Nie czyści SWAP-u

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Nie czyści SWAP-u

Post autor: mistrz1 »

Kubuntu 17.04 z ppa backports i aktualne. Zauważyłem, że nie czyści SWAP-u po zamknięciu programów, tylko kilka MB zostaje usuniętych. Po dłuższym czasie SWAP jest zapchany prawie na 100% i wolno działa system. Gdy zamykam uruchomione programy to RAM natychmiast jest zwalniany, a SWAP tylko kilka MB. Nie wiem od kiedy to jest, czy to któraś aktualizacja to zrobiła, czy to urok tej wersji 17.04. Pamiętam, że na wcześniejszych wersjach Kubuntu zwalniany był RAM i SWAP (SWAP-u zostawało tylko kilka procent, a teraz tylko kilka procent jest zwalnianych). Miałem wersję 16.10 i zrobiłem aktualizację do 17.04. Może trzeba przeinstalować system? Jeśli nie będzie innego wyjścia, to tak zrobię, a jeśli dałoby radę coś zrobić, żeby naprawić, to wolę tę opcję.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Estis
Wygnańcy
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2017, 09:05

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: Estis »

Zmień wartość parametru "swappiness", odpowiada on za tendencję do korzystania z swapa zamiast pamięci. Przyjmuje wartość od 0 do 100, gdzie przy wartości 0 będzie unikał korzystania z swapa tak długo, jak będzie to możliwe. Domyślnie jest ustawione na 60, możesz to sprawdzić za pomocą polecenia:

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/sys/vm/swappiness
jeśli chcesz to zmienić to edytujesz po prostu plik /etc/sysctl.conf i ustawiasz tam parametr vm.swappiness. Jeśli go nie ma to po prostu dodaj go na końcu pliku, np:

Kod: Zaznacz cały

vm.swappiness=10
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: Tomfoc »

Estis pisze:Zmień wartość parametru "swappiness", odpowiada on za tendencję do korzystania z swapa zamiast pamięci...
Czy odpowiada też za tendencję do zwalniania zajętego swap-a?
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: Xue-buntu »

Ubuntu 17.04 już nie ma tradycyjnej partycji swap, tylko plik swap - chyba coś poszło źle podczas aktualizacji i stąd te problemy. Spróbuj tego:
http://linuxbsdos.com/2017/05/26/replac ... ntu-17-04/
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: Tomfoc »

Co znaczy nie ma? Ja mam ochotę mieć partycję swap, więc mam. Żaden plik.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: Xue-buntu »

Tomfoc pisze:Co znaczy nie ma? Ja mam ochotę mieć partycję swap, więc mam. Żaden plik.
Miałem na myśli to, że każda nowa instalacja Ubuntu 17.04 nie zawiera już w domyślnych ustawieniach tworzenia partycji swap. Zamiast tego tworzony jest plik swap. Ciebie to nie dotyczy, ponieważ zrobiłeś aktualizację ze starszej wersji systemu, ale najwyraźniej coś poszło źle w trakcie tej aktualizacji (może system próbuje wymusić jakieś ustawienia dotyczące przestrzeni wymiany) i obsługa partycji swap nie działa poprawnie.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: mario_7 »

Forma pamięci swap nie ma znaczenia - może być plik, może być partycja.
To że nowsze Ubuntu domyślnie wybiera plik nic nie zmienia jeśli chodzi o możliwość użycia partycji.

Może to się na coś przyda: https://askubuntu.com/questions/1357/ho ... s-free-ram
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: mistrz1 »

Dzięki za zainteresowanie. Postanowiłem zrobić reinstalację. Jak na razie wszystko działa. Chodzi żwawo. Zobaczymy za jakiś czas. Pozostałem przy tradycyjnej metodzie ze swapem, mam partycję.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie czyści SWAP-u

Post autor: Tomfoc »

Xue-buntu pisze:
Tomfoc pisze:Co znaczy nie ma? Ja mam ochotę mieć partycję swap, więc mam. Żaden plik.
Miałem na myśli to, że każda nowa instalacja Ubuntu 17.04 nie zawiera już w domyślnych ustawieniach tworzenia partycji swap. Zamiast tego tworzony jest plik swap.
To nie tak. Jeżeli na dysku istnieje partycja swap, to instalator Ubuntu 17.04 nawet nie zająknie się na temat pliku swap.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości