Lenovo B590 nie działa moduł bluetooth

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
jeffair
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2018, 11:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04

Lenovo B590 nie działa moduł bluetooth

Post autor: jeffair »

Dzień dobry wszystkim,
na wstępie zaznaczę, że jestem "zielony" w środowiskach linuksowych. Zachęcony powodzeniem instalacji Ubuntu 18.04 na moim małym 10" Asusie postanowiłem go również zainstalować w Lenovo B590. Instalacja jako taka przebiegła bez problemów, ale niestety nie działa moduł Bluetooth, ikona pokazuje, żę jest włączony. Żadne urządzenia nie są widziane. Mam 2 głośniki bluetooth (Bose Soundlink Color i Lamax), które są sprawne i bez problemu widziane przez mój telefon. Wcześniej w laptopie był Windows 10, bluetooth działał bez problemu. Szukałem w necie i widzę, że problem dotyczący modułu bluetooth w Lenovo B590 w środowisku Linuksa jest znany od lat. Nie posiadam dostatecznej wiedzy, by ten problem rozwiązać. Jeśli ktoś zna rozwiązanie, które ja w dodatku będę potrafił zastosować, byłoby super! W ostateczności pozostanie podłączenie kabelkiem do karty dźwiękowej. Sukcesem dla mnie było poprawne zainstalowanie drukarki Brother w małym Asusie. Ale tylko dlatego, że jest film na YouTube, który to dokładnie pokazuje. Pozdrawiam wszystkich! :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo B590 nie działa moduł bluetooth

Post autor: mario_7 »

Prawdopodobnie problem jest z brakiem firmware - niestety producent nie pozwala na dystrybucję firmware w sposób przyjazny dla Linuksa i trzeba je ręcznie instalować.
Ten temat: https://askubuntu.com/questions/814604/ ... ot-working
wskazuje na ten poradnik: https://askubuntu.com/questions/632336/ ... nt-working

Jeśli nie masz pewności co zrobić - pytaj.

W skrócie:
trzeba pobrać sterownik windowsowy,
odnaleźć w nim, w pliku inf, na podstawie id urządzenia, plik firmware właściwy dla twojego urządzenia bluetooth
przekonwertować firmware z formatu hex na hcd
zmienić nazwę pliku na BCM.hcd (lub BCM-vendid-prodid.hcd - w zależności od wersji kernela) i przenieść do katalogu /lib/firmware/brcm
jeffair
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2018, 11:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Lenovo B590 nie działa moduł bluetooth

Post autor: jeffair »

Dziękuję za szybką odpowiedź, niestety mam wrażenie, że musiałbym o wszystko pytać. Czytałem ten angielski tekst z podanego linka i widzę, że to dla mnie nie lada wyzwanie.
Na razie słucham przy użyciu kabelka, a temat będzie dojrzewał...wszystko wymaga czasu.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Lenovo B590 nie działa moduł bluetooth

Post autor: mario_7 »

Prawdopodobnie wystarczy, że pobierzesz właściwy plik z firmware stąd: https://github.com/winterheart/broadcom ... aster/brcm
ten właściwy plik określisz na podstawie wyniku polecenia

Kod: Zaznacz cały

lsusb
Przykładowy wynik:

Kod: Zaznacz cały

Bus 003 Device 002: ID 0a5c:21d7 Broadcom Corp. BCM43142 Bluetooth 4.0.
Istotne są numery: 0a5c:21d7 oraz nazwa czipu: BCM43142
Dla takich wartości właściwy plik z firmware to BCM43142A0-0a5c-21d7.hcd
ten plik należy pobrać i umieścić w katalogu /lib/firmware/brcm
Zakładając, że plik jest pobrany w katalogu domowym użytkownika:

Kod: Zaznacz cały

sudo cp ~/BCM43142A0-0a5c-21d7.hcd /lib/firmware/brcm
W zasadzie to można wszystkie te pliki pobrać i umieścić w powyższym katalogu - kernel załaduje właściwy plik dla posiadanego urządzenia.

Dla potomnych - wolne tłumaczenie pełnego poradnika (nie trzeba z niego korzystać jeśli pobierze się firmware z linku wyżej):
Pobierz sterownik bluetooth: http://drivers.softpedia.com/get/BLUETO ... l#download
Rozpakuj archiwum i znajdź tam plik bcbtums-win8x86-brcm.inf lub bcbtums.inf
W tym pliku należy wyszukać ciąg znaków typu VID_0A5C&PID_21D7 - gdzie wytłuszczone znaki to ID urządzenia, jakie można poznać w wyniku polecenia lsusb
Przykładowy wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

0a5c:21d7 Broadcom Corp. BCM43142 Bluetooth 4.0.
Po odnalezieniu wspomnianego ciągu znaków, w jego okolicy powinna być linia z tekstem typu RAMUSB21D7
np.:

Kod: Zaznacz cały

[RAMUSB21D7.CopyList]
    bcbtums.sys
    btwampfl.sys
    BCM43142A0_001.001.011.0122.0126.hex
Są tutaj wymienione nazwy plików sterownika - istotna jest nazwa pliku .hex - w tym przypadku BCM43142A0_001.001.011.0122.0126.hex
Plik ten należy rozpakować z archiwum
Następnie trzeba go przekonwertować do formatu hcd:

Kod: Zaznacz cały

git clone git://github.com/jessesung/hex2hcd.git
cd hex2hcd
make
Plik .hex należy umieścić w katalogu domowym a następnie wykonać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

~/hex2hcd/hex2hcd ~/BCM43142A0_001.001.011.0122.0126.hex ~/BCM43142A0-0a5c-21d7.hcd
W powyższym poleceniu należy podać właściwą nazwę pliku .hex oraz w nazwie pliku .hcd należy podać id posiadanego urządzenia (w tym przykładnie - 0a5c-21d7)
Plik .hcd należy umieścić w katalogu /lib/firmware/brcm

Kod: Zaznacz cały

sudo cp ~/BCM43142A0-0a5c-21d7.hcd /lib/firmware/brcm
jeffair
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 lip 2018, 11:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04

Re: Lenovo B590 nie działa moduł bluetooth

Post autor: jeffair »

Bardzo dziękuję, po lekturze ostatniego wpisu widzę, że szansa na sukces w rozwiązaniu kwestii znacząco wzrosła.
Myślę, że teraz będę w stanie ogarnąć to wszystko! W razie co zapytam.
Z pozdrowieniami! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości