Karta Dvb_T i Manualna zmiana ster. z Dvb-T na Sdr Radio

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
derek4499
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Karta Dvb_T i Manualna zmiana ster. z Dvb-T na Sdr Radio

Post autor: derek4499 »

Witam.
Na wstepie nie wiem czy dobry dzial jak tez przepraszam za brak Polskiej czcionki.
Pierwszego nie zmienie (prosba do Admina o przeniesienie jak zly).
Drugie , ciagle sie ucze :).
Ale do rzeczy.
Mam karte Tv DvbT oparta o uklad rtl2832u. Pozwala nie tylko ogladac tv ale tez (jestem krotkofalowcem)
tanio pobawic sie w pamach ukf.
Wiec zaczynam. Uruchamiam swoje Ubuntu (Kubuntu , KDE jest piekne),doinstalowuje kaffeine i tv smiga jak "ta lalal".
Potem (tez doinstalowany) Cubic Sdr. Nie widzi karty tv (widzi , ale jako Lv5Tdlux),wyciagam karte z gniazda usb,czekam pare sekund.
Wkladam na nowo uruchamiam CubicSdr na nowo i karta jest juz widoczna jako Lv5Tdlux 00000001. Jak tak jest Sdr Radio zadziala.
Sukces (czasem trzeba wyjecie i wlozenie powtorzyc)
Ale nie dziala juz Tv.
Sposob: Taki sam. Uruchomienie kaffeine wyjecie z gniazda usb , wlozenie (czasem tez 2 razy) i jest ok , tv dziala.
W jaki sposob robic ta zmiane programowo ?
Walcze 3 dzien i operacje umount ciagle z bledami (mount tez)
Karta w /dev/dvb/adapter0 (moze tu blad robie z umount i mount)
Cwiczylem tez z opcja wylaczenia zasilania na szynie usb....tutaj wybaczcie zgubilem sie jak dzidzia w lesie.
Podam na koniec listing komendy "lsusb" moze to wam pomoze (no i po odpowiedzi mi)

kubuntu@kubuntu:~$ lsusb
Bus 001 Device 005: ID 0a5c:216c Broadcom Corp. BCM43142A0 Bluetooth Device
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b45e Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 001 Device 003: ID 093a:2510 Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse
Bus 001 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 002 Device 008: ID 1f4d:c803 G-Tek Electronics Group
Bus 002 Device 002: ID 1b1c:0b29 Corsair
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Karta Tv to G-Tek (na 99% , chyba ze kolejne bladzenie)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Karta Dvb_T i Manualna zmiana ster. z Dvb-T na Sdr Radio

Post autor: mario_7 »

Mount służy do montowania systemów plików, więc tutaj nie pomoże. Zainteresuj się raczej rmmod i modprobe, aby wyłączyć i włączyć sterownik urządzenia.
derek4499
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta Dvb_T i Manualna zmiana ster. z Dvb-T na Sdr Radio

Post autor: derek4499 »

mario_7 pisze:Mount służy do montowania systemów plików, więc tutaj nie pomoże. Zainteresuj się raczej rmmod i modprobe, aby wyłączyć i włączyć sterownik urządzenia.
Ech. Dwa polecenia. Moja wiedza. Dwa dni. A moze ktos doradzi , ktore z nich ? Fajnie by bylo w jeden dzien ;)
Ps. Pewno bardzo "windowsowo" mysle,ale koro piszesz o modulach jadra to sa one ladowane ze tak powiem
dynamicznie a nie tylko podczas startu ? Czemu wyciaganie z usb zmienia "stery' ?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Karta Dvb_T i Manualna zmiana ster. z Dvb-T na Sdr Radio

Post autor: mario_7 »

Moduły jądra (sterowniki) określają dla jakiego sprzętu powinny być ładowane. Po podłączeniu danego urządzenia kernel ładuje właściwy moduł. Po odpięciu urządzenia sterownik jest z pamięci usuwany.

Podczas ładowania sterownik ustawia urządzenie w jakiś tryb domyślny - ten najwyraźniej pozwala włączyć oba tryby pracy, ale po przejściu w któryś z nich jest najwyraźniej jakiś problem i nie da się przejść w inny. Stąd wyjście i włożenie karty daje efekt.

Prawdopodobnie usunięcie z pamięci modułu poleceniem rmmod i załadowanie go ponownie poleceniem modprobe (poczytaj man dla tych poleceń) pozwoli używać urządzenia bez wyjmowania z gniazda.

Jest też możliwe, że po włączeniu tv nie możesz używać innych funkcji karty, bo jakiś proces zajmuje urządzenie na wyłączność...

Generalnie wszystko pewnie da się sprawdzić w logach - pewnie w dmesg i być może jakbyś programy uruchamiał z konsoli to też by się tam coś pojawiło na ten temat.
derek4499
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta Dvb_T i Manualna zmiana ster. z Dvb-T na Sdr Radio

Post autor: derek4499 »

Cwiczyłem.Ale generalnie porażka. Moduł w użyciu. Moduł zależny (czy jakos tak,jestem teraz w win) od innego. Spisałem kolejność na kartce i skonczyło sie na "in use". Kombinowałem też z wyłaczeniem zasilania na usb ale od debiana po fedore wszystkie poradniki nic nie dały. Kupiłem kabelek usb by nie niszczyć niazda w laptopie i tak chyba najprościej. Ale dzieki i sorry że sie poddalem. Ps. Sciagnalem sobie też Debiana bo lista pakietow mi odpowiada. Ale nie moge na usb nagrac. Czy jest roznica w wersji ktore sie sciaga ? Tutoriale nagrywania przerobione.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości