HP Elitebook 2540p - uruchamianie Ubuntu z USB zatrzymuje się na czarnym ekranie z migającym kursorem

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Cilithos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2018, 13:59

HP Elitebook 2540p - uruchamianie Ubuntu z USB zatrzymuje się na czarnym ekranie z migającym kursorem

Post autor: Cilithos »

Witam!
Kupiłem niedawno netbooka HP Elitebook 2540p z preinstalowanym Windowsem 7 professional 64 bit. Sam Windows działa, ale nie działa update, mimo wielu prób nie mogę go naprawić. Z tego powodu postanowiłem wypróbować Linuxa i padło na Ubuntu. Pierwszy raz w życiu instaluję Linuxa i przepraszam za nieogarnianie tematu :razz:
Problem leży w tym, że po stworzeniu bootowalnego pendrive z najnowszym Ubuntu za pomocą programu LinuxLive USB Creator, po załączeniu go na netbooku przy wybraniu opcji bootowania z USB, nie uruchamia się nawet instalacja, a wszystko staje na czarnym ekranie z migającym podkreślnikiem w lewym górnym rogu :cry:
Wgrywałem obraz na pendrive 5 razy, potem na próbę zrobiłem to z inną dystrybucją, Linux Mint 13 i było to samo. Próbowałem też różnych wejść USB ale cały czas staje na tym samym. Kiedy instalowałem Windowsa z pendrive to nie było żadnego problemu :/ Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: HP Elitebook 2540p - uruchamianie Ubuntu z USB zatrzymuje się na czarnym ekranie z migającym kursorem

Post autor: mario_7 »

Sprawdź opcję nomodeset.
Cilithos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2018, 13:59

Re: HP Elitebook 2540p - uruchamianie Ubuntu z USB zatrzymuje się na czarnym ekranie z migającym kursorem

Post autor: Cilithos »

mario_7 pisze: 09 wrz 2018, 16:32 Sprawdź opcję nomodeset.
Tylko nie mogę nawet ustawić tej opcji. Nie wyświetla mi się absolutnie nic co związane z Linuxem, jedynie czarny ekran. Również na liście systemów widnieje tylko Windows :/
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: HP Elitebook 2540p - uruchamianie Ubuntu z USB zatrzymuje się na czarnym ekranie z migającym kursorem

Post autor: mario_7 »

Nie widzisz nawet menu rozruchowego? Z opcjami typu zainstaluj Ubuntu, uruchom, sprawdź nośnik?
Sprawdziłeś może pendrive na innym komputerze?
Cilithos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2018, 13:59

Re: HP Elitebook 2540p - uruchamianie Ubuntu z USB zatrzymuje się na czarnym ekranie z migającym kursorem

Post autor: Cilithos »

Nie widzę nawet tego menu. Postaram się w najbliższym czasie sprawdzić jeszcze to na innym komputerze

EDIT: Na Lenovo Y580 z preinstalowanym Windowsem 7 Home Premium, zaktualizowanym do Windowsa 10 również występuje ten sam problem. Więc albo mam wyjątkowego pecha albo coś nie tak jest po mojej stronie, chociaż nie wiem co bo robiłem wszystko krok w krok z instrukcjami :/ Spróbuję jeszcze powalczyć z wgrywaniem różnych wersji Ubuntu i tworzeniem instalki z innych programów

EDIT II: Działa! :) Opiszę moją historię, może komuś się przyda. Zrezygnowałem z programu LnuxLive i stworzyłem obraz za pomocą UltraISO. Po próbie zainstalowania zamiast czarnego ekranu wyskoczył komunikat "failed to load ldlinux.c32". Nic nie pomagało, wreszcie znalazłem program Rufus. Przy wypalaniu Rufus poinformował mnie w komunikacie, że ta nowa wersja Ubuntu czegoś nie obsługuje i 2 pliki muszą zostać pobrane osobno z internetu, po czym automatycznie je pobrał. Teraz wszystko działa ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości