Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
tomekA34
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2019, 11:29
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Post autor: tomekA34 »

W ramach poznawania Ubuntu, które po instalacji działało bardzo dobrze, doinstalowałem środowisko graficzne KDE i LXDE. Doinstalowanie zrobiłem przez apt-get install kubuntu-desktop i lubuntu-desktop. I zaraz zaczęły się problemy: komputer uruchamia się wyraźnie dłużej, a procesor cały czas jest obciążony na 50-80%. Wcześniej na normalnej instalacji z gnome w idle procesor miał znikome obciążenie na parę %.
Odinstalowałem KDE przez remove kubuntu-desktop. Niestety nawet po tym procesor jest ciągle obciążony. Z KDE zostały również różne aplikacje, które się zainstalowały.

Co można z tym zrobić? tj. usunąć skutecznie wszystkie pakiety zainstalowane przez kde, które zostały po odinstalowaniu kubuntu-desktop, lub jakie może być inne rozwiązanie? Przypuszczam, że problemem są jakieś dodatkowe pakiety zainstalowane razem kde i nie usunięte przez remove.

Przed instalacją KDE, Ubuntu działało bardzo dobrze, poświeciłem też sporo czasu na doinstalowanie różnych programów i konfigurację, więc wolałbym uniknąć ponownej instalacji ubuntu od nowa. Zresztą słabo by to było jeśli po instalacji jakiś pakietów są problemy które można cofnąć tylko przez nową instalację.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Post autor: Tomfoc »

W terminalu wpisz top i podejrzyj jaki proces zżera procka. Zainstaluj program synaptic

Kod: Zaznacz cały

sudo apt install synaptic apt-xapian-index

W tym programie poszukaj zainstalowanych pakietów z KDE i je pojedynczo odinstaluj. Zrób też w terminalu takie cuś:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt autoremove
Na przyszłość wykonuj regularnie kopie prawidłowo działającego systemu. Gdybyś taką posiadał, mógłbyś teraz szybciutko przywrócić system do stanu sprzed tego bezsensownego mieszania środowisk.
tomekA34
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 07 mar 2019, 11:29
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Post autor: tomekA34 »

Wielkie dzięki, pomogło. Odinstalowałem pozostałości po KDE.

Głównym problemem chyba okazał się być clamav, który chyba miał doinstalowane jakieś pakiety do kde. Po odinstalowaniu clamav, z którym wcześniej nie było problemów, jest stan jak wcześniej w idle obciążenie procesora na pojedyncze procenty.

Rozumiem, że instalacja innych środowisk graficznych nie jest dobrym pomysłem? pytam bo są artykuły wypróbuj ....., zachęcające do instalacji. Kiedyś dawno temu miałem jakąś dystrybucję linuxa właśnie z KDE na komputerze tylko do internetu i chciałem zobaczyć jak wygląda teraz.

To jeszcze pytanie jak i czym zrobić kopię systemu, żeby w razie kłopotów można było z niej szybko postawić sprawdzony i skonfigurowany system?
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Post autor: Spass »

Teoretycznie da się mieć kilka środowisk graficznych i się między nimi przełączać, ale osobiście fanem takiego rozwiązania nigdy nie byłem. Coś zawsze jest nie tak, a to się gryzie menedżer logowania, a to paczki startowe wymieszane... Choć być może to wynikało z mojej niewiedzy w temacie.

Do testów różnych dystrybucji lub środowisk graficznych lepiej użyć sesji Live uruchamiając z pendrive'a lub w wirtualnej maszynie. Sam często wrzucam u siebie coś w VirtualBox, żeby sprawdzić co nowego w innych systemach. "Distro-hopping" mam już dawno za sobą, ale ciekawość pozostała.
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Post autor: lcoyote »

tomekA34 pisze: 07 mar 2019, 14:18 Wielkie dzięki, pomogło. Odinstalowałem pozostałości po KDE.
Głównym problemem chyba okazał się być clamav, który chyba miał doinstalowane jakieś pakiety do kde. Po odinstalowaniu clamav, z którym wcześniej nie było problemów, jest stan jak wcześniej w idle obciążenie procesora na pojedyncze procenty.
poczytaj też tutaj
viewtopic.php?f=133&p=1029611#p1029611
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Duże obciążenie procesora po instalacji KDE

Post autor: Tomfoc »

tomekA34 pisze: 07 mar 2019, 14:18 ... To jeszcze pytanie jak i czym zrobić kopię systemu, żeby w razie kłopotów można było z niej szybko postawić sprawdzony i skonfigurowany system?
Ja używam w tym celu konsolowego programiku o nazwie fsarchiver, Instaluje się go poleceniem

Kod: Zaznacz cały

sudo apt install fsarchiver
Instrukcja obsługi jest tutaj: https://osworld.pl/fsarchiver-czyli-backup-z-konsoli/
Tworzę co około 10 dni kopię partycji z systemem. Trwa to około 10 minut. Przywracanie trwa znacznie krócej.
Są też inne narzędzia ale fsarchiver bije je na głowę.
Jeszcze jedna podpowiedź: w Ubuntu jest narzędzie, które pozwala zobaczyć jakie progsy startują razem z systemem. Nazywa się to "Programy startowe". Domyślnie jest tak, że większość tych programów jest ukryta. Gdy w konsoli wykonasz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -i 's/NoDisplay=true/NoDisplay=false/g' /etc/xdg/autostart/*.desktop
i ponownie wejdziesz w to narzędzie "Programy startowe", zobaczysz że jest ich mnóstwo. Zachowując daleko idącą ostrożność odhacz te zbędne usługi i progsy. Pamiętaj tylko, że czynisz to własną odpowiedzialność :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości