Wyłączenie X-ów w Ubuntu 18.04

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
jackpiek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 maja 2018, 15:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Wyłączenie X-ów w Ubuntu 18.04

Post autor: jackpiek »

Wyłączenie X-ów w Ubuntu 18.04

Witam
Mam zainstalowanego Ubuntu 18.4, ze środowiskiem Gnome, KDE, jak zrobić, aby Ubuntu uruchamiał się domyślnie w trybie tekstowym, a X-y uruchamiałbym przez wydanie polecenia "startx".
A po odpaleniu X-.ów wybierałbym, które środowisko (Gnome, czy KDE) ma startować, tak jak dotychczas. Oczywiście można zalogować się do do X-ów i przejść na konsolę, ale częściej bawię się konsolą ale czasami chciałbym móc skorzystać z trybu graficznego aby korzystać z internetu i pakietu biurowego LibreOffice.
Trochę informacji znalazłem temat poziomów uruchamiania (runlevel), wszystkie znalezione w internecie rozwiązania na moje pytanie nie zadziałały.
icywind
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2017, 23:49
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Wyłączenie X-ów w Ubuntu 18.04

Post autor: icywind »

Nie ma potrzeby niczego wyłączać. Możesz się przełączyć na konsolę przez skrót ctrl+alt+f2
Jeśli koniecznie chcesz widzieć tylko konsolę powinno wystarczyć wyłączenie managera logowania.
Zakładając, że korzystasz z Ubuntu 18.04 będzie to GDM

Kod: Zaznacz cały

systemctl disable gdm
Po reboocie powinieneś wylądować w trybie konsolowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości