015, 23:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Lexander »

zainstalowałem sterownik. Ściągnąłem go przy użyciu tego formularza na stronie podanej przez @Arkosake. Wybrałem notebooks -> AMD -> Radeon HD -> HD8XXXM -> ubuntu64. Zainstalowałem przez centrum oprogramowania ubuntu, uruchomiłem komputer ponownie. GUI już się nie włączyło, jedynie konsola. Zainstalowałem linuksa ponownie, zainstalowałem też sterowniki do AMD poprzez ustawienia -> oprogramowanie -> dodatkowe sterowniki. Regulacja podświetlenia klawiatury działa i działała przed instalacją sterownika, natomiast regulacja podświetlenia ekranu nie działa dalej. Można przynajmniej wybrać której karty się używa, niestety żadna z obu nie pozwala na regulację tego podświetlenia. Za to w biosie owa regulacja działa.
Jakiś bezpieczny sposób na zaktualizowanie sterownika?
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: nie działa regulacja podświetlenia - Samsung ativ book 7

Post autor: Arkosake »

Nie trzeba było robić reinstalacji tylko sterowniki wyrzucić ale to tak na przyszłość. Po za tym osobiście nigdy nie instalowałem sterowników z gotowych paczek binarnych (czytaj nie wiem czy to ma prawo zadziałać), dlatego też podałem link do filmu na którym człowiek opisuje dość jasno jak zainstalować je w GUI z pliku .run. Szczerze to pomału kończą mi się pomysły, ale wróćmy do pierwszego pomysłu czyli edycji GRUB-a. Tym razem w tym samym miejscy zamień na taką linijkę :

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_backlight=vendor"

Jeżeli to nie zadziała to :

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force"
Oczywiście za każdym razem trzeba odświeżyć ustawienia poleceniem :

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
i zresetować komputer.
Te ustawienia są w na tyle bezpieczne że nie powinno być problemu ze startem w GUI, ale kopie zapasową na wszelki wypadek mniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości