Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
JPC

Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Post autor: JPC »

Gdy uruchamiam laptopa (Dell inspiron 5558) to chwilę po wyjściu z Grub słychać przez jakieś 2 sekundy 'pierdzenie' z podłączonych głośników. Po zalogowaniu nie mam w ogóle dźwięku, muszę odłączyć i podłączyć ponownie głośniki wtedy już jest wszystko ok. Przy wyłączaniu laptopa znowu jest słyszalny ten dźwięk.

Gdy odpalam laptopa bez podłączonych głośników wszystko jest w jak najlepszym porządku (zero pierdzeń).

Pod windowsem nie ma tego problemu.

Walczę z tym już od kilku tygodni i po prostu wymiękam, to jest tak absurdalne, że brak mi słów. Ponoć ma to związek z oszczędzaniem energii (system wyłącza nieużywaną kartę dźwiękową, ale to przecież bez sensu, czemu niby przez to pierdzi..). Internet pełen jest pytań o ten problem, ale żadne rozwiązanie nie chce mi zadziałać.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Post autor: mario_7 »

Jaką masz kartę dźwiękową i czego już próbowałeś aby naprawić ten problem?
JPC

Re: Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Post autor: JPC »

wynik lspci:
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Broadwell-U Audio Controller (rev 09)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller (rev 03)

Czego próbowałem? Dziesiątki sposobów, wszystko co znalazłem w necie. Nie jestem teraz w stanie pokazać wszystkiego. W necie są setki postów o tym problemie i najwyraźniej canonical ma to gdzieś, w sumie to nie wiem czyja to wina bo na manjaro jest ten sam problem, nie ważne, ważne że nie działa.

Ogólnie nawet już nie liczę na rozwiązanie tego problemu.. bo jak ktoś ma mi niby pomóc w problemie który ma już kilka lat? Gdzieś w sterownikach jest błąd i każdy ma to gdzieś. Dlatego linux się nie nadaje na desktop, tylko windows 10 mnie trzyma przy linuksie :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Post autor: mario_7 »

Ręce opadają po przeczytaniu takich postów...
Swoje żale kieruj do producenta sprzętu, bo tylko i wyłącznie on jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy. To on posiada wszystkie informacje niezbędne do napisania poprawnego sterownika.

Zaś co do samego błędu - podaj wynik skryptu alsainfo oraz podaj linki do zgłoszonych błędów, które są powiązane z twoim problemem.
JPC

Re: Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Post autor: JPC »

Mnie jako użytkownika nie obchodzi czyja to wina. Społeczność linuksowa musi w końcu to zrozumieć, jeśli chce żeby linux zaczął w końcu coś znaczyć na desktopie.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pierdzenie z zewnętrznych głośników przy włączaniu i wyłączaniu systemu

Post autor: mario_7 »

Gdy kupujesz komputer i coś nie działa, to do kogo się zwracasz?
Do społeczności użytkowników tego komputera? Do Microsoftu? Do społeczności użytkowników Windowsa?
Czy może jednak do producenta?

Tutaj jest tak samo.
Co ma społeczność do tego, że tobie nie działa sprzęt, o którego wsparcie powinien dbać producent?
Społeczność i tak staje na uszach, żeby poprawiać sytuację, ale czasem się nie da...

Także to ty musisz zrozumieć o co w tym chodzi...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości