KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Wersja 0.2.9

Witam. Natchniony dzisiaj postanowiłem wysmażyć mały poradnik, który myśle ułatwi start tym którzy nie mieli żadnego kontaktu z KDE4. A teraz chcac nie chcac są zmuszani bo nowe Kubuntu jest juz z wbudowanym KDE4 po raz pierwszy własnie od wersji 8.10.
Wstęp
Miałem kontakt z chyba wszytkimi wersjami KDE 4 począwszy od 4.0.0 az do obecnej 4.1.2. Aczkolwiek uważam, że nie wiele wiem, ale co wiem to się tym mam zamiar podzielić. W przeciwieństwie do poprzedniej 3jeczki, która ma już troche na karku stąd większość rzeczy jest w niej podane na tacy. 4rka wymaga googlowania, a znalezienie odpowiedzi czasem łatwe nie jest.
Start
Ponieważ, wersja dostarczana z Kubuntu jesty stosunkowo user-friendly to mamy już zainstalowany polski język co przy instalacji z repozytoriów nie było oczywiste.



Zaczniemy od paru podstawowych zagadnień. Za to co widzimy odpowiada tzw. plasma.
Nasz ekran po zalogowaniu będzie wyglądał mniej wiecej tak(poslużyłem sie obrazkiem z kde.org na waszym nie będzie nic poza panelem).
Obrazek
W górnym prawym rogu oraz w prawych końcach paneli znajduję się tzw. cashew - po naciśnięciu na niego dostaniemy opcje dotyczące tak i panelu jak i innych elementów plasmy.
Zmiana ustawień właśnie z powodu plasmy jest diametralnie inna niż w kde 3.5.
Plasma

Panel

po kliknięciu na cashew umieszczony na panelu oczom naszym ukaże się następująca rzecz.
Obrazek

Łapiąc za ten pasek ustawień możemy przemieścić panel na boki albo do góry. szary paseczek u góry tego menu z 3 kropkami pozwala na modyfikacje grubości panelu. trójkąciki, które widzimy tuż na naszym panelem pozwalają na zmianę szerokości panelu. Większy biały pokazuje czy ustawiliśmy centrowanie panelu czy do lewej czy może do prawej. Od tego są 3 ikonki po lewo menu ustawień. Przycisk dodaj element interfejsu pozwala nam dodawać plasmoidy czy to na panel czy używając głównego cashew w górnym prawym rogu ekranu bezpośrednio na pulpit. Niestety obecnie na panelu możemy decydować o tym gdzie znajduje się element pomiędzy prawo lewo oraz ewentualnei zamieniać kolejność pomiędzy elementami.
Po kliknięciu na cashew najeżdzamy na element i pokazuje się nam biały krzyżyk, łapiemy i przenosimy w miejsce, które nam pasuje i gdzie pokazuje się pod kursorem szare miejsce.

Aby dodać nowy panel: Prawy klawisz myszki------>dodaj Panel. Panel domyślnie powinien pokazać się na górze ekranu.

Plazmidy na pulpicie

To troche inna bajka. Po kliknięciu w głowny cashew wybieramy element z listy pojawi się on w górnym lewym rogu. po najechani na niego myszką z jego boku pokaże się mały czarny paseczek. Znajdują się na nim ikonki. Zmiany rozmiaru, zmiany orientacji (do przekręcania go :D) i do zamknięcia. Jeżeli plazmid będzie mieć swoje własne opcje pojawi się też ikonka z kluczem. Łapiąc za czarny paseczek możemy spokojnie przenieść plazmid, gdzie chcemy.


Opcje pulpitu

Niestety nie da się tak jak w kde 3,5 dostosować wyglądu: koloru i przezroczystości panelu. Na szczęście dostajemy możliwość ściągniecia gotowego tematu.
Klikamy prawym klawiszem myszki w pulpit---->Ustawienia Pulpitu

Obrazek

W tym menu możemu zmienić tapetę. Twórcy dają nam możliwość użycia włąsnej zapisanej tapety albo ściągnięcia jednej z wielu znajdujących się na kde-look.org. Do tego posłuży przycisk "Nowa tapeta".
Wracając do tematu pulpitu: Do tego posłużą opcję znajdujące się na dole ekranu opcji. Z menu rozwijanego możemy wybrać i wypróbować jeden z dostępnych motywów lub jak w przypadku tapety przez przycisk nowy motyw wybrać jeden z dużej ilości motywów z kde-look.org. Tak i tapeta jak i motyw zostaną automatycznie zainstalowane i pojawią się w odpowiednich rozwijanych listach. Wybrac zapisać i sprawdzić czy nam pasuje.

Motyw dotyczy tak i wyglądu panelu jak i widżetów.



Instalacja Plazmoidów

Tutaj twórcy KDE dali nam możliwość pobierania i instalacji widżetów w podobny sposób jak motywów pulpitu oraz tapety. Z jednym ALE: póki co nie działa. Trzeba więc robić to "ręcznie". Niektórzy twórcy dostarczają paczki w naszym przypadku interesują nas .deb. Niestety przestały one działać z nową wersja 8.10 (chyba, że to tylko u mnie). Niemniej istnieje uniwersalna metoda instalacji owych widżetów:

1. instalujemy pakiet build-essential: sudo apt-get install build-essential
2. instalujemy następujące pakiety: sudo apt-get install libkonq5-dev libkonq5 libplasma-dev kdelibs5-dev kdebase-dev g++
3. instalujemy cmake: sudo apt-get install cmake
4. Postępujemy zgodnie z instrukcją:

tar -xvf plasmoid.tar.gz
cd plasmoid
mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix` ..
make
sudo make install OR su -c "make install"

,gdzie plasmoid to oczywiście nazwa naszego widżeta (nie wszytkie to tar.gz)

Po instalacji widżet znajdziemy na liście: prawy klawisz myszki -----> dodaj element interfejsu/ cashew panelu albo główny-----> dodaj element interfejsu

Obrazek

Wybieramy to co nas interesuje i klikamy dodaj.

Ustawienia Systemowe
Efekty pulpitu czyli prawie jak Compiz

W menu KDE (tradycyjnie wielki przycisk z logiem Kubuntu), które uzyskało nowy wygląd mamy Ustawienia Systemowe.

Obrazek


Nas zainteresują 2 rzeczy: Wygląd i pulpit.

Wybieramy Wygląd

Tutaj się chyba nic względem poprzedniej wersji nie zmieniło. M.In. możemy zmienić dekoracje okna. Wybór niewielki. Jedyny dobry to oxygen albo ozon z wyłączonymi 3 paskami (w końcu to nie adidas).

Pulpit. tutaj zmiany nie są kosmetyczne. W zakładce efektu pulpitu mamy dość pokaźny zbiór po raz pierwszy efektów z prawdziwego zdarzenia. Compiz to to nie jest, ale mniej wymagającym powinno wystarczyć. Mamy do wyboru animacje okien, możliwość ustawienia przezroczystości dekoracji, okien i menu oraz nawet Woobly Windows znane z Compiza. Do wyboru także rózne wersjie zmainy okien czy pulpitów. Opcje do każdego z efektów jeżeli są to są mocno zubożone. Szczególnie mając w pamięci Compiza. Niemniej mimo wszytko sprawują sie OK i bez instalacji compiza uprzyjemniaja działanie systemu. Aby cieszyć się efektami w pierwszej zakładce zaznaczamy efekty pulpitu. Na następnej możemy je włączyć oraz konfigurować. Efekty nie ruszą bez zainstalowanych sterowników do karty graficznej. Vesa nie pociągnie tego. Ponadto trzeba pamiętać, że karty typu GMA 950 mogą nie obsługiwać wszystkich efektów.

Obrazek
Zapisywanie Sesji

W poprzednich wersjach KDE 4 tak jak w 4.1.2 instalowanej na KDe 3.5 np istniała opcja wyboru pomiędzy wczytywaniem czystej sesji, zapisanej oraz poprzedniej. Niestety twórcy zapomnieli o sposobie zapisywania sesji :D. Dało sie to obejśc : sesja zapisywała sie kiedy wyłączało się komputer po bożemu przez menu. Nie zapisywało kiedy używaliśmy przycisku power-on. Zapisywały się wtedy położenia widżetów i paneli, natomiast programy trzeba było wrzucać do autostartu.Dało się z tym żyć... . Na szczęście tym razem naprawiono ten błąd.

Wyboru 1 z 3 sposobów dokonujemy w Ustawieniach Systemowych ----> zakładka Zaawansowane----> Menadżer Sesji

Przycisk zapisz sesje pojawi się po wyborze tego sposobu w menu KDE w zakładce opuść.


Po krótkim czasie mój pulpit wyglądał tak: ObrazekObrazek

Inne

W niższych wersjach KDE4 mielismy opcje ZUI. Dawalo to mozliwosc stworzenia calkowcie nie zaleznych nowych ekranów. ALe ponieważ było to niedopracowane nie uświadczymy tego. Mają to dopracować w nowym 4.2 Filmik z ZUI
FAQ
Nie wiem jak wyłączyć dżwięk odtwarzany podczas logowania i wylogowywania?
Ustawienia Systemowe ----> Powiadomienia ----> Powiadomienia Systemowe ---->z Listy rozwijanej wybieramy Powiadomienia Systemowe KDE---->Wybieramy odpowiedni dzwięk z listy

Jak dodać przeskakiwanie między pulpitami do paska?

Po prostu klikasz w cashew (ta ikonka z prawej strony panelu), ewentualnie prawym klawiszem myszki w pasek i wybierasz dodaj elementy interfejsu. Na liście znajduje sie aplet o nazwie pager.

Nie da się posiadać ikon na pulpicie? Jeśli się da to co zrobić by się tam wyświetlały (pomimo tego, że są w katalogu ~/Pulpit)?

Aby dodać ikonkę programu wystarczy mając włączone nowe menu KDE z listy wybrać program kliknąc prawym klawiszem myszki i wybrać z listy dodaj na pulpit. Aby dodać jakikolwiek inny plik wystarczy go przeciągnąc z dolphina na pulpit.
Można też dodać aplet Widok Folderu, w którym wybieramy folder i do niego można wrzucać to co chcemy a zawartość pojawi się na pulpicie.

Jak "dodać program do apletu" - coś w stylu paska szybkiego uruchamiania?

Postępujemy jak w poprzednim przypadku. Tylko po kliknięcu PKM z menu wybieramy dodaj na panel. Na panelu pojawi się ikonka, która zachowuje się jak zwykły aplet (patrz w poradniku---->Plasma).

Wpisuję w konsoli sudo kcontrol i nie wyświetla mi się nic?

Nastąpiła zmiana i moduł ten nazywa sie systemsettings. Ale zaleca się uruchamianie go z menu KDE a nie z konsoli.

Gdzie ustawić opcję by na pasku zadań były programy tylko z jednego pulpitu?

Aplet ten posiada własne ustawienia. Klikamy w aplet prawym klawiszem i wybieramy
Ustawienia "Nazwa Apletu".

Jak montować dyski?

Można użyć apletu Menadżer urządzeń albo w nowej wersji menu KDE w zakładce Komputer jest lista urządzeń. Wystarczy kliknąć. Uruchomi się Dolphin z zawartościa dysku. Aby montować w Krusaderze wystarczy kliknąc w małą ikonkę mountman-a obok ścieżki folderów i wybrać żądany dysk.

Słów kilka o KDE 4.2


W związku z nadchodzącym wielkimi krokami KDE 4.2 zamieszczam kilka informacji, jako że zapoznaję się z betą2 tego środowiska.

1. Przede wszytkim dokonano zmian w wyglądzie podstawowego tematu. Wygląda zdecydowanie ładniej
2. Zmieniono podstawowe biblioteki. Jeżeli chcecie zrobić update, a macie sporo różnych dodatków do 4.1 to może się okazać, że update padnie w połowie drogi i system nie wstanie.
3. Dostępny jest nowy styl KDE KIckoff. Nazywa się lancelot i jest dostępny po upgradzie wraz z innymi nowymi apletami.
4. Zmieniono i poprawiono ustawienia obu paneli. Więcej pokażę jak bedę mieć wiecej czasu. Od tej pory nie ma problemu z przenoszeniem panelu na góre, dół czy boki ekranu. Także zmiana wielkości jest intuicyjna. Doszło menu settings, w którym możemy zdecydować czy chcemy aby ekran był zawsze na wierzchu, chował się lub mógł być przykrywany.
5. Wracają aktywności - ZUI, wyżej w Innych znajdziecie filmik. Krótko ZUI daje możliwość budowania sieci różnych ekranów. Podobnie jak pulpity mogą być tam otwierane różne programy, ale także każda aktywność może być w pełni konfigurowalna - inna tapeta, inne widżety itp.
6. Możliwa jest regulacja programu, w którym pokazywana jest zawartość montowanych np. w Device Notifier dysków i innych zewnętrznych urządzeń. Zmiany dokonujemy w Ustawienia Systemowe ----> Domyślne Programy----> Menedżer plików.
7. Dodano nowy zestaw widżetów instalowanych razem z KDE 4.2
Przydatne linki
kde-look.org - Stronka wypełniona róznymi dodatkami do KDE. Tapety, tematy, style, emotki, plasmoidy. Najlepsze miejsce do zajrzenia kiedy chce się zcustomizować wygląd systemu
kde-apps.org - Stronka z oprogramowaniem pisanym specjalnie dla KDE.
qt-apps.org - Stronka z aplikacjami Qt




Info


Mam nadzieję, że ten kró?ki poradnik pomoże pogodzić się z KDE 4. Jeżeli tak to za jakiś czas dodam cos od siebie i dopracuje ten poradnik.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Aristofeles pisze: W niższych wersjach KDE4 mielismy opcje ZUI. Dawalo to mozliwosc stworzenia calkowcie nie zaleznych nowych ekranów. ALe ponieważ było to niedopracowane nie uświadczymy tego. Mają to dopracować w nowym 4.2[ URL="http://www.youtube.com/watch?v=EhODrJkoidA"]Filmik z ZUI[/url]

Mam nadzieję, że ten króŧki poradnik pomoże pogodzić się z KDE 4. Jeżeli tak to za jakiś czas dodam cos od siebie i dopracuje ten poradnik.
Dziękuję Tobie w imieniu wszystkich , którzy nie znają jeszcze tej wersji KDE a chcieli by poznać. Ja właśnie zasysam Kubuntu 8.10 z tym środowiskiem i w trakcie tego , w międzyczasie natrafiłem na ten Twój poradnik. Zadałeś sobie bezinteresownie dużo trudu w jego przygotowanie i chwała Ci za to ! :poc:

p.s.
Nie ustrzegłeś się małej wpadki, którą łatwo wytłumaczyć zwykłym przeoczeniem. Chodzi o link do filmiku ( patrz cytat ) . Edytuj post i wywal apostrofy w adresie http , a uczynisz go dostępnym dla wszystkich .
Dziękuję !
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Dzięki. Przeoczyłem pisałem to dość późno i niezauważyłem.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

jurgen86
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: jurgen86 »

Miałem już kilka podejść do środowiska KDE (wtedy jeszcze była linia 3.x), jednak zawsze wracałem do GNOME lub Xfce (obecnie mam wersję 4.4.2). KDE 4 prezentuje się dość ładnie na załączonych przez Ciebie zrzutach ekranu. Przed instalacją KDE 4 powstrzymuje mnie jedynie to, że wyszło ono niedawno i obawiałem się o stabilność i zużycie RAMu. Czy moglibyście napisać jak to wygląda w Kubuntu 8.10? Czy w nowym KDE można normalnie uzywać aplikacji ze środowisk Xfce lub GNOME bez straty na wydajności?
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Ciężko mi odpowiedzieć na twoje pytanie bo jakoś się o to nie zamartwiałem. Nie da się ukryć, że KDE jest chyba dla ludzi z wiekszymi zasobami. Aczkolwiek z wyłączonymi efektami pulpitu i brakiem widżetów pamiętam zajmował w okolicach 200 mb ale nei pamiętam co miałem włączone. Obecnie zzera w okolicach 400-500mb co jest związane z dużą liczba efektów. Nie wiem na ile lepszym rozwiązaniem jest compiz a kwin. BO nie widać żeby efekty kwina jakoś mniej zzerały.
Co do programów z innych środowisk to nie widze wielkiej róznicy niemniej za dużo ich nie używam. Taki pidgin zajmuje mi 8-16mb pamięci więc chyba w normie.
Stabilność oceniam na 7 zuzycie ramu też na 7. KDE jednak jest póki co rozwojowe.

Ktoś kiedyś powiedział (albo raczej napisał): 4.0.0 to była alpha, 4.0.5 beta to 4.1.2 można nazwać RC. Czekamy więc na stabilną wersje 4.2.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Zainstalowałem Kubuntu 8.10 KDE4 wczoraj więc trochę za wcześnie na jednoznaczną ocenę niemniej pokuszę się o umieszczenie paru uwag "na gorąco".
Po pierwsze to środowisko dla osób, które nie lubią Terminala ponieważ większość czynności i to dotąd zupełnie niedostępnych można wykonywać w panelu administracyjnym. Dla przykładu , co mnie zaszokowało, bardzo rozwinięta obsługa Grub-a właczając takie rzeczy jak : backup, restore, splash image itp. W Kubuntu 8.04 było to możliwe tylko poprzez konsolę.
Ale co drażni :
- nie wiem jak wyłączyć dżwięk odtwarzany podczas logowania i wylogowywania ? Przekopałem ustawienia i nie znalazłem tam odpowiedzialnej opcji.
- tak ogólnie to jesteśmy pozbawieni opcji chociażby podglądu ustawień połączenia sieciowego , albo dżwięku. To co znajduję mi nie wystarcza . Skoro nie działa "sudo kcontrol" więc to chyba także niedostępne dla root ?

Ogólnie system podoba mi się , jest przede wszystkim inny ale prawie bliżniaczy z openSuse 11.0. Zużycie RAM u mnie tak samo prawie jak podawał Aristofeles z włączonymi efektami pulpitu i Firefox ok. 390MB . Przy mojej całkowitej objętości pamięci 1GB i z procesorem Intel Core Duo nie stanowi to problemu.
Awatar użytkownika
daris
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 26 lut 2007, 17:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: daris »

simon532 pisze:- nie wiem jak wyłączyć dżwięk odtwarzany podczas logowania i wylogowywania ? Przekopałem ustawienia i nie znalazłem tam odpowiedzialnej opcji.
System settings (ustawienia systemowe?) -> Notifications (Notyfikacje?) -> KDE System notifications (Notyfikacje systemowe) -> Login/Logout (Logowanie/Wylogowanie). Pisze angielskie nazwy bo nawet nie chciało mi się spolszczenia ściągnąć ]Skoro nie działa "sudo kcontrol" więc to chyba także niedostępne dla root ?[/quote]
Działa - ale nie sudo kcontrol tylko:

Kod: Zaznacz cały

sudo systemsettings
(kcontrol zostało zastąpione w kde 4 przez systemsettings)
:craz:
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Daris dziękuję Ci za wyjaśnienia ! :poc: Moje wątpliwości wzięły się ze zwykłej niewiedzy i zlekceważeniu różnic systemowych KDE4 z KDE3, które jest zasadniczo inne.Jak inny to system trzeba przekonać się na własnej skórze. Jest bardziej powiedzmy nowoczesny i bajerancki - tak w skrócie.
Daris znalazłem oczywiście "lekarstwo" na rozsprawienie się z hymnem powitalno-pożegnalnym, który zawsze i wszędzie wyłączam. W KDE4 dojście jest bardziej zakonspirowane, ale z Twoją pomocą się udało !
Byłbym wdzięczny jeszcze bardziej , gdybyś podpowiedział mi jak tu wyedytować ustawienia sieci LAN , bo taką się posługuję i też nie mogę dojść jak to zrobić ?
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Chyba tradycyjnie przez knetworkmanager. Podłączałem się do systemu uinwersyteckiego kablem i wykrył jak plug and play. A potem można sobie już edytować. No chyba, że kubu 8.10 służy jako router, an nie używasz routera zwykłego. Bo nie sprecyzowałeś.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

marcin.zabrze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: marcin.zabrze »

To może ja też dorzucę kilka pytań :).
1. Jak dodać przeskakiwanie między pulpitami do paska? Tak jak było wcześniej np. klikasz u góry - pulpit 1 - klikasz na ten niżej - pulpit 2. (coś doinstalować muszę?)
2. Nie da się posiadać ikon na pulpicie? Jeśli się da to co zrobić by się tam wyświetlały (pomimo tego, że są w katalogu ~/Pulpit). Zresztą też nie ma np. PK->utwórz nowy->katalog (chyba tak to było możliwe).
3. Jak "dodać program do apletu" - coś w stylu paska szybkiego uruchamiania (kolejny element który mi brakuje i nie wiem czy to pobierać trzeba czy gdzieś to jednak siedzi).
4. Jeżeli robię "sudo kcontrol" i np. klikam "o mnie" i chce zmienić obrazek wyskakuje informacja, że zablokowane przez roota - więc nie do końca uruchomiłem to jako root.
5. Jak zmienić wielkość okna konsoli? Kiedyś się zapisywało chyba "profil sesji" i zapamiętywał też wielkość okna.
6. Korzystam z krusadera i uruchamia się normalnie zmaksymalizowany. Jednak po minimalizacji na tackę systemową i ponownej maksymalizacji jest wielkości 1/4 ekranu - jak to zmienić?
7. Kiedyś portfel KDE przechowywał klucz potrzebny do zalogowania się do sieci. Teraz tak nie jest - da się to przywrócić?
8. Kiedyś po podłączeniu USB byłem pytany co chcę zrobić. Teraz z tego co zauważyłem jest jakiś menadżer śmieci na USB - tylko jak go teraz skonfigurować by zamiast w dolphinie uruchamiał w konquerorze?
9. I powie mi ktoś jak spolszczyli to: Notifications -> KDE System notifications
Bo przeszukałem i znaleźć wyłączenia dźwięku przy wylogowaniu nie potrafię - jedynie co to ustawienia typu jaki użytkownik ma być domyślny, ile gwiazdek jedna litera z hasła - ale o dźwięku nic :(
Awatar użytkownika
Rind
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 01 paź 2005, 17:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Rind »

Też mam dwa pytanka:

1) niektóre ikony na pasku są błędne, zamiast starego dobrego "K" mam ikonę z amaroka "poprzednia piosenka", podobnie z ikonami apletu "blokuj / wyłącz komputer", zamiast zwykłebo block/halt mam dwa komputerki :)
2) dekoracje okien (przyciski zamknięcia/minimalizacji itp) w ogólę się nie zmieniają przy próbie zmian, mam cały czas tą samą dekorację...

Jak zmienić wygląd w/w ikon?

Screenshot: http://insomniac.pl/~volus/pikczers/screenshot.png

[edit]
Punkt 1) rozwiązałem :P, ale nadal nie mogę pkt 2) :]
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Dobra to lecimy z odpowiedziami:
@marcin:

1. CZy chodzi ci o wrzucenie tego na panel tak? Tak samo jak mam na załączonym w poradniku screenie? Po prostu klikasz w cashew (ta ikonka z prawej strony panelu), ewentualnie prawym i wybierasz dodaj elementy interfejsu. Na liście znajduje sie aplet o nazwie pager to jest ten którego szukasz.
2. Ikonki są. Są dwie opcje w zależności co lubisz :D. Mozesz postawić widżet pokazujący jakis folder i wnim trzymać skróty. Bedą one ładnie w takiej rameczce pokazane. Drugi bardziej tradycyjny to normalne ikonki na pulpit wrzucane. w menu KDE z programami klikasz prawym w skrot jakiegos programu i masz dodaj na pulpit.
3. Identycznie robi się panelem i szybkim dostępem. Sa 2 opcje: Albo Ściagamy plasmoida o nazwie quickaccess albo cos w ten deseń i instalujemy go metodą opisana w poradniku. Daję to nam możliwosć kontrolowania wszytkich ikonek naraz oraz wybór wielkości i ilości rzędów. Druga metoda łatwiejsza: postępujemy jak w z wrzucaniem na pulpit klikamy w program z menu prawym klawiszem myszki i wybieramy wrzuc na panel.
4. Nie używamy tego w ten sposób. bez sudo: rozwijamy menu KDE klikamy ustawienia systemowe i tam o mnie. Ja zmieniłem ikonkę bez problemu. Żadnej konsoli żadnego sudo.
5. Nie wiem korzystam z yakuake nie z standardowej konsoli.
6. Pojęcia nie mam też używam Krusadera i też to mam. TO jest w sumie wersja beta może to dlatego?
7. Powinien działać jak dawniej. Może w knetworkmenagerze powinienes ustawić zapisuj hasło. Wtedy poprosi o dostęp do portfela. Niemniej nie powinno być z tym problemu
8. Póki co chyba sie nie da w jakiś sposób normalny. Jak sie dowiem to powiem.
9. ---> Powiadomienia w ustawieniach Systemu


Czy instalowałes KDE 4 na jakiś inny KDe albo Gnome?? Czy to instalka od podstaw??
Sprobuj wklepać sudo kwin --replace
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Rind pisze: 2) dekoracje okien (przyciski zamknięcia/minimalizacji itp) w ogólę się nie zmieniają przy próbie zmian, mam cały czas tą samą dekorację...

Jak zmienić wygląd w/w ikon?

Screenshot: http://insomniac.pl/~volus/pikczers/screenshot.png

[edit]
Punkt 1) rozwiązałem :P, ale nadal nie mogę pkt 2) :]
Spróbuję Ci odpowiedzieć, o ile dobrze zrozumiałem o co chodzi. Ustawienia znajdują się w :
komputer/ ustawienia systemowe/ wygląd/ okna/ zakładka - dekoracje okna
i wybierasz rozwijając strzałką z prawej strony . Ja mam do wyboru 11 stylów . Jest też podgląd na dole zanim zatwierdzisz, to ułatwia wybór.
marcin.zabrze pisze:9. I powie mi ktoś jak spolszczyli to: Notifications -> KDE System notifications
Bo przeszukałem i znaleźć wyłączenia dźwięku przy wylogowaniu nie potrafię - jedynie co to ustawienia typu jaki użytkownik ma być domyślny, ile gwiazdek jedna litera z hasła - ale o dźwięku nic
Czytaj uważniej , bo o to samo pytałem ja wcześniej i wyczerpująco odpowiedział już daris przeczytaj.
Notifikation - po polsku Powiadomienia
Powiadomienia/ powiadomienia systemowe/ zakładka- programy i rozwijając strzałką z prawej strony wybierz : powiadomienia systemowe KDE. Teraz możesz wyłączyć powiadomienia dżwiękowe , które Cię interesują.
Aristofeles pisze: Chyba tradycyjnie przez knetworkmanager. Podłączałem się do systemu uinwersyteckiego kablem i wykrył jak plug and play. A potem można sobie już edytować. No chyba, że kubu 8.10 służy jako router, an nie używasz routera zwykłego. Bo nie sprecyzowałeś.
Ja używam routera , zwykłego. Pytam o ustawienia sieci ponieważ poprzednia wersja 8.04 jakoś żle wykrywała moją sieć. Grzebałem z początku w konfiguracji co i tak zresztą nie dawało efektu gdyż jedynie restart ustawiał prawidłowo sieć . Nie wiem może sterownik mojego laptopa nie chciał dobrze współpracować z tą wersją systemu. Od czasu zainstalowania wersji 8.10 nie mam już żadnych kłopotów w tej materii , działa dobrze , ale tutaj z kolei nie widzę nawet swojego IP nie mówiąc już o adresach DNS itp.
Ustawienia systemowe/ ustawienia sieci/ konfiguracja połączeń - tam nie ma żadnych informacji ! :craz:
Awatar użytkownika
Rind
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 01 paź 2005, 17:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Rind »

simon532 pisze:Spróbuję Ci odpowiedzieć, o ile dobrze zrozumiałem o co chodzi. Ustawienia znajdują się w :
komputer/ ustawienia systemowe/ wygląd/ okna/ zakładka - dekoracje okna
i wybierasz rozwijając strzałką z prawej strony . Ja mam do wyboru 11 stylów . Jest też podgląd na dole zanim zatwierdzisz, to ułatwia wybór.
Tak, dokładnie tam zmieniam i też mam wybór 11 styli ;) i podgląd mi działa. Jednak jak zastosuje któryś ze styli to dekoracje okna mi się nie zmieniają (mimo, że wybór oraz podgląd jest taki jaki chcę)
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Hmmm. Kwin działa? Sterowniki masz zainstalowane?
Czy instalowałes od podstaw system z kde 4?? Może pobiera ustawienia jakies z kde 3.5?? KDE 4 i KDE 3.5 nie zyja ze soba dobrze.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
Rind
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 01 paź 2005, 17:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Rind »

Robiłem upgrade z 8.04 -> 8.10. Kde 3.5 raczej nie mam, ale okazało się jednak, że to była wina kwin. Dałem w konsoli kwin --replace i śmiga :) teraz tylko muszę zmusić kde, żeby mi tenże kwin odpalał przy włączaniu sesji...

[edit]
W K/ Ustawienia systemowe/zaawansowane/menedżer sesji
mogę ustawić menedżer okien, jednak czegokolwiek nie wybiorę to nadal mam ten sam dekorator :-) idzie to jeszcze gdzieś 'force' ustawic?
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Rind pisze:Robiłem upgrade z 8.04 -> 8.10. Kde 3.5 raczej nie mam, ale okazało się jednak, że to była wina kwin. Dałem w konsoli kwin --replace i śmiga :) teraz tylko muszę zmusić kde, żeby mi tenże kwin odpalał przy włączaniu sesji...
Jednak żle Ciebie zrozumiałem , a może sam czegoś nie doczytałem , że poprostu nie masz podtrzymania opcji wyboru ustawień. To napewno wynika z błędu upgradowania systemu. Ja instalowałem od podstaw i nie ma tego typu niespodzianek. Ściągnij sobie wersję Ubuntu jaką chcesz stąd np. nagraj na CD i pozbędziesz się kłopotów tego typu. Nie wiadomo jakie niespodzianki jeszcze mogą Cię czekać , nie ma sensu kombinować - moim zdaniem.
marcin.zabrze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: marcin.zabrze »

Aristofeles pisze: 2. Ikonki są. Są dwie opcje w zależności co lubisz :D. Mozesz postawić widżet pokazujący jakis folder i wnim trzymać skróty. Bedą one ładnie w takiej rameczce pokazane. Drugi bardziej tradycyjny to normalne ikonki na pulpit wrzucane. w menu KDE z programami klikasz prawym w skrot jakiegos programu i masz dodaj na pulpit.
A zwykły plik np. pdf, katalog (bo to się chyba da tylko w tym widżecie)? - do tej pory pulpit był dla mnie przestrzenią roboczą :( - więc chciałbym normalnie mieć tam pliki jak w zwykłym katalogu.
Aristofeles pisze: 3. (...)Druga metoda łatwiejsza: postępujemy jak w z wrzucaniem na pulpit klikamy w program z menu prawym klawiszem myszki i wybieramy wrzuc na panel.
Nie działa mi :( - klikam prawym i się po prostu program otwiera. Więc żadnego menu nie ma - ustawiłem sobie jednak stare menu programów (czy to może mieć wpływ na to?)
Swoją drogą da się zrobić by alt+f2 i pamiętał wcześniej wprowadzane nazwy? Obecnie pamięta mi tylko nazwy z danej sesji.
I jaki jest teraz skrót na menu? bo alt+f1 nie działa...
Aristofeles pisze: 4. Nie używamy tego w ten sposób. bez sudo: rozwijamy menu KDE klikamy ustawienia systemowe i tam o mnie. Ja zmieniłem ikonkę bez problemu. Żadnej konsoli żadnego sudo.
Efekt powyższego mam taki: "Administrator Twojego systemu zabronił zmiany obrazka użytkownika." (po kliknięciu na pole obrazka)
Aristofeles pisze: 7. Powinien działać jak dawniej. Może w knetworkmenagerze powinienes ustawić zapisuj hasło. Wtedy poprosi o dostęp do portfela. Niemniej nie powinno być z tym problemu
Mam zapisane hasło - tylko z tego co widzę on zapisuje to sobie wewnątrz programu co już mniej mi się podoba.
Aristofeles pisze: (...)
Ogólnie wielkie dzięki za zainteresowanie się moimi problemami :)
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Normalny tryb znany z prawie każdego systemu złap i upuść :P. otwierasz dolphinem folder z plikami łapiesz za plik i na pulpit dziada :D. Ikonka zachowuje się jak widżet wtedy. Nie będzie to skrót tylko plik na pulpicie. Skrót to pewnie trza zrobić dowiązanie i dowiązanie wrzucić na pulpit. Nie możesz mięc go zablokowanego oczywiście

Co do aplikacji: to tak w klasycznym menu prawy klawisz myszki nie zadziala kliknij prawym ustaw kick off wrzuc co ci potrzeba i wróc do tradycyjnego.

W weekend wrzuce to do poradnika wszytkie te case'y. Co do zainteresowania no problem. Sam jestem Newbe do linuxa w ogóle a KDE czasem szczególne 4.x to masakra dla takiego jak ja. Więc to co sam się nauczyłem i wyguglowałem chce zapodac innym.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Aristofeles pisze: Sam jestem Newbe do linuxa w ogóle a KDE czasem szczególne 4.x to masakra dla takiego jak ja. Więc to co sam się nauczyłem i wyguglowałem chce zapodac innym.
Nie bądż taki skromny Aristofeles , naprawdę to co zrobiłeś z tym poradnikiem jest godne dużego uznania. Oby więcej takich jak Ty z taką ideą pomagania innym. Te KDE4 jest dla niektórych całkiem świeżym tematem, że wspomnę o sobie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 7 gości