Dell 1537 Studio - czy Ubuntu ma sens?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
esem
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2005, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Dell 1537 Studio - czy Ubuntu ma sens?

Post autor: esem »

Fabrycznie miał Vistę 32. Jak skończyło się wsparcie to przeszedłem na win7 64 (taki mam, wala się po chałupie). Niestety, dell strasznie się męczy. Zapewne przyczyna to 64bity a 3GB RAM to mało.
Kusi mnie założenie ubuntu. Ma to sens?
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Dell 1537 Studio

Post autor: rrico »

Odpal sobie wersję LIVE i zobacz jak chodzi, przy czym po instalacji będzie szybciej niż z napędu. Jeżeli daje radkę to masz odpowiedź. Miałem dokładnie taką samą ścieżkę, ale na innym sprzęcie i postawiłem minta zamiast ubu (walnięty obraz miałem). Motywacja była jeszcze taka, że ta siódema koło oryginału nawet nie leżała :)
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
czesioo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 09 paź 2017, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dell 1537 Studio

Post autor: czesioo »

esem pisze: 11 cze 2018, 08:43 Fabrycznie miał Vistę 32. Jak skończyło się wsparcie to przeszedłem na win7 64 (taki mam, wala się po chałupie). Niestety, dell strasznie się męczy. Zapewne przyczyna to 64bity a 3GB RAM to mało.
Kusi mnie założenie ubuntu. Ma to sens?
Mam Ubuntu 16.04 LTS na Lenovo ThinkPad R500 z 4 GB RAM i naklejką Windows Vista. Śmiga jak trza.
🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
--
Pozdrawiam
czesioo
Awatar użytkownika
esem
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2005, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Dell 1537 Studio

Post autor: esem »

Moje obawy budzi karta graficzna ATI HD4500 a raczej brak wsparcia z AMD. Może lepiej Windows7 32 ?
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Dell 1537 Studio

Post autor: Spass »

Co "lepiej" to zależy od tego czego konkretnie potrzebujesz / oczekujesz i do czego chcesz używać tego sprzętu. Na generalne pytanie zadane na forum linuksowym, "co lepiej - Windows czy Linux" nie spodziewaj się odpowiedzi, że "lepiej Windows". Bo nie lepiej :) Jeśli zależy ci na szybkim działaniu, to wypróbuj Linuksa na jakimś lżejszym środowisku, ze swojej strony polecam Xubuntu (Xfce), ale masz mnóstwo innych ciekawych opcji "w rodzinie Ubuntu" - Lubuntu, Ubuntu MATE, a nawet Kubuntu (KDE lżejsze od GNOME, takie czasy).

Nie mam niestety doświadczenia ze wsparciem tej konkretnej karty graficznej na nowych Linuksach, może ktoś inny się wypowie, ale najlepiej samemu wypróbować uruchamiając "Live session" z pendrive'a.

A jeśli już zdecydujesz się na instalację, to zainstaluj obok Windowsa, nie zamiast, zawsze będziesz mógł szybko wrócić na stare śmieci (sic!).

EDIT: Aha, skoro twój procesor wspiera architekturę 64-bit, to właśnie taką wersję *ubuntu bym instalował.

EDIT2: Wow, imponujący staż na forum - Rejestracja: piątek 29 lip 2005, 19:17
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
esem
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2005, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Dell 1537 Studio

Post autor: esem »

Mam tylko 3gb ram. Czyli 32 cz 64-bit? Win7 64 ciągnie się jak flaki z ....
Chcę odzyskać lekkość i szybkość Visty 32. To teraz jest wakacyjny komputer: obrobić zdjęcia, połączyć się vpn z domowym serwerem, zapuścić na serwerze torrenty, obejrzeć coś w AutoCAD, norma, odpisać na poczcie, obejrzeć film w dobrej jakości.
P.s. Staż mam długi ale jak dali mi służbowego laptopa to Ubuntu poszło na bok. A wiele moich postów już z archiwizowano (?)
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Dell 1537 Studio

Post autor: rrico »

Obadaj 64 Xfce albo Mate, są w miarę lżejsze i nie powinno być problemów na 3g ramu IMO.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości