HP ProBook-440-G4 skrócony czas działania baterii po instalacji Ubuntu 17.10

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
kurzy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 03 kwie 2008, 13:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME

HP ProBook-440-G4 skrócony czas działania baterii po instalacji Ubuntu 17.10

Post autor: kurzy »

Mam kilka problemów z Ubuntu, odkąd zmieniłem 16.04 na 17.10. Najważniejszym z nich, a przynajmniej najbardziej irytującym, wydaje się problem z baterią, której czas działania skrócił się o ponad połowę. Komputer jest nowy (ok 3 mcy), na Ubuntu 16.04 bateria trzymała nawet do 9h (przy oszczędnym korzystaniu); na 17.10 - przy BARDZO oszczędnym korzystaniu bateria trzyma max 4h. Czasem "licznik" pokazuje nawet 6h, ale to tylko przez chwilę. Generalnie: procenty stanu baterii lecą niezwykle szybko, co w kontekście jej wydolności na wcześniejszej wersji Ubuntu mocno razi i drażni.
W tym kontekście oczywiste pytanie: co można z tym zrobić?

Nie wiem, czy jest sens zakładać drugi temat, więc dodam od razu, że po instalacji 17.10 (instalowałem system od nowa) system często się wiesza. Nagle (bez żadnego wyraźnego powodu) albo po prostu nic nie działa, kursor myszki zamiera, albo ekran wypełniają różne kolorowe paski. W obu przypadkach pozostaje tylko twardy reset. Dzieje się tak średnio raz na tydzień. Ponownie: co można z tym zrobić?

Sprzęt:
HP ProBook-440-G4
Procesor: Intel® Core™ i3-7100U CPU @ 2.40GHz × 4
Grafika: Intel® HD Graphics 620 (Kaby Lake GT2)
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: HP ProBook-440-G4 skrócony czas działania baterii po instalacji Ubuntu 17.10

Post autor: rrico »

Wiesz co bym zrobił kurzy? wrócił na 16-ke i po bólu. Oba problemy rozwiązane za jednym zamachem.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
kurzy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 03 kwie 2008, 13:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: HP ProBook-440-G4 skrócony czas działania baterii po instalacji Ubuntu 17.10

Post autor: kurzy »

Dzięki za radę - myślałem nawet o tym :)

Ale - odpukać - chyba udało mi się z tym uporać (przynajmniej, jeśli chodzi o baterię). Problemem był chyba sterownik do grafiki - zainstalowałem własnościowy i bateria drugi dzień działa 9-10h. System też jeszcze się nie "powiesił", ale tu jestem w fazie "obserwacji i testów". Zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości