Zmiana karty graficznej na Lenovo Y510P.

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
Nayunami
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 05 sty 2017, 21:30
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Polska

Zmiana karty graficznej na Lenovo Y510P.

Post autor: Nayunami »

Witam, mam pewien problem. Już kilka razy próbowałam przenieść się na Linuxa lecz zawsze kończyło się tym samym, że wracałam z powrotem na Windowsa. Działo się tak ponieważ nie mogłam poradzić sobie ze zmianą używanej karty graficznej w moim laptopie. Domyślnie używana jest zintegrowana i pomimo, że próbowałam ją zmienić tak jak było w poradnikach to u mnie jak zawsze musiał wyskoczyć jakiś błąd. Zamierzam prawdopodobnie jutro zainstalować Ubuntu. No właśnie tylko które, bo tego też nigdy nie wiedziałam. Ubuntu 16.04.1 LTS czy Ubuntu 16.10. Podobno LTS jest lepsze ze względu na to, że jest dłużej wspierane i nie wiem czy to prawda - jest stabilniejsze.

Dodatkowo słyszałam, że antywirus nie jest potrzebny. Czy to prawda? A jeśli tak to dlaczego? Czyżby Linux miał go już na starcie wbudowanego? Bo ja zawsze instalowałam na wszelki wypadek. Druga sprawa to co ze sterownikami. Niby są instalowane razem z systemem ale jeśli chodzi o dźwięk to nie wydaje mi się, ponieważ brzmi tandetnie. Pytam, ponieważ moje wszystkie podejścia do Linuxa były takie testowe. Zawsze czułam, że coś źle i nie pokolei zrobiłam i miałam pełno błędów. Ostatecznie rzucałam to i wracałam na Windowsa.

Wiem, że odchodzę od tematu i jeśli będzie trzeba to założę nowy temat ale męczy mnie też jedno pytanie. Parę lat temu używałam programu Wine lecz teraz zmienił się na PlayOnLinux, prawda? Kiedyś można było instalować wszystko co popadnie a teraz z tego co pamiętam można instalować jedynie rzeczy z listy. Dobrze mi się wydaje, czy coś przeoczyłam?

Pozdrawiam,
Monika
Awatar użytkownika
kruk9023
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 03 lip 2016, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Zmiana karty graficznej na Lenovo Y510P.

Post autor: kruk9023 »

Witam, jeżeli chodzi o karte graficzną to prawdopodobnie blokuje ją Secure Boot jeżeli zainstalowałaś system w trybie EFI. Miałem ten sam problem z kartą graficzną w moim lenovo :) Chcesz zainstalować ubuntu obok Windows ? Jeżeli chodzi o wersje ubuntu to 16.04 lts powinno być dla ciebie optymalne. Antyvirus nie jest potrzebny, oczywiście trzeba uważać , jeżeli instaluje się różne paczki, pakiety z nieznanych źródeł to istnieje ryzyko, że możemy "załapać" wirusa, więc lepiej instalować programy z oficjalnego repo. Program Wine nie zmienił się na PlayOnLinux , możesz mieć oba te programy lub tylko Wine. Za pomocą PlayOnLinux uruchomiłem wiele programów i gier, także tych spoza listy ,tylko wymagało to poświęcenia troche czasu i chęci, bo wiedzy i umiejętności mam niewiele ;p też jestem od niedawna użytkownikiem Linuxa i jestem zachwycony możliwościami tego systemu. Zdarzają się problemy, ale zawsze można je jakoś sensownie rozwiązać.
Awatar użytkownika
Nayunami
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 05 sty 2017, 21:30
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana karty graficznej na Lenovo Y510P.

Post autor: Nayunami »

Dzięki za odpowiedź. Tym razem nie było żadnych problemów ze zmianą karty graficznej i wszystko działa. Problem pojawia się natomiast przy korzystaniu z PlayOnLinux czy też Wine. Ale to już założę nowy temat w innym dziale.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiana karty graficznej na Lenovo Y510P.

Post autor: e X t 7 3 »

Masz Nvidę tak ? zainstaluj Nasz NeteXt'73 - wybierz sterownik nvidi, a netext zadba o instalacje odpowiednich komponentów - jak juz to zrobisz i zainstalujesz sterowniki [jeden z moich buildów], kernel [jedna z wersji Standard lub Premium] i kolejno mój APM, firmware, ustawienia Grub - napisz, a powiem co dalej zrobić ... ta karta powinna nafruwać ... zobacz jak dziła moja 840M + ultra mobilny 5200u:

Dying Light Linux native 1600x900 high/high/high - Asus UX303LN

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zmiana karty graficznej na Lenovo Y510P.

Post autor: Foka0111 »

Sprobuj moze Kubuntu.
Ma interfejs bardziej przypominajacy ten,ktory juz znasz w Windows.Ubuntu korzysta z Unity i moze ci sie wydac dziwny.
Pod Wine (musisz dodac repozytorium zeby miec najnowsze wydania) uruchomisz sporo rzeczy jak chocby imgburn.exe.
Zapominasz o antywirusie, defragmentacji partycji dyskowych, czyszczeniu rejestru sys.
Wchodzenie na zarazone strony nie rozwali ci systemu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości