[Solved]Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

[Solved]Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Następny Acer, z którym walczę. Padł stary laptop mojej latorośli, nabyłam następnego Acera (o swoim pisałam nie tak dawno, tu wszystko działa). Ten Acer jest deczko nowszy, w związku z tym w BIOS jest tylko EFI, ale udało mi się usunąć Win10 i zainstalować Ubuntu 16.04.
Natomiast od początku nie mam możliwości wyłączenia lapka inaczej, jak przyciskiem. Nie reaguje na kliknięcie na obrazek "wyłącz", nie reaguje na power_off. Zamykanie zatrzymuje się na splash, na trzeciej, czwartej kropce.
Szukałam w sieci, ale w tym BIOS nie ma czegoś takiego, jak optymalne ustawienia, nie jestem całkiem pewna, czy kliknięcie w przycisk przywracający ustawienia fabryczne nie zniszczy całej instalacji, bo aż tak to ja się nie znam. W BIOS mam wyłączone Secure boot, żeby to wyłączyć, to musiałam ustanowić hasło.
Dopisanie do gruba parametru

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=force apm=power_off"
nic nie zmieniło.
Wiem, że jeden wątek - jeden problem, ale może komuś coś nasunie, mam od początku info o błędzie systemu, ale nie da się tego wysłać, ponieważ plik od połowy jest nieczytelny, ew. mogę screena wstawić. To jest link do logu dmesg z wczoraj.
https://megawrzuta.pl/download/78813279 ... 02d89.html

Czy ma może ktoś jakiś nowy pomysł? Oprócz polubienia przycisku, bo to nie wydaje mi się całkiem "zdrowe".
Ostatnio zmieniony 26 cze 2017, 23:41 przez barja, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: pijetja »

Witam,
Znalezione sieci. Nie Tylko TY masz ten problem.
Podobno to jest rozwiązanie.

Kod: Zaznacz cały

edit /etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=nocrs"

and

sudo update-grub
Czyli Twoja Linijka z Gruba powinna wyglądać:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=force apm=power_off pci=nocrs"
http://www.kaotonik.net/home/thk/acer-a ... stallation
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Przetestuję, dzięki, chociaż w "przepisie" jest samo

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=nocrs"
i to nie poskutkowało. Sprawdzę, co będzie, jak dodam wszystkie parametry. Oczywiście nie zapomniałam o update-grub !
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: pijetja »

To jeszcze sprawdż to:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic irqpoll"
Za Tym Linkiem:
http://www.linuxquestions.org/questions ... page2.html
Ps. Wifi Ci działa??
P.
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Tak, wi-fi działa lepiej, niż w mim Acerze, automatycznie łączy się, u siebie muszę wywoływać "połącz z ukrytą siecią".
Czy myślisz o tym poleceniu -

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic irqpoll"
Zaraz uruchomię i sprawdzę, co to da. I napiszę.

HURRA, ostatnie polecenie działa !!! Dziękuję, jak będziesz w Zurychu zapraszam na dobre wino! :clap:

Sorry, za wczesna radość... Zadziałało tylko raz i znowu tylko przycisk ...
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: pijetja »

Jakie masz jądro?

Kod: Zaznacz cały

uname -a

Kod: Zaznacz cały

lsb_release -a
Podobno Bug poszedł z jądrem 4.9 - jeśli to jest to.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1594023
I jeszcze jak możesz tpo wrzuć dmesg z gruba z parametrami:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic irqpoll"
P.
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Witaj, dzięki za cierpliwość ...

Link do dmesg
https://megawrzuta.pl/download/0f7b9f16 ... 6805b.html

Wyniki poleceń

Kod: Zaznacz cały

kasia@kasia-Aspire-ES1-533:~$ uname -a
Linux kasia-Aspire-ES1-533 4.8.0-56-generic #61~16.04.1-Ubuntu SMP Wed Jun 14 11:58:22 UTC 2017 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Kod: Zaznacz cały

kasia@kasia-Aspire-ES1-533:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:	Ubuntu
Description:	Ubuntu 16.04.2 LTS
Release:	16.04
Codename:	xenial

Czy ewentualnie zainstalować ten Kernel ?

http://linuxg.net/install-kernel-4-9-on-ubuntu/
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: Xue-buntu »

Miałem kiedyś 2 podobne laptopy i ciężko z nimi walczyłem. Aspire E3-111 nie chciał się wyłączać i też się tak zatrzymywał, ale pomogła aktualizacja BIOS-u. Takie coś występowało mimo, że korzystałem z trybu Legacy.

Możliwe rozwiązania:
1) Aktualizacja BIOS-u - wymagany Windows, więc jeśli nie masz zgranego recovery, ściągnij obraz systemu ze strony Microsoftu i zaktualizuj BIOS po instalacji sterowników ze strony Acera.
2) Jeśli możesz, włącz w BIOS-ie tryb Legacy, CSM, czy jak się to nazywa, a potem przeinstaluj system i sprawdź, co się dzieje. Zrób też zdjęcia ekranu z otwartym BIOS-em (wszystkie zakładki).
3) Z prostszych - może któraś z tych opcji w GRUB-ie pomoże (nie stosuj jednocześnie):

Kod: Zaznacz cały

acpi_osi=Linux
lub

Kod: Zaznacz cały

acpi_osi=!Windows 2012
Druga opcja to oszustwo, ale podobno w niektórych przypadkach działa.

Spróbuję jeszcze przekopać moje stare materiały z czasów tamtego laptopa, może coś znajdę.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Xue-buntu pisze:Miałem kiedyś 2 podobne laptopy i ciężko z nimi walczyłem. Aspire E3-111 nie chciał się wyłączać i też się tak zatrzymywał, ale pomogła aktualizacja BIOS-u. Takie coś występowało mimo, że korzystałem z trybu Legacy.

Możliwe rozwiązania:
1) Aktualizacja BIOS-u - wymagany Windows, więc jeśli nie masz zgranego recovery, ściągnij obraz systemu ze strony Microsoftu i zaktualizuj BIOS po instalacji sterowników ze strony Acera.
2) Jeśli możesz, włącz w BIOS-ie tryb Legacy, CSM, czy jak się to nazywa, a potem przeinstaluj system i sprawdź, co się dzieje. Zrób też zdjęcia ekranu z otwartym BIOS-em (wszystkie zakładki).
3) Z prostszych - może któraś z tych opcji w GRUB-ie pomoże (nie stosuj jednocześnie):

Kod: Zaznacz cały

acpi_osi=Linux
lub

Kod: Zaznacz cały

acpi_osi=!Windows 2012
Druga opcja to oszustwo, ale podobno w niektórych przypadkach działa.

Spróbuję jeszcze przekopać moje stare materiały z czasów tamtego laptopa, może coś znajdę.
Aktualizacja BIOS - odpada, nie mam Windowsa, nie bardzo uśmiecha mi się przeinstalowywanie Ubuntu, bo sporo wysiłku trzeba było, żeby 16.04 dał się namówić do współpracy w trybie UEFI, w tym Acerze nie ma już możliwości wyboru, nie ma legacy. Windows został usunięty całkowicie, instalacja Ubuntu 16.04 doszła do skutku dopiero w przemyślny sposób, bez Gruba, później dopiero ręczna instalacja Grub.
Zaraz przetestuję Twoje propozycje, chociaż czekam na opinię, czy zainstalować nowy Kernel, w którym podobno wszystko działa. Mam obawy, ponieważ, śmieszne, ale nie wiem, jak zmusić system przy starcie do wyświetlania Gruba, żeby mieć dostęp do jego menu. Przy jednym systemie Grub się nie wyświetla.
Wersja BIOS jest starawa, to V1.07, wiem, że są nowsze.
Podaj co chcesz wiedzieć z BIOS, szybciej pójdzie napisać, niż fotki robić. BIOS ogólnie - wyłączone secure boot, F12 włączone, network boot - włączone, kolejność boot - Linux, usb, hdd, cdrom.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: pijetja »

Moim zdaniem nowego krenela można spróbować. Nic nie tracisz. nawet 4.10
Wyświetalnie gruba jest w:

Kod: Zaznacz cały

 /etc/default/grub
w opcji:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_TIMEOUT=
Usuń wpis:

Kod: Zaznacz cały

irqpoll
Sprawdź to co pisze: Xue-buntu

i jeszcze podaj:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -l | grep intel
Szukam dalej bo lubię zagadki;}

Kod: Zaznacz cały

lsmod |grep dmac
jesli są to usuń moduły:

Kod: Zaznacz cały

modprobe -r dw_dmac
modprobe -r dw_dmac_core
I sprawdź czy się wyłącza.

P.
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Przetestuję te dopiski w default/grub, jak tylko mi podpowiecie, w której pozycji to zrobić. Wyrzuciłam irqpoll.
To wynik, o który prosiłeś

Kod: Zaznacz cały

kasia@kasia-Aspire-ES1-533:~$ sudo dpkg -l | grep intel
[sudo] hasło użytkownika kasia: 
ii  intel-gpu-tools                             1.14-1                                        amd64        tools for debugging the Intel graphics driver
ii  intel-microcode                             3.20151106.1                                  amd64        Processor microcode firmware for Intel CPUs
ii  libdrm-intel1:amd64                         2.4.70-1~ubuntu16.04.1                        amd64        Userspace interface to intel-specific kernel DRM services -- runtime
ii  libdrm-intel1:i386                          2.4.70-1~ubuntu16.04.1                        i386         Userspace interface to intel-specific kernel DRM services -- runtime
ii  xserver-xorg-video-intel-hwe-16.04          2:2.99.917+git20160706-1ubuntu1~16.04.1       amd64        X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display driver
To mam teraz

Kod: Zaznacz cały

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
Pomimo parametru wskazującego na 10 sek. - Grub się nie wyświetla, z wciśnietym shift podczas uruchamiania - też jest niewidoczny. Pewnie w w hidden trzeba cos zmienić ...

Tych modułów nie było.
Teraz poczekam na instrukcję, gdzie dopisać acpi_osi=Linux albo to drugie.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: pijetja »

Usuń lub #

Kod: Zaznacz cały

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Ok, dzięki, grub już widzę. Na szczęście, bo instalacja Kernela 4.9 nic nie zmieniła (to tak w międzyczasie), tylko pojawiły się podczas procesu takie uwagi, być może nie istotne, ale i tak laptop działa tylko na przycisk -

Kod: Zaznacz cały

W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/kbl_dmc_ver1_01.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/kbl_guc_ver9_14.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/bxt_guc_ver8_7.bin for module i915
Jedno, co teraz zauważyłam w BIOS, to niezgodność czasu systemowego, jest opóźniony o 3 godziny, data się zgadza. Być może nie ma to znaczenia. Pozostało mi tylko przetestowanie tych dwóch wpisów, wiem, że nie wszyscy mamy dużo czasu na ślęczenie, więc wcale nie poganiam.
W moim Acerze na początku - mam go dopiero 3 miesiące, też zdarzało się, iż musiałam przyciskiem kończyć pracę, ale to minęło, może coś tam w aktualizacjach było.
Ale ja mam -

Kod: Zaznacz cały

barja@barja-Aspire-ES1-531:~$ uname -a
Linux barja-Aspire-ES1-531 4.4.0-81-generic #104-Ubuntu SMP Wed Jun 14 08:17:06 UTC 2017 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Tak sobie myślę, że skoro córciowy Acer w Win10 się normalnie wyłączał, to jednak przyczyna musi gdzieś tkwić w Ubuntu, a nie w BIOS. Może nie mam racji, ale tak mi logika podpowiada.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: pijetja »

Witam,
w dmesg masz 2 " propozycje wpisów do grub:
1

Kod: Zaznacz cały

pci=nocrs
to "podobno" pomaga na Twoje dolegliwości z lapkiem
2.

Kod: Zaznacz cały

pci=pcie_bus_safe
- tu niem wiem.

Możesz jeszcze spróbować jeszcze jednego rozwiązania, to znaczy w BIOS załadować ustawienia Default lub optymalne jak to tam zwą.. w niektórych przypadka to też pomagało.
Podaj jeszcze:

Kod: Zaznacz cały

lspci -vvv
Może tam ktoś/coś zobaczy...
P.
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Przepraszam, dziś miałam ciężki dzień pracy ...
Link do pliku, laptop uruchomiony z Kernela 4.9

https://megawrzuta.pl/download/3f9dbf07 ... 1984b.html



Pisałeś o pci=nocrs, tak, do już testowałam, w tej postaci, jak i dopisywałam parametr nocrs.

Jak nikt nic nie zauważy w tym pliku, to jeszcze przetestuję załadowanie w BIOS ustawień default, chociaż właściwie, oprócz wyłączenia secure boot to nic tam nie zmieniałam, żadnych parametrów.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: Xue-buntu »

Ten plik raczej nie zawiera informacji o błędach.

Jeśli chodzi o mojego Acera, wyglądało to tak:
1. Po wyłączeniu z menu lub przyciskiem (krótkie naciśnięcie) system normalnie się zamykał...
2. ... do pewnego momentu. Potem się już tylko świecił ekran i to, co na nim było (splash lub napisy z konsoli), no i oczywiście brak reakcji na cokolwiek. Musiałem robić twardy reset (czyli długo przytrzymać przycisk do włączania komputera). Dysk twardy już wtedy nie pracował (nie było słychać szumu).

Jak dokładnie wygląda to wyłączanie przyciskiem u Ciebie?

Co do GRUB-a, usuń z linijki zawierającej GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT opcje quiet i splash, a potem obserwuj, na czym zatrzyma się wyłączanie. Podczas uruchamiania komputera na początku (po wyjściu z GRUB-a) pojawią się krzaczki, ale tym się nie przejmuj - po chwili pojawi się normalny tekst.

Jeśli jednak zdecydujesz się aktualizować BIOS, napiszę wszystko, co musisz zrobić, krok po kroku. Nie będzie konieczna ponowna instalacja systemu. Cały proces zajmuje jakieś 3 godziny i kończy się na tym, że z powrotem widzisz swój pulpit.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Dzięki za podpowiedź.
No to po usunięciu z Gruba wyświetlania graficznego mam wszystko po kolei z długiej litanii ok łącznie z

Kod: Zaznacz cały

[ok] [Reached target Shutdown]
zatrzymuje się na:

Kod: Zaznacz cały

[82.936577] reboot:Power down
Reboot normalny działa dobrze.

To zjawisko istnieje od samego początku po zainstalowaniu Ubuntu. Na Win10 wszystko było ok. Nie było tak, jak u Ciebie, że czas jakiś można było wyłączyć laptopa normalnie, tylko twardym resetem. Czy dysk w tym czasie pracuje - nie wiem, nic nie słychać, obydwa Acery są bardzo ciche i nie mają kontrolek pracy dysku.
Na początku usiłowałam zainstalować Ubuntu obok Win 10, ale niestety, nie udało się, po usunięciu windowsa normalna instalacja również kończyła się w jednym i tym samym miejscu - przy instalacji Gruba. Gdzieś w sieci znalazłam poradnik na instalację Ubuntu na Acerach (ludzie z takimi samymi lub podobnymi kłopotami), opierało się to na tym, że najpierw robi się instalację systemu bez Gruba, a następnie w dość skomplikowany sposób ręcznie Grub. No i to się udało. Tylko ten problem z wyłączaniem został.
O, znalazłam, instalowałam z przepisu w tym linku -

http://community.acer.com/t5/E-F-and-M- ... rue/page/2


W tym BIOS-ie nie ma już legacy, nie ma też TPM.
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego wybranie polecenia shutdown powoduje, nie wiem, sprzeczną komendę reboot i power down, tak, czy siak, tylko twardy reset.
Jeśli masz cierpliwość i możesz napisać jasny przepis na aktualizację BIOS bez Windowsa, to, bardzo się ucieszę. Nie mam w żaden sposób możliwości skorzystania z Windowsa, tu, gdzie jestem, 90 procent ludzi używa Mac.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: Xue-buntu »

Wyłącza się tak jak u mnie. Do pewnego momentu wszystko w porządku, a potem zatrzymuje się na ostatniej linii. Linia z "reboot" zawsze się pojawia, niezależnie od tego, czy jest to restart, czy wyłączenie.

Niestety, aktualizacja BIOS-u bez Windowsa nie jest możliwa dla zwykłego użytkownika. Znam za to w miarę prosty sposób na zrobienie tego z Windowsem bez utraty danych z Linuksa. To wymaga tylko dwóch wolnych pamięci USB i jednego zewnętrznego dysku twardego, też podpinanego pod USB. ISO Windowsa 10 można ściągnąć ze strony Microsoftu lub programem Windows ISO Downloader uruchomionym w Wine, potem tylko nagrać na jedną z pamięci flash, potem kopia całego dysku dystrybucją Clonezilla, Ultimate Boot CD, Parted Magic lub Arch Linux CD, następnie instalacja Windows i sterowników, aktualizacja BIOS-u, znowu uruchomienie którejś z tych dystrybucji, wyczyszczenie dysku, wgranie obrazu dysku z zaawansowanymi opcjami i koniec. Tak to pokrótce wygląda, szczegółów jest tylko odrobinę więcej.

Naprawdę nie ma opcji "Legacy" albo innej podobnej opcji (np. "CSM", "Compatibility Mode") w zakładce "Boot/Boot Mode:"? Miałem podobny model, ES1-131, i tam po naciśnięciu entera pojawiała się któraś z tych opcji. Co prawda zmiana z trybu UEFI na Legacy nie usuwa problemu z zamykaniem, ale ułatwia instalację systemu i ewentualne aktualizacje BIOS-u.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
barja
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 20 gru 2006, 20:10
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: barja »

Witaj,
naprawdę w tym Acerze legacy już nie ma. Mój, ES1-531 jeszcze ma i jest możliwość wyboru, w drugim, ES1-533 już nie ma. Wiesz, że aby wyłączyć secure boot to musiałam hasło ustanowić, teraz, mając to hasło, pozycja Boot Mode [UEFI] jest przy przechodzeniu strzałkami pomijana i tyle. CSM też nie ma, na żadnym z nich. Jedno, co niechcący skłamałam, jest Current TPM ale widnieje jako not installed, nie wiem, czy to może mieć jakiś wpływ na cokolwiek.
Ponieważ cała procedura aktualizacji BIOS jest dla mnie lekko przerażająca, powiedz mi, proszę, czym może grozić stałe wyłączanie laptopa przy pomocy przycisku. Pytam dlatego, że jest to laptop przeznaczony dla córki, ona z racji swojego stanu zdrowia przebywa często w szpitalu, teraz czeka znowu na termin i będzie pod opieką konowałów jakieś trzy miesiące. Jak coś się stanie, to będzie bez łączności ze światem, do kompletu ma tylko smartfona, ale to nie to. Istnieje jeszcze możliwość, że dam jej swojego lapka, a ja będę używać tego drugiego, no, ale również trochę się obawiam o swoje dane, których bym utracić nie chciała. Tyle, że ja poradzę sobie jakoś.
Mój Acer też ma lekkie fochy, ale to już napiszę w osobnym temacie, to tylko lekkie fochy, a nie problemy.
Jeszcze jedno pytanie, czy ma sens i da się, zainstalować Kernel z linii 4.4, to jest taki, jaki ja mam w swoim urządzeniu? Czy to może rozwiązać ten problem? Bo nowszy, z serii 4.9 nie pomógł.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Acer ES1-533-C6FL wyłącza się tylko przyciskiem klawiatury

Post autor: Xue-buntu »

Instalacja kernela 4.4 prawie na pewno nie pomoże, chociaż nie zaszkodzi spróbować. TPM raczej nie będzie miał już wpływu na uruchamianie systemu, zwłaszcza, że Secure Boot jest wyłączony.
Co do wyłączania laptopa przyciskiem, nie wiem, czym może to skutkować na dłuższą metę, ale spodziewam się, że nie powinno to mieć wpływu na sprawność komputera. Wielu ludzi odpina zewnętrzne dyski bez bezpiecznego usuwania, a mimo to działają długo. Jedyne, co się może pojawić, to komunikat o zużyciu dysku w przypadku dysku magnetycznego, związany z parametrem Power-off Retract Count, ale nie powinien zwiastować usterki (jak napisałem powyżej). Poza tym, ten komputer wyłącza się prawie normalnie - w momencie wyłączenia przyciskiem dysk twardy już nie pracuje, więc to mu już nie zagraża (przerobiłem to w E3-111). Jeśli dysk jest typu SSD lub eMMC, to tym bardziej nie ma się co martwić, bo nie ma ruchomych elementów. Tak więc wszystko powinno być w porządku. Ewentualnie doradzę jeszcze wstrzymywanie systemu zamiast wyłączania, a wyłączanie tylko pod koniec dnia, no i pendrive z dobrze wyposażonym w programy Live CD i opcją persistence pod ręką, tak na wszelki wypadek.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: TECUMSEH12 i 19 gości