[ROZW] Jak sprawdzić ustawienia obrotów wentylatora?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

[ROZW] Jak sprawdzić ustawienia obrotów wentylatora?

Post autor: mistrz1 »

Coś mi się wydaje, że wentylator ma za wolne obroty przy wzroście temperatury. Temperatura skoczyła do 89°C a on ma 3725 obr. Temperatura spadła do 45°C to obroty spadły do 3424. Gdy temperatura przekracza 60°C to obroty wentylatora zwiększają się do 3700 i w tych granicach poniżej 4000 utrzymują się do temperatury ok 95°C . Przy temperaturze powyżej 98°C (procesor użycie 100%) obroty wentylatora wzrosły do 4234. Wydaje mi się, że przy wzroście temperatury powyżej 60°C powinien zacząć zdecydowanie przyspieszać. Na Windows 7 podobnie ma z temperaturami, bo na laptopie mam dwa systemy. Windows 7 64 bity oraz Kubuntu 17.10 64 bity z repozytorium backports. To taka specyfika laptopa, czy może jednak jest coś niewłaściwie ustawione? Jest możliwość sprawdzenia jakie maksymalne obroty ma wentylator i przy jakich temperaturach jakie obroty są włączane i czy można to modyfikować? Laptop lenovo x201

Na laptopie hp nx7300 przy maksymalnym obciążeniu procesora i skoku temperatury powyżej 60°C włączał się wentylator na duże obroty i dopasowywał do temperatury i nie pozwolił przekroczyć temperatury 80°C i na maksa obciążony miał jakieś 75°C, więc mnie trochę dziwi to, co się dzieje na lenovo.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2018, 20:29 przez mistrz1, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak sprawdzić ustawienia obrotów wentylatora?

Post autor: mario_7 »

Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Jak sprawdzić ustawienia obrotów wentylatora?

Post autor: mistrz1 »

dzięki za linka mario_7. Kłopot mam dalej, bo kiepsko u mnie z angielskim i nie bardzo ogarniam i chyba coś robię źle, bo nie chce zadziałać, lecz nie mogę ustalić, o co chodzi?

Edit: jednak załapałem :) Już wiem. Działa :) Dobrałem odpowiednie obroty i już jest ok. Dzisiaj, zanim skonfigurowałem to się wyłączył, bo się zagrzał. Widzę, że ten laptop domyślne ustawienia ma trochę kiepskie. Jak odbywa się sterowanie obrotami wentylatora, jeśli nie było zainstalowanego i skonfigurowanego thinkfan? Pierwszy raz się spotkałem, żeby w laptopie konfigurować obroty wentylatora, bo zawsze w innych modelach chodziło bezbłędnie. czemu akurat na tym nie sprawdza się domyślne sterowanie?
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości