Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
dimmy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2011, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: dimmy »

witam,
Mam poważny problem z nowym dellem Vostro 3568. Chcieliśmy na nim Ubuntu 14.04 LTS 32. Zaznaczyliśmy, że będziemy na nim używać Ubuntu. Niestety, po problemach związanych z instalacją na UEFI, udało się wreszcie zainstalować Ubuntu, lecz włączeniu komputera mimo pobrania wszystkich dostępnych aktualizacji, + update kernela, nie działa WiFi, dźwięk, nie mogę podłączyć przez "palucha" Aero, zamiast hibernacji komputer się już nie włączy ponownie, mam wrażenie, że karta graficzna nie działa poprawnie i od czasu do czasu kursor myszki się zawiesza.
Ja nie wymagam super rzeczy, ale muszę korzystać z WiFi, mieć dźwięk i podstawowe funkcje w komputerze.
Próbowałam robić wszystko, co w internetach, żeby WiFi zadziałało, nie działa nadal. System (aktualizacja) nie wykrywa żadnych sterowników własnościowych.

Czekam na odpowiedź z della o źródła jakichkolwiek sterowników, ale może ktoś z Was może mi jakoś pomóc?
Jeśli nie, będziemy musieli oddać komputer i kupić inny bardziej przystępny Ubuntu..
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: mario_7 »

Jeśli chcesz UEFI, to koniecznie system 64 bitowy.

Ponadto lepiej sprawdzić wersję 16.04 - nowszy kernel i sterowniki dają większą szansę na działanie sprzętu.
Zwłaszcza jeśli to nowy sprzęt - wtedy instalacja starszej wersji w ogóle mija się z celem.
dimmy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2011, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: dimmy »

Dziękuję ze się odezwałeś!
Chciałam najnowszego ubuntu 16.04 zwłaszcza że ma wsparcie lts, ale nie mogłam znaleźć języka polskiego. Komputer obsługiwać będzie osoba która nie zna angielskiego wiec to go dyskwalifikuje..
Nie wiem kiedy pojawi się polska wersja ale komputer potrzebuję na dniach do pracy a dalej kombinuję i jest bezużyteczny :(
Pół internetów przeszukalam i dalej nic nie działa. Nie wykrywa żadnych sterowników własnościowych a jak próbuję ręcznie to odrzuca :/

Masz moze jakiś pomysł? Bo moja desperacja siega zenitu....
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: Tomfoc »

O jakiej polskiej wersji mówisz? Każde Ubuntu jest dobrze spolszczone a w czasie instalowania pobierane są dodatkowe pakiety z językiem polskim. Pobierz obraz iso Ubuntu 16.04 albo 16.10, nagraj go na nośnik instalacyjny (płyta albo pendrive) i uruchom z niego kompa. Zaraz po odpaleniu systemu dowiesz się, czy wykrywa wi-fi.
dimmy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2011, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: dimmy »

Podasz linka do spolszczonej wersji Ubuntu 16.04 lts pl 64?
Zawsze korzystałam stąd: http://ubuntu.pl/pobierz/ ale tam jest tylko 14.04
teraz znalazłam jedynie to:
http://ubuntu.pl.malavida.com/d4110-sci ... atis-linux Czy to bezpieczne źródło?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: Tomfoc »

Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: mario_7 »

Wersja ze strony http://ubuntu.com jest jak najbardziej w języku polskim - spolszczenie zostanie pobrane automatycznie podczas instalacji (jeśli będzie dostępne połączenie z internetem), albo można je zainstalować później z poziomu ustawień systemu.

Nasza spolszczona wersja ma po prostu pakiety z językiem polskim zainstalowane od nowości, ale niczym się one nie różnią od tego, co w oryginalnej wersji można zainstalować z poziomu ustawień systemu.

Bezpieczny link do obrazu iso: http://releases.ubuntu.com/16.04.1/ubun ... -amd64.iso

Sęk w tym, ze jeśli masz nowy komputer to starsza wersja Ubuntu może mieć problemy z pełnym wsparciem dla nowego sprzętu. Pewnie dałoby się to naprawić, ale po co kombinować, jeśli może to po prostu zadziałać na nowszej wersji.
dimmy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2011, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: dimmy »

Wreszcie jakieś światełko w tunelu i dobra dusza :) Wielkie dzięki!!! Właśnie pobieram ze źródła mario_7. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Moje problemy wynikają po prostu stąd, że na moich starszych komputerach wszędzie jest 12.04 i bardzo mi [i im ;) ] z tym dobrze. Zaś nie jestem na bieżąco bo nie jestem informatykiem a plastykiem - jestem wierną fanką Ubuntu od mojej pierwszej wersji z nr 10 <3 i wybieram dalej bo bardzo mi się podoba mi się jego idea.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: mario_7 »

Jeśli chodzi o wsparcie Ubuntu 16.04 dla tego laptopa, to nie powinno być źle: https://certification.ubuntu.com/hardware/201606-22528/ :)
dimmy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2011, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Dell vostro 3568 z Ubuntu14.04 nie działa wifi, dźwięk i hibernacja

Post autor: dimmy »

mario_7 dzięki! Po instalacji ubuntu 16.04 z twojego linku działa wszystko. Na "świeżo" po instalacji działało większość rzeczy, występował jedynie brak dźwięku i mimo wybrania przy instalacji a później pobrania języka polskiego system był w języku angielskim, ale wystarczyła aktualizacja systemowa a z językiem poradziłam sobie przy pomocy tego linku:
viewtopic.php?f=133&t=175589&p=995028&h ... go#p995028

Refleksje: Uefi nie współpracuje z moim komputerem. Pozostało mi jedynie wyłączenie go w biosie i system jest.
Przynajmniej w moim przypadku dell vostro 3568 NIE JEST kompatybilny z Ubuntu 14.04 niestety.. Szkoda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości