Kadu, zamykanie programów do traya i przeciąganie linków do innych okien

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
arrgh
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2009, 21:25
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Kadu, zamykanie programów do traya i przeciąganie linków do innych okien

Post autor: arrgh »

Witam,

poukładałam mojego 11.10 tak, aby w końcu działał. Tak naprawdę to tylko zaktualizowałam go za pomocą płyty z 11.10, bo po aktualizacji przez menadżera się posypał i nie włączał. Teraz w trayu mam kopertę, której nie mogę nijak wywalić znanymi mi (klikanymi) metodami. Nie chcę jej, jest mi bardzo niepotrzebna.

Mam taki zwyczaj, aby programy siedzące w trayu (raczej ich okna) zamykać krzyżykiem, a potem z niego wywoływać. Tak robiłam z Kadu, Transimission, Amarokiem. Trayem mogłam dowolnie manipulować, łącznie z formą wyświetlania nazwy użytkownika. Teraz gdy zamykam okno program w trayu pozostaje i działa, ale nie mogę tego okna przywołać. Aby napisać do kogoś muszę zamykać Kadu (po kliknięciu mam opcje zmiany statusu, ale nie wyświetla się okno kontaktów). Do tego gdy ktoś do mnie napisze, nie mogę otworzyć wiadomości (migająca koperta), otwieram dopiero listę kontaktów i tam wybieram osobę. Trzecia rzecz, najciekawsza - gdy zamknę okno z listą i okno z rozmową, a potem ta sama osoba napisze do mnie ponownie bez zamykania programu, to widzę, że napisała po kilku dobrych sekundach, ale wiadomości nie otworzę. Pomysł z http://forum.dobreprogramy.pl/ubuntu-un ... 45027.html nie działa u mnie.

Nie widzę też listy i postępu pobieranych torrentów po zamknięciu krzyżykiem Transmission.

Kolejny nawyk to przeciąganie linków lub zaznaczonego tekstu z Firefoxa do innych programów. Załóżmy, że przeglądam kwejka czy cokolwiek i chcę się podzielić linkiem z kimś na Kadu. W starym dobrym Gnome po prostu klikałam obrazek/zaznaczony link w pasku adresu i przeciągałam na zminimalizowane okienko rozmowy, tu przeciągnąć mogę tylko w obrębie FF. Bardzo bym chciała móc przywrócić tę opcję, a nie klikać pierdylion razy.

Ostatnia, ale równie ważna dla mnie sprawa, to powiadomienia Kadu o nowej wiadomości. Dawniej miałam pasek zminimalizowanych okien i nowa wiadomość mi po prostu mrugała na pasku długi czas, teraz słoneczko zatrzęsie się przez sekundę i znika. Potrzebuję, aby trzęsło się długo, aż do kliknięcia okienka. Przy włączonych oknach powiadomień robi się kosmos i Kadu "wybija się" na wierzch (przerywa mi pisanie w czym innym) dowód na kosmos jest tu: http://imageshack.us/photo/my-images/824/kadu.png/ Ja bym chciała tylko trzęsące słoneczko, tak jak kiedyś migający pasek. Często piszę coś dłuższego i nie chcę patrzeć co 10 s na rozwijany pasek, czy ktoś nie napisał (nanotrójkąt robi się wtedy błękitny).

Bardzo proszę o wskazówki, może to jakieś problemy z Kadu, a nie tylko ze środowiskiem graficznym? Ale Transmission nie powinien robić takich wałków, jako program domyślnie wbudowany w Ubuntu.
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kadu, zamykanie programów do traya i przeciąganie linków do innych okien

Post autor: infort »

Żądasz niemożliwego...

Istotą Gnome 3 (a tym samym również Unity) jest pozbycie się czegoś takiego jak Tray. Docelowo mechanizm wogóle zniknie, teraz jest możliwe jeszcze jego używanie ale nie działa to tak, jak kiedyś.

Przycisk zamykania (krzyżyk) ma służyć zamknięciu aplikacji. Nie żadne minimalizacje i tym podobne. Taka jest filozofia nowego Gnoma. Oczywiście aplikacja pisana według starych zasad nie bierze tego pod uwagę i cały mechanizm szwankuje.

Kadu działa doskonale z Messaging Menu (koperta) i tak należy go używać. Wciskanie na siłę do traya jest proszeniem się o kłopoty.

Unity wprowadza tzw. indykatory. Niestety ich funkcje są troszkę inne niż tray choć wygląda to podobnie i ludzie to mylą. Ponieważ nie używam Transmission to się nie wypowiem, podejrzewam jednak że chodzi tu właśnie o coś takiego. Ewentualne paski postępu powinny pojawiać się na ikonie Launchera. Wbrew pozorom da się z tym żyć, wymaga to tylko przestawienia się, po kilku dniach zaczyna to nawet być wygodne. Zwłaszcza jak ktoś wyłaczy autoukrywanie Launchera, które moim zdaniem nie ma sensu.

Jedyne, co rzeczywiście w Unity jest skopane to przeciąganie myszą obiektów pomiędzy aplikacjami. Nie wiem dlaczego to nie działa, nikt dosłownie nie chce się na ten temat wypowiadać, nie ma to też żadnego uzasadnienia. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie to poprawione w nowych wydaniach, bo zbyt dużo osób zgłasza to jako bug. W pierwszej wersji Unity przeciągnięcie obiektu na Launcher otwierało okno aplikacji, potem to zniknęło i nie działa - czasem można ciągnąc obiekt przełaczyć się na inne okno za pomocą Super+numer ale dlaczego raz można a raz nie to trudno powiedzieć.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
arrgh
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2009, 21:25
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kadu, zamykanie programów do traya i przeciąganie linków do innych okien

Post autor: arrgh »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie siedzę w temacie tylko używam sobie, dlatego nie wiedziałam, co autorzy mieli na myśli, a teraz rozumiem. Trzeba będzie przestawić się na nowe warunki albo na inny system. O indykatorach poczytam, może to rozwiąże problem trzęsącego słoneczka ;)

Na to przeciąganie liczę bardzo, oby udało się im poprawić.
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kadu, zamykanie programów do traya i przeciąganie linków do innych okien

Post autor: Funnykris »

Kadu i Unity... Temat powracający co jakiś czas :P W czystym gnome 3 działa bez zarzutu :) I w Gnome 3 jest minimalizacja. Ukryta ale jest. W internecie sporo jest o tym jak przywrócić wszystkie przyciski w gconf-editor :)
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kadu, zamykanie programów do traya i przeciąganie linków do innych okien

Post autor: infort »

Funnykris pisze:Kadu i Unity... Temat powracający co jakiś czas :P W czystym gnome 3 działa bez zarzutu :)
W unity też działa całkiem sprawnie - mówię o komunikacji. Integracja z messaging menu jest dość dobra.. Z jednym wyjątkiem - global menu. Na razie trzeba wyłączyć lub korzystać ze skrótów klawiszowych.
Funnykris pisze:I w Gnome 3 jest minimalizacja. Ukryta ale jest.
Jest, tylko nie ma żadnego sensu. Bo zminimalizowane okno i tak pojawi się na ekranie Activities. Pozbycie się przycisku minimalizacji nie jest jakimś nieprzemyślanym wyskokiem, tylko konsekwentnym stosowaniem się do filozofii Gnome Shell. Tak to zostało zaprojektowane. Kadu ma wtyczkę ukrywającą i na razie ukryte okno działa, jednak to tylko tymczasowe rozwiązanie. Kadu nie integruje się z Gnome Shell tak jak Empathy i Pidgin i tutaj jest pole do popisu dla deweloperów.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości