dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
dell xps 13
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:02
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Post autor: dell xps 13 »

witam
trochę się pogubiłem, co wynika z mojej niewiedzy :-D
mam della xps 13 z procesorem i5 8gb ram i chcę zainstalować sobie ubuntu obok win 10
którą wersję mam wybrać,
chodzi o to żeby system był 64 bit ?

albo inaczej
czy ten system -Ubuntu 16.04.1 LTS - https://www.ubuntu.com/download/desktop jest odpowiedni do mojego procesora itd? czy to jest system 64 bit?

dzięki za szybką odpowiedż :clap:
EDIT
ściągam z torrentów tą wersję Ubuntu 16.04.1 Desktop (64-bit) › tylko tam jest dopisek że to jest "desktop-amd64iso" czy to znaczy, że jest to dla procesorów amd czy ogólnie też dla procesorów intel?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Post autor: Tomfoc »

Dla intelowskich procków też. Ściągaj i instaluj.
dell xps 13
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:02
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Post autor: dell xps 13 »

ok,
tylko historia polega na tym, że nie mogę zainstalować ,
mam partycję na dysku przygotowaną 30 gb,
rozpoczyna się instalacja z usb, daję zainstaluj, pyta o połączenie z netem, klikam nie łącz, daję naprzód, a tam komunikat, że na dysku nie ma wystarczająco dużo miejsca , wymagane minimum 8,5 gb, a u mnie jest tylko 8,
WHY?

Mam wyłączony szybki star windows itd itd,
z tego co wiem powinno być jakieś pytanie jaki rodzaj instalacji chcę wybrać, a tu nic, od razu że za mało miejsca
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Post autor: Tomfoc »

Jak już odpalisz kompa z przygotowanego obrazu iso, sprawdź w programie gparted jak wygląda podział dysku na partycje - najlepiej daj na forum zrzut ekranu. Druga rzecz - dlaczego nie chcesz połączenia z netem? Połączenie z siecią pozwoli instalatorowi pobrać pobrać polskie pakiety językowe - po instalacji masz system w pełni spolszczony.
jazz70
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 21 lip 2008, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Post autor: jazz70 »

najprawdopodobniej problem polega na tym , że nie wskazałeś instalatorowi partycji na której chcesz mieć linuxa. Nie bardzo wiemy ( i instalator też ) co znaczy "mam partycję na dysku przygotowaną 30 gb" . Instalator najprawdopodobniej próbuje zainstalować Twój system w jakiejś resztce wolnego miejsca i sam powiedziałeś że potrzeba 8,5 , a u Ciebie jest tylko 8 Gb. Tak "z czapki " nie pamiętam ekranów instalatora. Tak jak pisał Tomfoc podaj jak wyglądają partycje. Jeszcze raz mówię, że nie wskazałeś instalatorowi miejsca/partycji w której ma instalować. Szukaj instrukcji/poradników jak instalować system.

Obraz z amd64 w nazwie to obraz dla wszystkich komputerów 64 bitowych, czyli Intela też.
dell xps 13
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:02
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: dell xps 13 jakie ubuntu wybrać?

Post autor: dell xps 13 »

historia wygląda tak, że odpalam instalację Ubuntu z pena, dochodzę do ekranu gdzie trzeba wybrać czy połączyć sie z internetem czy nie, kiedy zaznaczę połącz z tą siecią, i dalej klikam połącz, instalagor nie chce się połączyć z wifi,
aby przejść dalej, muszę kliknąć nie łącż teraz z siecią wifi, wtedy mogę przejść dalej, idostaję taki o to komunikat jak na zdjęciu poniżej http://i172.photobucket.com/albums/w10/ ... naod7x.jpg

podział dysku jak na zdjęciu poniżej , mam 50,98GB nieprydzielonego wolnego miejsca,
próbowałem również instalację w momęcie kiedy ta partycja była sformatowana w sys plików NTFS, i dalej to samo, ciągle ten sam komunikat o niewystarczającej ilości wolnego miejca
http://i172.photobucket.com/albums/w10/ ... kofzbe.jpg

podpowie ktoś co robię źle?

EDIT

mógłbym prosić moderatów o przeniesienie teamtu d odpowiedniego działu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości