Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
pekabe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:08
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: pekabe »

Witam.
Posiadam laptopa jw. Ram 3GB HD SSD120GB jest wyjątkowo uparty i ja też. Nie można zainstalować żadnej nowszej wersji Ubuntu. Można zainstalować tylko do wersji 12.04 i Minta starego. Kombinowałem instalować z CD i z USB
i nic. Chcę mieć na nim Xubuntu 16.04 i skonfigurować WiFi. Aktualnie zainstalowane jest na nim W7 oraz
Ubuntu Studio 12.04 -16.04 już nie przyjął. Prawdopodobnie moje próby skończą się wymianą laptopa. A może
ktoś miał lub ma podobny problem z tym lapkiem. Trochę dla mnie jest to dziwne zjawisko gdyż bez problemu
można zainstalować wszystkie wersje Windowsa Xp-Vistę-7-10 a Ubuntu nowszych wersji nie.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: mario_7 »

Co rozumiesz przez "nie można zainstalować"?
pekabe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:08
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: pekabe »

mario_7 pisze: 28 mar 2018, 13:20 Co rozumiesz przez "nie można zainstalować"?
Witam.
Podczas instalacji z CD obrazu .iso nie wczytuje się całość plików instalacyjnych. Odczyt z płyty zostaje przerwany bez żadnego komunikatu. Komputer zachowuje się jakby został wyłączony. Jak pisałem udało się zainstalować tylko wersje Ubuntu Studio12.04 i Minta Mate. Próbowałem zmniejszać partycje, zmniejszać ilość Ramu i nic. Windows pracuje bez zastrzeżeń i Ubuntu 12.04. Aha dysk podzieliłem 60GB NTFS reszta pod linuxa w tym swap ok 1.5GB. Dzięki za zainteresowanie się tematem.
Pozdrowienia pekabe
Ps. Podejmowałem również próby instalacji z pendriva ale skutki podobne. Iso na USB przygotowywałem w W7 i Unetbootin.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: mario_7 »

Czy system w trybie Live się uruchamia?
Jaką masz kartę graficzną w tym laptopie?
pekabe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:08
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: pekabe »

Witam.
.
Prawdopodobnie taką: RS690M [Radeon Xpress 1200/1250/1270. Nie podejrzewam karty grafiki (może się mylę). Coraz bardziej skłaniam się w twierdzeniu, że wina leży po stronie nagrywarki/czytnika cd/dvd. Próba instalacji systemu z cd raz zakończyła się na 80 % . Druga próba za 15 minut zakończyła się gdzieś na samym początku, gdzieś na 10%. Po tych próbach ponownie zainstalowałem Ubuntu Studio 12.04 , pozytywne instalowanie od ręki. (Może to wina płyt z .iso?
Po świętach wymienię nagrywarkę i zobaczymy. Nagrywarka -DVDRAM GSA-4084N. Pozdrowienia i Spokojnych Wesołych "Jajecznych"
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: mario_7 »

Sprawdź sumy kontrolne pobranych plików - dowiesz się czy pobrały się prawidłowo.

Ponadto przy uruchamianiu systemu z płyty masz opcję sprawdzenia nośnika.
pekabe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:08
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: pekabe »

Witam.
Dzięki za zainteresowanie się moim "problemem". Płyty z obrazem iso są w porządku.
Z tych samych płyt bez problemu instaluję system na dużym kompie. Posiada on dwa cd/dvd i każdy z nich czyta bez problemu. Dlatego jak wcześniej napisałem sądzę, że to może być wina czytnika cd/dvd i po świętach sprawdzę na innym czytniku płyt.
Kończę ten temat by nie zawracać głów Kolegom. Laptop niech działa na starym systemie 12.04-on też nie jest młody.
Życzę wszystkim Pogodnych "?" Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych i mokrego Śmigusa Dyngusa.
Pekabe
Graba
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 08 maja 2005, 06:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: UK

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: Graba »

pekabe a przez pendrive nie da sie zainstalowac?
pekabe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:08
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: pekabe »

Witam.

Przez pendrive udało mi się zainstalować również wersje starsze. A na wersję (Xubuntu 16.04}, którą uważam za jedną z najlepszych mój stary laptop nie chce się zgodzić. Jest co prawda trochę unowocześniony - dysk ssd i 3GB ramu. Wcześniej już pisałem, że rozglądnę się za innym lapkiem i tę "nowoczesność " mu zabiorę. Co do wersji Ubuntu to każdą nową testuję i niestety u mnie wygrywa wersja jw. A ostatnia 18 to chyba pomyłka. Zmiany i unowocześnianie systemu prowadzi często przerostu "formy na treścią". Może nie pojmuję nowoczesności?
Dziękuję za zainteresowanie się moim "problemem." Przesyłam Wiosenne pozdrowienia.
Krzysztof Pekabe
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: lcoyote »

mario_7 pisze: 31 mar 2018, 00:22 Sprawdź sumy kontrolne pobranych plików - dowiesz się czy pobrały się prawidłowo.

Ponadto przy uruchamianiu systemu z płyty masz opcję sprawdzenia nośnika.
------------------
No właśnie :ligt: Sprawdzenie sum kontrolnych ściągniętego obrazu .ISO - to podstawowa sprawa. Nasz net się ścina i obraz ISO jest niewłaściwy. To powoduje błędy podczas instalacji.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
pekabe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:08
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 na laptopie HP Compaq 6715s

Post autor: pekabe »

Witam. Ale tą samą płytą instaluję system na desktopie. Jak wcześniej pisałem prawdopodobnie przyczyną jest czytnik dvd/cd. Prawdopodobnie Compaq skończy u mnie służbę. Pozdrowienia pekabe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości